10 sposobów na Web Usability, czyli jak zwiększyć użyteczność stron www

10 sposobów na Web Usability, czyli jak zwiększyć użyteczność stron www

Użyteczność strony internetowej ma kluczowe znaczenie dla powodzenia każdej witryny i nigdy nie należy jej przeoczać. Dobre „usability” może poprawić wydajność witryny i zwiększyć szanse na sukces. Może również zwiększyć sprzedaż i przychody dla Twojej firmy.

Aby Twoja witryna była efektywna, powinna wyglądać nie tylko dobrze, ale także zapewnić użytkownikom pozytywne wrażenia. Dlatego ważna jest dobra użyteczność strony. W projektowaniu stron internetowych dobre „usability” to ułatwienie użytkownikom szybkiego i łatwego wyszukiwania potrzebnych informacji.

Istnieje wiele sposobów na zwiększenie użyteczności witryny. W tym artykule zaprezentowano 10 istotnych cech przyjaznej dla użytkownika strony. Te proste zalecenia dotyczące użyteczności mogą sprawić, że Twoja witryna będzie bardziej atrakcyjna dla klientów i zwiększyć szanse na sukces w internecie.

Oto 10 istotnych cech przyjaznej dla użytkownika strony.

Przykładowy układ strony

Kompatybilność urządzeń przenośnych

Ponieważ coraz więcej osób korzysta z telefonów komórkowych w celu uzyskania dostępu do Internetu, stworzenie zoptymalizowanej  mobilnej strony stało się koniecznością.

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie, jak Twoja obecna witryna wygląda na telefonie komórkowym. Możesz użyć testuj z Google, aby go znaleźć. Jeśli Twoja witryna nie jest obecnie przystosowana do urządzeń mobilnych, to warto takową stworzyć. Obecnie ponad 50% ruchu w internecie to mobile.

Dostępna dla wszystkich użytkowników

Przyjazna dla użytkownika strona internetowa powinna być również dostępna dla wszystkich, w tym osób niewidomych, niepełnosprawnych lub osób starszych. Ci użytkownicy zazwyczaj korzystają z specjalnych czytników ekranu, aby uzyskać dostęp do Internetu. Przystosuj stronę do czytników, dzięki czemu Twoja witryna będzie dostępna dla większej liczby odbiorców.

Sprawdź stronę w przeglądarkach tekstowych > http://www.delorie.com/web/lynxview.html

Walidatory dostępności witryny > http://validator.utilitia.pl

Dobrze zaplanowana architektura

Strony internetowe oferują szeroki zakres informacji i zasobów, aby przyciągnąć ich docelowego klienta. Zaplanuj kategorie witryny w sposób staranny i przedstawiaj informacje w sposób, który ułatwia użytkownikom łatwe znajdowanie. Zawsze myśl z perspektywy swoich użytkowników. Jest to szczególnie ważne, jeśli oferujesz dużo treści na stronie. Dobrze formatuj treść, która jest łatwa do skanowania.

Przeciętny użytkownik Internetu przeskakuje przez treść strony internetowej, zamiast czytać każde słowo z góry na dół. Użytkownicy szybciej skanują najważniejsze części strony, aby ustalić, czy są one odpowiednie do ich potrzeb.

Ważne jest, aby tworzyć treść z myślą o tym. Prawidłowe użycie nagłówków, akapitów lub list pomaga łamać tekst, ułatwiając czytelnikom skanowanie.

Szybkość ładowania

Nic nie jest bardziej irytujące dla odwiedzających stronę niż długie ładowanie. W rzeczywistości powolna strona jest jednym z głównych powodów, dla których użytkownicy opuszczają stronę. Upewnij się, że Twoja witryna jest ładowana w ciągu maksymalnie 5 sekund. Ma to również wpływ na ranking w Google.

Analizuj szybkość swojej witryny (narzędzie od Google więc jest ważne): https://developers.google.com/speed/pagespeed

Testuj szybkość strony: https://tools.pingdom.com

Druga ważna strona w której przetestujesz szybkość strony (test może potrwać nawet parę minut): https://gtmetrix.com

Kompatybilność z przeglądarkami

Nawet strony internetowe niektórych z najbardziej renomowanych firm cierpią z powodu tego problemu z powodu zaniedbania. Jest to złe dla marki i ma negatywny wpływ na użyteczność witryny.

Chociaż nowoczesne przeglądarki przechodzą ewolucję i stają się bardziej wydajne, wciąż pojawiają się pewne niespójności w sposobie interpretowania witryny przez różne przeglądarki. Ważne jest, aby Twoja witryna pojawiała się i zachowywała konsekwentnie we wszystkich głównych przeglądarkach, takich jak Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge, Internet Explorer, Opera i Safari.

Dobra nawigacja

Nawigacja jest jednym z najważniejszych aspektów Web Usability. Proste menu HTML lub JavaScript działają najlepiej i są spójne na wszystkich przeglądarkach i platformach.

Równie ważne jest, aby nawigacja była bezbłędna. Spróbuj ograniczyć liczbę elementów menu w miarę możliwości. Menu rozwijane lub pod-nawigacja mogą działać lepiej w dużej witrynie z wieloma sekcjami i stronami.

Jest więcej opcji nawigacji niż menu. Oto kilka innych aspektów:

Dobra funkcja wyszukiwania na stronie.
Różne sposoby wyszukiwania treści, np. najbardziej popularna itd.
Niestandardowa strona 404.
Wewnętrzne linkowanie
Informacyjny nagłówek i stopka

Dobre opisywanie błędów

Opisywanie błędów jest ważne. Często jest to jednak pomijane. Poprawna obsługa błędów na poziomie kodu gwarantuje, że witryna jest solidna i wolna od błędów. Wyświetlanie odpowiedniego komunikatu o błędzie zwiększa komfort użytkowania i ogólną użyteczność.

Kontrastujący schemat kolorów

Właściwy kontrast między tłem witryny i treścią jest jednym z najbardziej podstawowych, ale najważniejszych zasad projektowania stron internetowych, których nigdy nie należy pomijać. Dobry kontrast między tłem a tekstem np. czarny tekst na białym tle sprawia, że ​​treść jest czytelna. Biały tekst na czarnym tle już nie jest taki czytelny. Brak kontrastu utrudnia zwiedzającym przeczytanie treści.

Formularze

Formularze są ważnym elementem stron internetowych firm. Umożliwiają  one interakcję z witryną. Formularze są bardzo przydatne do generowania potencjalnych klientów biznesowych.

Aby uzyskać jak najwięcej z Twojej witryny, ważne jest, aby formularze były łatwe w obsłudze.

Oto kilka wskazówek:

Użyj prawidłowych etykiet dla wszystkich pól
Spróbuj ograniczyć liczbę pól do minimum
Wyświetlaj sugestie
Wyświetl komunikat na ekranie po jego zakończeniu np. wiadomość została wysłana
Użyj poprawnej walidacji

Web Usability odgrywa istotną rolę w sukcesie strony internetowej. Dobra użyteczność pomaga zapewnić użytkownikom niezakłócony pobyt i zwiększa szanse na sukces. Jest to jeden z czynników, które tworzą profesjonalnie zaprojektowaną stronę internetową, niezależnie od reszty.

Skorzystaj z linków poniżej

Walidator kodu HTML > http://validator.w3.org

Walidator kodu CSS > http://jigsaw.w3.org/css-validator

Sprawdź stronę we wszystkich przeglądarkach > http://browsershots.org

4.5/5 - (13 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.