4 mity na temat milionerów i miliarderów

Mit nr 1. Wykształcenie

Po co tracić czas na naukę, jak można zarabiać miliony – to przekonanie pokutuje w wyobrażeniach o najbogatszych. Tymczasem aż 88 proc. z ultra zamożnych może pochwalić się wykształceniem wyższym!

Owszem, wielu, bo aż 12 proc., udało się osiągnąć status milionera bez dyplomu. Chociażby szef Facebooka Mark Zuckerberg czy twórca Apple – Steve Jobs, obaj nie ukończyli uczelni.

Jednak przeważająca większość miliarderów i milionerów legitymuje się solidnym wykształceniem, które z pewnością pomogło im w budowaniu biznesu.

A polscy krezusi, jakimi wykształceniem mogą się pochwalić?

Podobnie jak w globalnej skali, również w gronie najbogatszych Polaków znajdziemy przykłady miliarderów, którzy zbudowali biznesowe imperia bez wyższego wykształcenia.

Zygmunt Solorz-Żak posiada wykształcenie średnie techniczne. Roman Karkosik, nazywany polskim Warrenem Buffettem, jest z wykształcenia cukiernikiem, a Dariusz Miłek – technikiem górnikiem.

Jednak to wyjątki potwierdzające regułę, że również polscy milionerzy to w głównej mierze wykształcone osoby.

Leszek Czarnecki może pochwalić się tytułem doktora ekonomii, jest również absolwentem Harvard Business School. Michał Sołowow jest magistrem inżynierem z dyplomem Politechniki Świętokrzyskiej.

Najbogatszy obecnie Polak, Sebastian Kulczyk ukończył Wydział Prawa UAM i studiował także w London School of Economics. Jego siostra, Dominika Kulczyk, to absolwentka kierunku Sinologia w Katedrze Orientalistyki i kierunku Politologia na UAM. Studiowała również na Uniwersytecie w Szanghaju oraz Uniwersytecie Pekińskim.

Mit nr 2. Inwestycje w luksusy

Jachty, odrzutowce i przede wszystkim luksusowe nieruchomości za miliony dolarów rozsiane po całym świecie – to przekonanie o sposobach lokowania kapitału przez najbogatszych.

Tymczasem nieruchomości stanowią średnio zaledwie 3 proc. w portfelu inwestycyjnym miliarderów, co stanowi równowartość 94 mln dol. na osobę.

Jak wynika z raportu Wealth-X i banku inwestycyjnego UBS, typowy miliarder posiada cztery nieruchomości,  każda warta przeciętnie 23,5 mln dol. Po części to inwestycje, ale także konieczność, wynikająca ze stylu życia i pracy.

W gronie milionerów, czyli 211 tys. osób dysponujących co najmniej 30-milionowym majątkiem, 79 proc. posiada dwie lub więcej rezydencji.

Co ciekawe, większość z nich inwestuje w nieruchomości do życia i do wypoczynku  w tym samym kraju. 30 proc. z tej grupy decyduje się na posesję w innym kraju, niż ten, w którym siedzibę ma ich firma. Najczęściej wybierają Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię, Szwajcarię czy Francję.

A polscy krezusi, w jakie nieruchomości inwestują?

Polscy milionerzy mieszkają w Polsce. Londyn ma swoją Kensington Palace Gardens, a w Polsce jednym z najlepszych adresów, gdzie nie trudno spotkać milionera jest Konstancin – Jeziorna. To tu mieszka Jerzy Starak czy Zbigniew Jakubas.

Roman Karkosik zafundował sobie i swojej rodzinie zabytkowy, XIX-wieczny pałac w Kikole (na zdj.). Dariusz Miłek z kolei w dolnośląskim Chróstniku odrestaurowuje barokowy pałac. Michał Sołowow na miejsce odosobnienia wybrał zaś dom pod Masłowem w urokliwym, górskim krajobrazie.

Oczywiście polscy krezusi nie ograniczają się jedynie do inwestycji w polskie nieruchomości. Willę na południu Francji ma Zygmunt Solorz-Żak, choć mieszka w rezydencji w podwarszawskiej Starej Miłosnej.

Również Grażyna Kulczyk, gromadzi luksusowe nieruchomości. Obok domu w rodzinnym Poznaniu ma także nieruchomość w Szwajcarii. Kilka lat temu do jej portfolio dołączyła kamienica w londyńskim West Endzie, za którą biznesmenka zapłaciła 39,3 mln funtów brytyjskich.

Mit 3. Skąpcy

Jednym z najbardziej krzywdzących stereotypów jest przekonanie, że najbogatsi nie dzielą się swoim majątkiem. Tymczasem tylko w 2014 r. na cele charytatywne przeznaczyli oni aż 112 mld dol.! To równowartość PKB Maroka.

Jak wylicza Wealth-X, aż 65 proc. ultrabogaczy przekazuje w ciągu swojego życia na szczytne cele co najmniej milion dolarów.

Pod względem wielkości przekazywanych sum, najhojniejsi są milionerzy w Indiach, a w dalszej kolejności w Wielkiej Brytanii i Hongkongu.

Co więcej, jeden na 28 krezusów zdecydowało się do tej pory przekazać fundusze na rzecz łagodzenia kryzysu imigracyjnego, co daje łącznie 2,7 mld dol. na ten cel.

A jak z dobroczynnością u polskich miliarderów?

Polscy filantropi

Polscy miliarderzy są bardzo hojni. Zygmunt Solorz-Żakma na swoim koncie założenie fundacji pomagającej chorym dzieciom, a także największą prywatną darowiznę we współczesnej historii naszego kraju. Miliarder w 2008 roku kwotą 100 milionów euro wsparł klinikę kardiologiczną w Monachium.

Leszek Czarnecki, również mocno angażuje się w działalność dobroczynną. Założona przez niego w 2007 r. Fundacja Jolanty i Leszka Czarneckich jest jedną z nielicznych w Polsce opierających swoją działalność prawie w całości  (99 proc.) na prywatnym kapitale przekazanym przez Leszka Czarneckiego. Organizacja finansuje leczenie chorych dzieci i funduje stypendia dla zdolnej młodzieży. Miliarder zasilił ją kwotą blisko 55 mln zł.

Fundacja Rodziny Staraków wspiera i promuje młodych, zdolnych ludzi poprzez tworzenie optymalnych warunków rozwoju oraz pomoc w realizacji ich marzeń oraz pomysłów na życie. Właściciel Polpharmy przekazał na swoją fundację już ponad 30 mln zł.

4
Dodaj komentarz

4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Adamski

Ten Mark to się obłowił

Andrzej Trocz

A obiboki myślą, że to wszystko tak łatwo przychodzi

Michal

Brawo dla tych Panów!

Lucyna

Mark Zuckerberg zdaje się to jeden z najmłodszych miliarderów na świecie

Sprawdź też:
Założenie własnej działalności gospodarczej powinno być wynikiem racjonalnej i przemyślanej…
Ludzie Internetu Sklep internetowy Social Media Strony internetowe Wideo online Zwiększanie zasięgu
10 trendów w projektowaniu webowym na 2019 rok
facebook
Jak promować firmę na Facebooku
wybór firmy pozycjonerskiej
5 rzeczy na które należy patrzeć kiedy wybiera się firmę pozycjonerską
Biuro Ciekawostki Firma Gospodarka Pomysły na biznes
Biznes skierowany do turystów
Jaki biznes otworzyć na wsi
Jakie obrazy wybrać do biura?
biznes bez wychodzenia z domu
10 pomysłów na biznes bez wychodzenia z domu
Inwestycje Kredyty Oszczędzanie
Bank Alior: efektywny, innowacyjny, stabilny i satysfakcjonujący dla klientów
Jaki biznes otworzyć, czyli w co warto inwestować
Jaki biznes otworzyć, czyli w co warto inwestować
Pożyczka pod zastaw samochodu
Jadąc za granicę, warto już wcześniej zastanowić się nad budżetem
Czy warto inwestować w studia MBA?
wynagrodzenia
Rzut okiem na wynagrodzenia, czyli plany podwyżkowe w toku
Ile tak naprawdę zarabiają prezydenci miast
Ile tak naprawdę zarabiają prezydenci miast