20 ciekawych sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy

skarbonka

Czasami najtrudniejszą rzeczą w oszczędzaniu pieniędzy jest po prostu zaczynać. Wszyscy mamy dobre intencje, jeśli chodzi o oszczędzanie pieniędzy, prawda? Mówimy sobie, że zaczniemy oszczędzać, gdy osiągniemy pewien etap.

Na przykład gdy osiągniemy określony wiek, dostaniemy podwyżkę lub gdy 2 słońca pojawią się na niebie jednocześnie.

Ale w rzeczywistości oszczędzanie zaczniesz oszczędzać dopiero wtedy, gdy wykształcisz zdrowe nawyki finansowe i Twoje przyszłe potrzeby staną się ważniejsze od Twoich obecnych potrzeb. Oto lista 20 wskazówek, które pomogą ci zaoszczędzić pieniądze.

1. Pij więcej wody

Picie dużej ilości wody ma nie tylko duże korzyści zdrowotne, ale także finansowe. Wypij dużą szklankę wody przed każdym posiłkiem, aby pozostać pełniejszym i ostatecznie zjeść mniej. Oszczędzisz nie tylko na rachunkach za jedzenie, ale także poczujesz się lepiej po odpowiednim nawodnieniu.

2. Wyczyść lub wymień filtr powietrza w swoim samochodzie

Filtr czystego powietrza może poprawić przebieg nawet o 7%, oszczędzając ponad 200 zł na każde 6000 kilometrów przejechanych przez przeciętny pojazd. Czyszczenie filtra powietrza jest łatwe do wykonania w ciągu zaledwie kilku minut – wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami zawartymi w instrukcji obsługi pojazdu. Jeśli Twój filtr jest nieoceniony, rozważ również jego wymianę na nowy. W większości sklepów nowy filtr powietrza jest dostępny za mniej niż 30 złotych.

3. Zdecyduj o swoich priorytetach

Po poniesionych wydatkach i przychodach, Twoje cele mają prawdopodobnie największy wpływ na sposób alokacji Twoich oszczędności. Należy pamiętać o celach długoterminowych. Dowiedz się, jak uszeregować swoje cele oszczędnościowe pod względem ważności, aby mieć jasne wyobrażenie o tym, od czego zacząć oszczędzać.

4. Oszczędzaj swoje monety.

Odkładając tylko 5 zł dziennie do skarbonki zaoszczędzisz 1825 zł w w ciągu roku.

5. Oszczędzaj na „losie” i zwrocie podatku

Za każdym razem, gdy otrzymasz nieoczekiwany spadek, czyli premię z pracy, wygraną w konkursie lub zwrot podatku, wyślij część na swoje konto oszczędnościowe.

6. Oszczędzaj na grach

Kupuj gry wideo, które mają dużą wartość przy sprzedaży i nie nabywaj nowych, dopóki nie przejdziesz gier które już co masz. Moje zwyczaje związane z kupowaniem gier wideo zmieniły się dość mocno od czasów mojej „gry wielokrotnego użytku”. Teraz skupiam się na grach, w które można grać w kółko i w kółko, i skupiam się na opanowaniu gier, które kupuję.

7. Automatyczne przelewy

Prawie wszystkie banki oferują automatyczne przelewy między rachunkami debetowymi i oszczędnościowymi. Możesz wybrać kiedy, ile i gdzie przelać pieniądze, a nawet podzielić swój bezpośredni depozyt, aby część każdej wpłaty trafiała bezpośrednio na Twoje konto oszczędnościowe.

8. Przestań zbierać, a zacznij sprzedawać

Był taki czas, kiedy ludzie myśleli, że ich kolekcje przyniosą im bogactwo. Teraz można znaleźć rzeczy które kiedyś były modne w miejscach sprzedaży, takich jak Olx.

Nie zbieraj przedmiotów o wątpliwej wartości. A jeśli chcesz odzyskać część pieniędzy, które już wydałeś na przedmioty kolekcjonerskie, możesz zacząć je sprzedawać je już teraz i wykorzystać te środki na dowolną liczbę godnych celów finansowych. Warto też wystawić swoje przedmioty na Marketplace na Facebooku. Niekiedy przynosi lepsze efekty niż Olx.

9. Używaj mądrze kart kredytowych

Jeśli masz nawyk nadmiernego wydawania pieniędzy za pomocą kart kredytowych, ukryj je i przechowuj w bezpiecznym miejscu w swoim domu, a nie w portfelu. Trzymanie karty „poza zasięgiem wzroku” może pomóc zmniejszyć pokusę, gdy jesteś poza domem.

10. Opanuj zasadę 30 dni

Unikanie natychmiastowej gratyfikacji jest jedną z najważniejszych zasad finansów osobistych, a czekanie 30 dni na decyzję o zakupie jest doskonałym sposobem na wdrożenie tej zasady.Często, po upływie miesiąca, przekonasz się, że chęć zakupu również przeminęła, a ty zaoszczędzisz sobie trochę pieniędzy po prostu czekając.

11. Twórz prezenty, zamiast kupować rzeczy w sklepie

Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze, jednocześnie dając coś unikalnego, tworzenie własnych domowych prezentów jest jednym ze sposobów, aby osiągnąć oba cele. Możesz w prosty i niedrogi sposób robić w domu miksy żywnościowe, świece, upieczone ciasteczka i wszelkiego rodzaju inne rzeczy.

12. Obserwuj jak rosną Twoje oszczędności

Przeglądaj swój budżet i sprawdzaj co miesiąc swoje postępy. Pomoże Ci to nie tylko trzymać się własnego planu oszczędnościowego, ale także szybko zidentyfikować i rozwiązać ewentualne problemy.

13. Rzuć palenie

Jeśli nadal jesteś palaczem, musisz już teraz wiedzieć, że twój nawyk jest nie tylko drogi, ale również potencjalnie śmiertelny. Jeśli chcesz dłużej żyć  i zaoszczędzić dużo pieniędzy, najłatwiej jest całkowicie rzucić palenie.

14. Zrób poczwórną zapiekankę

Wszyscy wiemy, że zapiekanki to ładne, łatwe do przygotowania dania. Następnym razem, gdy zrobisz zapiekankę, zrób cztery partie, a pozostałe trzy włóż do zamrażarki. Następnie, gdy potrzebujesz szybkiego posiłku dla rodziny, możesz wziąć jedną z tych gotowych zapiekanek i po prostu podgrzać ją.

15. Najpierw zapłać sobie

Skonfiguruj automatyczne obciążenie konta debetowego w każdym dniu wypłaty. Bez względu na to, czy jest to 50 złotych, czy 500 , nie oszukuj się na zdrowym, długoterminowym planie oszczędnościowym.

16. Spakuj swój obiad

Oczywistą wskazówką oszczędzającą pieniądze jest znalezienie codziennych oszczędności. Jeśli zakup obiadu w pracy kosztuje 20 złotych, a przyniesienie obiadu z domu kosztuje 4 złote, to w ciągu miesiąca zaoszczędzisz 350 złotych.

17. Analizuj swoje wydatki

Płacisz 40 złotych tygodniowo za przekąski w swoim biurze? To ponad 2000 złotych , które co roku usuwasz ze swojego budżetu na napoje i przekąski.

18. Kup wysokiej jakości urządzenia, które przetrwają lata

Niezawodna, energooszczędna pralka i suszarka mogą kosztować Cię teraz całkiem sporo, ale jeśli stale oszczędza energię i trwa to przez 15 lat, zaoszczędzisz sporo pieniędzy w dłuższej perspektywie czasu.

19. Zrób plan oszczędnościowy

Osoby posiadające plan oszczędnościowy mają dwa razy większe szanse na udane oszczędzanie.

20. Napisz listę zanim pójdziesz na zakupy

Jednym z najprostszych sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy jest robienie zakupów tylko wtedy, gdy masz ze sobą listę. Bo kiedy nie masz listy, zazwyczaj robisz zakupy impulsowe i nieplanowane – wszystkie rzeczy, przecież kosztują pieniądze!

3.8/5 - (ilość ocen: 10)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.