10 rzeczy na które należy patrzeć kiedy wybiera się hosting

10 rzeczy na które należy patrzeć kiedy wybiera się hosting

W dzisiejszych czasach sprawa wygląda tak, że dobry hosting jest równie ważny jak treść i oryginalna oprawa graficzna strony internetowej. Ofert z hostingiem w sieci znaleźć można bardzo wiele, jednak nie wszystkie są godne uwagi i inwestowania w nie nakładów pieniężnych. Czym się zatem kierować wyszukując oferty by wybrać ten najlepszy dla nas? Poniżej znajduje się 10 przydatnych wskazówek ułatwiających zdecydowanie wybór.

1. Wbrew pozorom kierowanie się jedynie ceną hostingu może przynieść więcej strat niż korzyści. Jeśli jakaś oferta wyjątkowo nas zainteresuje, warto sprawdzić czy jej cena nie ulegnie żadnym drastycznym zmianom kolejnym roku. W zdecydowanej większości przypadków okazuje się, że dostawca hostingu tylko przez pierwszy rok oferuje swoje usługi w bardzo atrakcyjnej i korzystnej cenie, po upływie tego czasu rekordziści podnosili ceny nawet pięciokrotnie. W takim przypadku pośpiech jest najgorszym doradcą, by odnieść jak więcej korzyści należy dokładnie przeanalizować każdą z wybranych przez nas ofert.

2. Przy wyborze najlepszej dla nas oferty koniecznie powinniśmy sprawdzić uptime i limity danego hostera. Często reklamy wprowadzają klientów w błąd krzycząc o braku limitów, a jak przychodzi co do czego okazuje się że jednak istnieją. Tak naprawdę nie ma usług bez limitów dlatego warto bardzo szczegółowo dopytać dostawcę hostingu o wszelkie ograniczenia i limity, żeby później nic w nie miły sposób nas nie zaskoczyło. Panuje pewna niepisana zasada, że wszelkie ograniczenia w reklamach podawane są bardzo drobnym druczkiem dlatego czujność opłaca.

3. Internet jest skarbnicą wiedzy. Dlatego zanim zdecydujemy się na korzystanie z usług danego hostera warto poczytać nieco opinii w sieci. Oczywistą sprawą jest, że znajdą się zarówno pozytywne opinie jak i negatywne, bowiem nie ma firm idealnych specjalizujących się we wszystkim, nie posiadających żadnych słabych stron. Najcenniejsze i najbardziej wiarygodne znaleźć można na specjalnych forach tematycznych czy blogach całkowicie poświęconych tematyce hostingu. Błędem może być skreślenie na starcie firmy która jak się okazało swego czasu borykała się z pewnymi problemami. Nie myli się tylko ten, co nic nie robi dlatego jeśli awaria została szybko i skutecznie naprawiona to powinno przemawiać za wybraniem tej właśnie firmy hostingowej, która potrafi efektywnie przezwyciężać napotykane trudności.

4. Sprawdzenie, gdzie firma trzyma swoje dane da większości jest mało istotnym zagadnieniem, co w niektórych sytuacjach może stanowić dość poważny problem. Na szczęście w naszym kraju większość firm wyspecjalizowanych w hostingu w jakiś sposób informuje o tym swoich klientów np. na oficjalnej stronie, na swojej wizytówce czy podczas spotkań z klientami na których prezentują dość szczegółowo swoją ofertę. Najbezpieczniejsze i najszybsze będą te centa danych które zlokalizowane są w Polsce, coraz więcej firm ma swoje własne bazy danych inne nadal korzystają z tych zewnętrznych. Tu należy jednak strzec się tak zwanych domowych baz danych – ich jakość, a przede wszystkim bezpieczeństwo pozostawiają wiele do życzenia dlatego dla własnego dobra warto trzymać się od nich jak najdalej. Sprawdzając standard baz danych to pod uwagę należy brać te firmy które osiągnęły minimum Tier III ( według standaryzacji Uptime Institute).

5. Większość firm twierdzi że wykonują backup, czyli niezbędne kopie bezpieczeństwa danych jakie umieszczane są na serwerach. To co mówią a co robią to często dwie osobne sprawy, dlatego przed wyborem firmy hostingowej należy upewnić się całkowicie, czy firma na pewno wykonuje backup.

6. Jakość obsługi w dzisiejszych czasach ma niebagatelne znaczenie. Dlatego warto sprawdzić jej jakość w danej firmie np. dzwoniąc pod infolinię zadając kilka grzecznych, choć nie zawsze łatwych pytań. Dobra obsługa to jeden z elementów decydujących o udanej i efektywnej współpracy.

7. W wielu przypadkach znacznie korzystniejsze niż rabaty i promocyjne ceny okazać się może możliwość przetestowania produktu. Dzięki temu wiemy, że nie kupujemy ” kota w worku”. Bo co nam przyjdzie z bardzo niskiej ceny jeśli produkt jest bardzo niskiej jakości i kompletnie nieprzydatny? Stracimy w ten sposób całkiem sporą sumę pieniędzy, bowiem umowa z firmą hostingową najczęściej podpisywana jest na okres minimum 12 miesięcy, przy czym jej zerwanie wiąże się z pewną finansową rekompensatą na rzecz firmy.

8. Nie ufajmy ładnym, zachęcającym i wszechobecnym wszędzie reklamom. Najistotniejsze jest bowiem to kto stoi za firmą, jak wygląda jego historia, czy dysponuje odpowiednim kapitałem i posiada odpowiednio silną i stabilną pozycję na rynku hostingu.

9. Standardy ISO to coś co powinna posiadać każda godna polecenia i zaufania klienta firma, bowiem informują one potencjalnego klienta czy w tym konkretnym miejscu przestrzegane są normy dotyczące jakości oraz bezpieczeństwa. W przypadku wyboru najlepszej oferującej usługi hostingowe ważne jest posiadanie ISO 9001 ( norma dotycząca zarządzania jakością) oraz ISO 27001 ( zarządzanie bezpieczeństwem informacji).

10. Dobra i rzetelna firma informuje klienta o wszelkich zaistniałych awariach, terminach ich zlikwidowania a także ewentualnej rekompensacie za zaistniałą sytuacje.

4.6/5 - (ilość ocen: 18)