5 najlepszych pluginów do menu WordPress
Sklep ThemeForest zna niemal każdy, kto w jakikolwiek sposób związany jest z tworzeniem stron internetowych. Także miłośnicy pracy z WordPress bardzo go sobie cenią, bowiem stanowi on jedną z największych i najlepszych pod względem jakości baz płatnych motywów wykorzystywanych w tworzeniu dowolnych witryn internetowych.
Dobra strona posiada przede wszystkim czytelne i przejrzyste menu, bez względu na to na z użyciem jakiej platformy została zbudowana. Do tego celu potrzebne są dobre wtyczki, szczególnie dla tych, którzy zawodowo i na co dzień nie pracują jaki programiści.
Wybierając odpowiednią warto zwrócić uwagę między innymi na jej kompatybilność. Skupiając się jednak jedynie na wtyczkach do menu WordPress bez wątpienia do najlepszych i najkorzystniejszych dla użytkownika należą:
1. WR MEGA Menu
Jest to jedna z tych wtyczkę, które ładują się bardzo szybko zatem jej użytkowanie nie dostarcza użytkownikom niepotrzebnych nerwów jakie często towarzyszą w trakcie długiego ładowania się innych, podobnych. Edytor działa bardzo sprawnie, bowiem wystarczy kilka szybkich kliknięć myszką by odpowiednio ustawić wszystkie elementy jakie zawiera nasze menu.
W przypadku tej konkretnej wtyczki menu jest responsywne, co oznacza tyle że doskonale potrafi się dopasować do dowolnego rozmiaru ekranu czy to komputera czy innego urządzenia mobilnego.
Orientacja występuje w dwóch wersjach poziomej oraz pionowej. W menu umieszczać można także rozmaite obrazki, linki czy też widety – wszystko co pasuje nam do charakteru aktualnie tworzonej witryny.
Co ciekawe dzięki tej wtyczce możemy wypracować pewien własny styl – zapisać go jako szablon do ponownego wykorzystania lub użyć tylko jeden raz. W tym przypadku menu będzie posiadało nie tylko bardzo ciekawe i miłe dla oka efekty ładowania, ale również posiada wbudowanie czcionki i ikony z Google.
2. MaxMega Menu – Drag and Drop WordPress Free Mega Menu Plugin
Kolejna z wtyczek należąca do zaszczytnej grupy tych responsywnych (co by o nich nie mówić są jednak bardzo funkcjonalne). Edytor jest bardzo intuicyjny a przy tym bardzo miły dla oka.
Co najważniejsze jest bardzo czytelny dlatego praca z nim nawet amatorom nie powinna przynieść jakiś specjalnie większych kłopotów. Dzięki tej wtyczce mamy dużą dowolność w posługiwaniu się edytorami wizualnymi – według gotowego szablonu, własnego pomysłu lub drobnych modyfikacji w motywach już istniejących.
3. UberMenu
Należy do wtyczek o największej elastyczności jeśli chodzi o wprowadzanie zmian czy jakiś drobnych modyfikacji wedle własnego uznania. To co zachęca do skorzystania z użytkowania tej właśnie wtyczki jest na pewno to, że jest całkowicie kompatybilna z urządzeniami typu iPhone, iPad i Android.
W bardzo wielu opcjach i możliwościach jakie daje zastosowanie UberMenu odnaleźć możemy opcję odnoszącą się do tworzenia schematów podmenu z wbudowanym systemem słupów kolumnowych. Jako kolejne jej atuty wymienić można między innymi:
– dostępność aż 25 różnych czcionek Google
– menu może być poziome lub pionowe
– wiele funkcji może być konfigurowalne niezależnie od siebie
– tablice mogą być ułożone w lewo, w prawo, na górze ewentualnie na samym dole w panelu treści
– niesamowicie łatwy w stosowaniu
– nawet w podstawowej wersji znaleźć można arkusze stylistyczne LESS przeznaczone dla programistów.
Niestety zastosowanie tej wtyczki ma pewne drobne ograniczenia bowiem stosowana może być wyłącznie do:
– WordPress 3. 9+
– użytkowania w systemie menu WordPress3
Jeśli te wymagania są spełnione korzystanie z tej wtyczki będzie zarówno łatwe jak i bardzo przyjemne.
4. Superfly
To wtyczka mająca za zadanie generację możliwie jak największej przestrzeni o dużej wydajności. Do jej cech charakterystycznych z całą pewnością zaliczyć można pionową nawigację, pasek ikon oraz pełnoekranowe menu. Interfejs jest przyjazny dla oka zarówno na komputerach stacjonarnych jak i komórkach. Kolejnymi cechami charakterystycznymi dla tej właśnie wtyczki są:
– różnorodne tryby menu
– dobre dopasowanie do różnych rozmiarów ekranu
– możliwość ukrycia głównego przycisku menu
– możliwości samodzielnego projektowania efektu wizualnego menu
– ustawienia czcionek Google
– duża ilość elementów ” upiększających” między innymi widżetów mniej lub bardziej standardowych
– obsługa maksymalnie 4 poziomów menu
– grupowanie menu w sekcje logiczne
– gładkie przewijanie do zakotwiczonych elementów ( tak zwany smooth scroll)
– ikona biblioteki
– bardzo dobra obsługa mobilna
5. Flexible Mega Menu
Jest wtyczką, która spośród wszystkich innych wyróżnia się tym, że daje dostęp do bardzo swobodnej i bogatej edycji menu zawartości i wizualnej strony menu nawigacyjnego bez znaczenia w którym miejscu serwisu pojawiają się.
Wszelkie edytory ustawień opierają się na bardzo nowoczesnych funkcjach jakie sowim użytkownikom oferuje WordPress. Pasek menu może być poziomy albo pionowy ( podobnie jak w większości tego typu wtyczkach). Podmenu w tym wypadku jest bardzo uporządkowane, tematycznie, na poszczególnych kartach.