10 cytatów, które każdy karierowicz powinien znać

miejsce pracy

Bywają dni, kiedy wiemy, że stać nas na więcej, ale ciężko zmobilizować się do starań o lepsze wyniki w pracy. Czasem zwyczajnie zapominamy, dlaczego zdecydowaliśmy się podjąć pracę, w której aktualnie jesteśmy zatrudnieni.

Zdarza się, że zwyczajnie brak nam motywacji do podjęcia jakiegoś konkretnego działania, czy to zmiana pracy, czy przeprowadzenie rozmowy w sprawie podwyżki lub awansu.

Tych kilka cytatów ma moc przywracania wiary w siebie i sens tego, co się robi.

Można odnaleźć w nich również motywację do podjęcia korzystnych dla nas działań. Każdy, kto chciałby być zadowolony z przebiegu swojej kariery zawodowej, powinien się z nimi zapoznać.

1. „Jeśli nic nie zmienisz, nic się nie zmieni” Courtney C. Stevens

To krótkie zdanie daje do myślenia. W końcu każdy z nas dochodzi do takiego momentu w życiu, kiedy czuje się wypalony, czuje, że się marnuje i stać go na coś lepszego. Czy chodzi nam po głowie zmiana miejsca pracy, czy też ubieganie się o podwyżkę lub awans – nikt nie domyśli się, czego pragniemy. Nikt nie zadba o nas lepiej, niż my sami. Dlatego należy śmiało wziąć własne sprawy w swoje ręce i wreszcie wykonać ten krok, którego pragniemy. Bycie utkwionym w stagnacji zawodowej nie służy niczemu dobremu. Nie rozwijamy się, nie czerpiemy radości z wykonywanej pracy. A to właśnie w tym tkwi sens wszystkiego w naszym życiu – w czerpaniu radości ze wszystkiego, z czego się tylko da. Dlatego nie możemy bać się podejmować działań, które mogą zmienić w coś w naszym życiu na lepsze.

2. „Aby zerwać z nawykiem, wyrób sobie inny, który go wymaże.”Mark Twain

Jeśli marzymy o zmianie pracy na bardziej satysfakcjonującą, nie możemy odkładać poszukiwania ofert tej idealnej wymarzonej pracy na później. Należy nawyk popołudniowego lenistwa koniecznie zamienić na nawyk przetrząsania ofert. W końcu bez poszukiwań żadna oferta sama na nas nie wpadnie. Cytat ten można zastosować wobec różnych aspektów kariery. Można równie dobrze nawyk bezcelowego przeglądania internetu lub oglądania kolejnych seriali zamienić na nawyk sięgania po fachową literaturę związaną z branżą. Równie dobrze mogą być to tematyczne blogi. Cokolwiek, co będzie nas choć odrobinę rozwijało, zamiast serwować pustą rozrywkę.

3. „Dwa najważniejsze dni Twojego życia to te, w którym się urodziłeś oraz ten, w którym dowiedziałeś się, po co” Mark Twain

Tego cytatu chyba nie trzeba rozkładać na czynniki pierwsze, by pojąć jego sens. To, że żyjemy to ogromne szczęście. Jednak jeszcze większe szczęście nastaje w życiu człowieka, który odnajdzie coś, co kocha i może się temu bezgranicznie poświęcić. Idealnie jest, gdy można swoją życiową pasję połączyć z pracą. Wtedy każdy dzień ma sens i człowiek zaczyna prawdziwie kochać swoje życie. Naprawdę warto się zastanowić, co lubimy robić i czy można to jakoś połączyć z zarabianiem na życie.

4. „Na szczycie zawsze znajdzie się miejsce” Daniel Webster

Jeżeli pracujemy w jednej firmie wiele lat i wiemy, że nie mamy co liczyć na awans, może warto zmienić firmę? Skoro w tej nie ma miejsca na podnoszenie swoich kompetencji, takie miejsce zawsze znajdzie się gdzieś indziej.

5. „Człowiek, który goni dwa zające nie złapie ani jednego”Konfucjusz

W karierze należy skupić się na wyznaczonej przez siebie ścieżce zawodowej. Nie należy patrzeć na to, czego oczekuje od nas otoczenie, gdyż to jedynie my mamy być zadowoleni z własnych życiowych wyborów. Gdy chcemy się przypodobać innym na siłę, nie zrobimy tego, czego oni oczekują ze stuprocentowym poświęceniem i pasją, a przy tym stracimy z oczu nasze własne cele.

6. „Twój czas jest ograniczony, więc nie marnuj go na bycie kimś, kim nie jesteś” – Steve Jobs

Mamy tylko jedno życie. Należy poświęcić je nikomu innemu jak sobie. A poświęcenie sobie życia to nic innego jak podążanie za własnymi pasjami, zamiast uganiania się za karierą, która ta naprawdę nas nie pasjonuje. Warto pomyśleć o połączeniu pasji z pracą.

7. „Najlepszą zemstą jest ogromny sukces” – Frank Sinatra

Jeśli jesteśmy na etapie zakładania własnej działalności i otoczenie nie wierzy, że odniesiemy sukces, należy bez słowa pokazać otoczeniu, że się myli. Jeśli szef niesprawiedliwie nas wylał, zawsze możemy przejść do konkurencyjnej firmy i tam rozwinąć skrzydła i osiągnąć sukces.

8. „Nie ma nic złego w świętowaniu sukcesu, ale ważniejsze jest wyciągnięcie nauki z porażki” – Bill Gates

Niełatwo jest przyjąć do wiadomości własną porażkę. Jednak warto spoglądać na te momenty z tej właśnie perspektywy – z każdej sytuacji można wyciągnąć wnioski, które posłużą do doskonalenia własnych umiejętności i charakteru.

9. „Nic nie jest podawane na tacy – każdy zawsze trafia na jakieś przeszkody po drodze. Kiedy się pojawią, zastanów się jak je pokonać, a nie myśl o tym, że to już koniec drogi” – Michael Jordan

Otóż to, żadne przeszkody nie są nie do pokonania. Człowieka ogranicza jedynie jego własna wyobraźnia, bo pole działania ma bardzo szerokie.

10. „Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj” – Mark Twain

Ostatni cytat skłania ku kierowaniu się odwagą. Gdyż bez odwagi tkwilibyśmy w miejscu. Każdy, kto chce osiągnąć sukces, podejmuje działania, choćby wydawały się ryzykowne. Jednak lepiej jest ponieść porażkę próbując, niż nigdy nie spróbować tego, na co mamy ochotę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *