10 najdroższych obrazów świata

Obrazy – te najbardziej wartościowe potrafią kosztować posiadacza nawet ponad sto milionów dolarów. Sztuka od zawsze była celem posiadania niejednego bogatego człowieka.

10 najdroższych obrazów świata

Poczynając od czasów starożytnych, po średniowieczne do dzisiejszych – potrzeba posiadania pięknych rzeczy zwłaszcza wśród bogatych zdaje się nigdy nie maleć. Jakie są najdroższe obrazy świata, które warte są zapłacenia całej fortuny? Poniżej załączamy listę wraz z krótkim opisem tych dzieł, które szczególnie przypadły do gustu majętnym osobom.

1. „Grający w karty”, autor: Paul Cezanne

Jest to najdroższy, prezentowany przez nas na pierwszym miejscu obraz, zakupiony w 2011 roku za ponad 250 milionów złotych. Obraz przedstawia dwie postacie męskie, rozgrywające karty. Malarz świetnie uchwycił skupienie na ich twarzach. Przedstawiają one wyraz pełnego zacięcia, co intryguje każdego wpatrującego się w to dzieło. Obraz uznawany jest za jedno z największych dzieł postimpresjonizmu – został stworzony pod koniec XIX wieku. Obecnie należy do jednej z bogatych rodzin w Katarze.

2. „Le Rêve”, autor: Pablo Picasso

Obraz mistrza został tylko w 2013 roku zakupiony za 155 milionów dolarów. Ma przedstawiać kochankę Picassa, dla znawców sztuki przedstawia mocno erotyczne cechy. Trzeba przyznać, że posiada bardzo ciekawe szczegóły – wystarczy przyjrzeć się twarzy namalowanej. Obraz miał trafić w 2006 roku do rąk Stevena Cohena, ale poprzedni właściciel przez przypadek uszkodził to dzieło. Dopiero w 2013 panowie wrócili do negocjacji i obraz ten ostatecznie trafił do rąk Cohena.

3. „Trzy studia do portretu Luciana Freuda”, autor: Francis Bacon.

To z kolei arcydzieło zostało sprzedane w 2013 za 142 miliony dolarów. Przedstawia Luciana Freuda (nie mylić z Zygmuntem Freudem) w trzech różnych pozycjach na jednym obrazie – trzeba przyznać, że sprawia, że wzrok zatrzymuje się na nim na dłużej. Mówi się, że obraz ten jest najdroższymi, wylicytowanym na aukcji dziełem. Pan z obrazu w pewnym okresie był dobrym kolegą autora zdjęcia. Niestety, nic nie trwa wiecznie.

4. „No. 5, 1948”, autor: Jackson Pollock.

Kupiony został w 2016 roku za niebagatelną sumę 140 milionów dolarów. Szczerze powiedziawszy, trudno stwierdzić, o co chodzi w tym arcydziele. Jeszcze bardziej zdumiewa cena za niego zapłacona. Sam obraz został wykonany techniką skapywania farby z pędzla malarza.

5. „Woman III”, autor: Willem de Kooning

Obraz przedstawiający kobietę w zasadzie w mało korzystny sposób zakupiony został w 2006 roku za cenę 137 milionów dolarów. Z bliżej nieznanych względów obraz od dawna cieszy się uznaniem krytyków. Jakkolwiek, o gustach ani o „czarnych boginiach”, jak podobno zwie się kobiety z obrazów Kooninga, zwykło się nie dyskutować.

6. „Porter Adeli Bloch-Bauer”, autor: Gustav Klimt

Kolejny obraz przedstawiający kobietę, tym razem zakupiony w 2006 roku za nieco mniejszą sumę 135 milionów dolarów. Podobno podczas drugiej wojny światowej został przejęty przez nazistów, po czym udało się go odzyskać, jakkolwiek jest podziwiany w galerii przedstawiającej malarstwo austriacko – niemieckie w Nowym Jorku. Kolor, który w nim dominuje, to złoty. Kobiecą postać zdobi niesamowita suknia, wykonana jakby z pawich piór. Podobno ma charakteryzować złoty okres twórczości Gustava Kilmta.

7. „Krzyk”, autor: Edvard Munch.

Można śmiało rzec, że jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych dzieł malarskich. Jakkolwiek, w porównaniu do innych dzieł, został sprzedany za nie aż tak wysoką sumę w 2012 roku – nowy nabywca zapłacił za dzieło prawie 120 milionów dolarów. Arcydzieło ekspresjonizmu jest tylko jednym z kilku dzieł z serii o tym samym tytule.

8. „Flaga”, autor: Jesper Johns.

Obraz, przedstawiający po prostu flagę Stanów Zjednoczonych, został kupiony w 2010 roku za 110 milionów dolarów. Jednak, tylko z pozoru przedstawia zwykłe dzieło. Drewnem, na którym został namalowany, jest sklejka, a pod grubą warstwą farby moglibyśmy znaleźć wiele małych elementów wykonanych z wosku lub starych gazet. Autor tego obrazu do dzisiaj żyje i tworzy dzieła w Ameryce.

9. „Akt, Zielone liście i popiersie”, autor: Pablo Picasso.

Tańszy niż obraz przedstawiający jego kochankę, został zakupiony w 2010 roku za 106 milionów dolarów. Tytuł trafnie nawiązuje do tego, co przedstawia autor dzieła. Podobno również posiada motywy erotyczne. Obecnie należy do kolekcji rosyjskiego bogacza Romana Abramowicza.

10. „Silver Car Crash [Double Distaster]”, autor: Andy Warhol

Dzieło to zostało zakupione w 2013 roku za 105 milionów dolarów. Jest to najprawdopodobniej najbrutalniejsze dzieło, jakie kiedykolwiek stworzono. Przedstawia kadry pochodzące z wypadku samochodowego.

Jak widać, o gustach najwyraźniej się nie dyskutuje, a obraz obrazowi nierówny. Największe dzieła sztuki nie zawsze przemawiają i trafiają do wszystkich och odbiorców– najważniejsze, by jednak podobały się krytykom i osobom zainteresowanym ich zakupem. Być może każdy z nich ma w sobie coś takiego, co sprawia, że przemawia do jego nowego właściciela. Czy każdy z tych obrazów zasługuje na taką cenę – to pytanie niech pozostanie czysto retorycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *