5 porad, dzięki którym szybko opanujesz podstawy niemieckiego

flaga Niemiec

Język niemiecki może się przydać w wielu miejscach, ponieważ jest używany nie tylko w Niemczech, ale także w Austrii, Szwajcarii, Luksemburgu czy części Belgii. Nowy język to nowe możliwości i łatwiejsze zdobycie pracy za granicą czy w polskich firmach, które tego wymagają. Choć najtrudniej jest zacząć, język niemiecki nie należy na szczęście do najtrudniejszych, a opanowanie podstaw jest łatwiejsze, niż mogłoby się wydawać. Dowiedz się, jak efektywnie nauczyć się niemieckiego i co warto wiedzieć.

Prawdopodobnie znasz już sporo

Nawet jeśli dopiero zaczynasz naukę niemieckiego, prawdopodobnie wiesz więcej, niż Ci się wydaje. Niektóre słowa w języku polskim są bardzo podobne do tych używanych w języku niemieckim. Die Kneipe brzmi znajomo? To słowo oznacza knajpę. Z kolei der Platz to po prostu plac. Wiele słów okaże się bardzo prostych do zapamiętania, ponieważ w naszym rodzimym języku jest wiele zapożyczeń z języka niemieckiego.

Bez systematyczności zapomnij o sukcesie

Niezależnie od tego, czy wybierzesz intensywny program języka niemieckiego, czy jednak samodzielnie rozpoczniesz naukę, najważniejsza jest systematyczność. Aby opanować podstawy, konieczne jest poświęcenie minimum dwóch godzin raz w tygodniu. Regularna, choć powolna praca, zaprocentuje w dłuższej perspektywie czasu. Jeśli jednak potrzebujesz nauczyć się języka jak najszybciej, ponieważ planujesz np. pracę za granicą, regularne i intensywne zajęcia lepiej pozwolą opanować Ci podstawy. Język niemiecki dla opiekunek, osób które chcą pracować w usługach transportowych czy branży budowlanej zwykle wystarczy na poziomie podstawowym lub średnio zaawansowanym, by móc rozpocząć pracę.

Wybierz metodę nauki, która Ci odpowiada

Możesz rozpocząć naukę samodzielnie w domu, jednak to rozwiązanie dobre dla tych, którzy potrafią być zdyscyplinowani. Niewiele osób jest jednak w stanie być na tyle zmotywowanymi, by opanować język choć w minimalnym stopniu poprzez naukę w domowym zaciszu. O wiele lepsze efekty przynosi indywidualna nauka z lektorem lub zajęcia w grupie. Warto dostosować sposób nauki do tego, jakich efektów oczekujesz i co sprawia, że lepiej uczysz się języka. Jeśli inne osoby Cię peszą i lepiej skupiasz się na nauce w trakcie pracy sam na sam z lektorem, wybierz indywidualny kurs. Dzięki temu z pewnością zajęcia będą idealnie dopasowane do Twoich umiejętności i tempa nauki. Jeżeli jednak lubisz pracę w grupie, która zapewnia sporą dynamikę i możliwość praktyki języka z innymi kursantami, postaw na kurs grupowy. Do wyboru masz wiele opcji, dlatego warto sprawdzić także kursy online, np. https://avoria.com.pl/kurs-niemieckiego/.

Nie bój się mówić

Postaraj się wykorzystać szansę na praktyczne zastosowanie języka zawsze, kiedy zdarzy się okazja. Ale także i bez niej! Mówienie do siebie to świetny sposób utrwalania nowo poznanych słów czy wyrażeń. Warto spróbować przeprowadzić proste dialogi w głowie, a następnie starać się je wymówić. Gdy tylko nadarzy się okazja, warto spróbować swoich sił np. w sklepie czy restauracji. Nie należy przejmować się tym, że wymowa czy gramatyka nie są poprawne. Początki są ciężkie, jednak najtrudniejszą barierą do pokonania jest właśnie użycie języka w praktyce, dlatego nie bój się mówić.

Zaprzyjaźnij się z dźwięcznymi Ü i Ö

Opanowanie wymowy ü, czyli Umlautu, może być na początku kłopotliwe, ponieważ w języku polskim nie występuje taki dźwięk. Jest to coś określanego pomiędzy polskim u a i. Warto najpierw przesłuchać, jak brzmi poprawna wymowa, a następnie postarać się ją naśladować. Jednak trudniejszą samogłoską dla większości osób uczących się niemieckiego jest ö. Wymowa jest nieco bardziej skomplikowana i polega na tym, by postarać się ułożyć usta tak, jak przy wymowie o, jednak próbować powiedzieć e. W tym przypadku również warto najpierw osłuchać się z tym, jak poprawnie wymawiają to rodowici Niemcy i starać się powtórzyć samogłoskę.flaga Niemiec

Oceń post