Bank Alior: efektywny, innowacyjny, stabilny i satysfakcjonujący dla klientów

Dane finansowe za rok 2018 przestawiają Bank Alior jako efektywną instytucję ze świetną dynamiką sprzedaży, jedną z najlepszych na rynku bankowym rentownością oraz stabilną sytuacją płynnościową i kapitałową. Sukces strategii sprzedażowej „Cyfrowy buntownik” miał niemały wpływ na lepsze od prognoz wyniki finansowe spółki. Bank stawiał też mocno na innowacje – stąd projekt „Fabryka Robotów”. Satysfakcja klientów z obsługi bankowej w Aliorze jest na wysokim poziomie, co pokazują rankingi oraz nagrody.

Efektywność i dynamika sprzedaży

Roczny raport za 2018 Banku Alior przyniósł wiele pozytywnych informacji zarówno dla akcjonariuszy, jak i klientów banku. Dzięki poprawie marży odsetkowej, synergiom wynikającym z fuzji z częścią Banku BPH, która miała miejsce w 2017 roku, trzymaniu wysokiej dynamiki sprzedaży i efektywności, konsekwentnej realizacji strategii „Cyfrowy Buntownik” bank zanotował bardzo dobre wyniki finansowe za zeszły rok. Wypłata udziałowcom dywidendy w roku 2020 za zysk z roku 2019 jest zatem coraz bliżej – bank generuje zyski, które pozwalaj na założenie tego optymistycznego wariantu. Dobre wyniki finansowe świadczą też o tym, że coraz więcej klientów ufa Aliorowi i powierza mu swoje pieniądze lub korzysta z usług kredytowych.

Większe zyski i przychody

Bank Alior może się pochwalić jednym z najlepszych wyników, jeśli chodzi o poziom rentowności w całym sektorze bankowy. Wskaźnik ROE za zeszły rok wyniósł 11,7 procent. To skutek rekordowego zysku netto – 713,37 mln złotych w porównaniu do 471,19 mln złotych za rok 2017, co daje ponad 50 procentowy wzrost. Całkowite przychody za 2018 wyniosły 3 956 mln złotych względem 3 658 mln złotych za rok poprzedni. Na przychody największy wpływ miał wynik odsetkowy, który wyniósł 3 048,52 mln złotych (w 2017 było to 2 856,14 mln złotych).

Niższe koszty

Bankowi udało się poprawić wskaźnik C/I, czyli zależność kosztów do przychodów. Dzięki obniżeniu kosztów działalności z 1 854 mln złotych za rok 2017 do 1 705 ml złotych za rok ubiegły, wskaźnik spadł do 43,1 procent z 50,7 procent zanotowanych w roku ubiegłym. Celem jest obniżenie C/I do 39 procent w 2020 roku.

Zwiększenie bazy kredytowej

Baza kredytowa Aliora zwiększyła się w segmentach takich jak leasing, mikro, pożyczki. Wolumen kredytów brutto uplasował się na poziomie o 5,6 mld złotych większym niż rok wcześniej. Sprzedaż leasingu za rok 2018 wyniosła 3 mld złotych, zaś pożyczek bank udzielił na kwotę aż 1,9 mld złotych, co jest rekordem w dotychczasowej historii. Warto odnotować, że Alior nawiązał współpracę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego w zakresie udzielania gwarancji de minimis i COSME w segmencie małych i średnich przedsiębiorstw.

Nowi klienci

Aktualnie Bank Alior ma 4,2 mln klientów – stan na koniec roku 2017 wynosił niewiele mniej niż 4 mln klientów. Odnotowano m.in. wzrost sprzedaży rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych. Tylko w ostatnim kwartale 2018 Alior założył 43,6 tys. kont ROR względem 37,7 tys. w kwartale trzecim. Całościowo w roku ubiegłym w segmencie kont osobistych liczba klientów wrosła o 58  procent.

Lepiej niż prognozy

Przedstawione za rok 2018 wyniki Alior Banku są generalnie zgodne lub lepsze niż przewidywały prognozy i w linii z oczekiwaniami ekspertów. Zysk był zgodny z prognozami, zaś wynik z opłat i prowizji zaskoczył pozytywnie – przewidywano spadek, a zanotowano wzrost, przebicie względem oczekiwań wyniosło aż 7 procent. Z kolei wynik odsetkowy był o 1 procent lepszy niż prognozy zakładały. Koszty działania zmniejszyły się o 10 procent, tym samym dając lepszy iż w prognozach wynik o 5 procent. Negatywnie zaskoczyły najbardziej odpisy kredytowe, które co prawda wedle prognoz miały wzrosnąć, ale nie aż o 9 procent – to 11 procent odchylenia od prognoz. Rynek raczej spodziewał się takich wyników Alior Banku, szczególnie gdy chodzi o spory wzrost skonsolidowanego zysku netto. Reakcja była pozytywna, ale umiarkowana. Akcje banku na GPW wzrosły o 1,7 procent rankiem po ogłoszeniu wyników.

Stabilizacja i płynność

Zyski to istotny element sytuacji finansowej przedsiębiorstwa, ale ważna jest także pozycja kapitałowa, która określa, czy podmiot jest stabilny i płynność finansowa określająca, czy firmie nie grozi bankructwo. Jeśli chodzi o kapitał to Alior Bank cechuje się stabilnością – na koniec 2018 zanotowano wzrost współczynników kapitałowych w porównaniu do stanu na rok 2017 – o 0,7 punktów procentowych. Współczynniki Tier-1 i TCR były wyższe niż wymagane regulacjami prawnymi minima z wartościami wynoszącymi 12,8 procent przy minimum 11,13 procent oraz 15,8 procent względem minimum 13,13 procent odpowiednio. Płynnościowo bank jest niezagrożony, bo bufor aktywów płynnych wzrósł do 14 185 mln złotych w roku 2018, a wskaźnik płynności krótkoterminowej LCR wyniósł 133 procent – ten wynik utrzymuje się od trzeciego kwartału roku poprzedniego. Na koniec 2017 LCR plasował się na poziomie 124 procent, więc nastąpiła tutaj znaczna poprawa.

Innowacyjność

Współcześnie banki komercyjne konkuruje o klientów oferując im coraz to bardziej nowoczesne i dopasowane do potrzeb usługi. Innowacyjność to bardzo ważna sfera w branży bankowości. Alior Bank zamknął rok 2018 z dwoma innowacyjnymi projektami na koncie – świeżo uruchomiona „Fabryką Robotów” oraz zakończoną pierwszą edycją „RBL_START”.

„Fabryka Robotów”

Alior chce wspierać transformację modelu działania poprzez robotyzację procesów i większą cyfryzację. W ramach „Fabryki Robotów” planowane jest zautomatyzowanie 118 procesów do roku 2020, z czego 45 już udało się wdrożyć, a kolejne 25 zostanie wdrożonych jeszcze w tym roku. Przykładowymi zautomatyzowanymi procesami wdrożonymi w roku ubiegłym są reklamacje, gdzie przygotowywano szablony w odpowiedzi na zgłoszenia klientów w zakresie transakcji kartami, weryfikacji uznań na rachunkach itd., oraz kadry, w których wdrożono przygotowanie zaświadczeń o zatrudnieniu i wynagrodzeniach dla pracowników firmy. Planowana jest dalsza automatyzacja procesu reklamacyjnego w tym roku oraz automatyczna weryfikacja kompletności dokumentacji kredytowej.

„RBL_START”

To program skierowany dla start-upów. W pierwszej edycji wybrano 8 podmiotów spośród 100, które zgłosiły chęć wzięcia udziału. Po trzech miesiącach współpracy Alior Bank zdecydował się zainwestować w start-up fintech PayPo, który proponuje rozwiązania odroczonej płatności dla zakupów internetowych. Kolejna edycja programu akceleracyjnego ruszy niedługo – nabór zacznie się w marcu.

Satysfakcja klientów Banku Alior

Twarde wyniki finansowe niekonieczne oddają poziom zadowolenia i satysfakcji z usług i obsługi klienta – Alior Bank kusi wielu klientów, ale czy są oni zadowoleni z oferty bankowej? Biorąc pod uwagę rankingi i otrzymane nagrody, wygląda na to, że tak. W samym roku 2018 Bank Alior wygrał szereg wyróżnień i tytułów m.in.:

  • Tytuł najlepszego banku dla mikro i małych firm w rankingu „Forbesa” – „Bank przyjazny firmie” oraz „Bank rekomendowany firmie”
  • Tytuł „Przyjaznego banku” w rankingu „Newsweeka” – pierwsze miejsca w kategoriach bankowość tradycyjna oraz internetowa
  • Konto Jakże Osobiste zostało uznane za „Najbardziej innowacyjną usługę finansową” na świecie w kategorii Offering Innovation w konkursie EFMA Distribution & Marketing Innovation Awards
  • Miano „Najlepszego banku w Polsce” w roku ubiegłym według magazynu „Global Finance”.

Bank Alior może być zadowolony z wyników za rok ubiegły, które w niektórych pozycjach były rekordowe czy przewyższające prognozy. Rozwój w obszarach innowacyjności, cyfryzacji i robotyki jest dobrym zwiastunem na przyszłość. Z kolei liczne nagrody i wyróżnienia odzwierciedlają zaufanie klientów do banku i zadowolenie z produktów oraz obsługi. Bank cechuje się płynnością i stabilnością przy jednoczesnym ciągłym zwiększaniu dynamiki sprzedaży. Kolejny rok dla Alior Banku to przede wszystkim kolejne wdrożenia automatyzacji procesów w ramach „Fabryki robotów”, dalsza realizacji strategii „Cyfrowego buntownika”, kolejna edycja programu dla start-upów i – prawdopodobnie – dalsze wzrosty zysków, które pozwolą w 2020 roku wypłacić dywidendę akcjonariuszom.

Źródła:

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o
Sprawdź też:
Sugestywny charakter obrazów może sprzyjać naszej motywacji do pracy lub…
Ludzie Internetu Sklep internetowy Social Media Strony internetowe Wideo online Zwiększanie zasięgu
10 trendów w projektowaniu webowym na 2019 rok
facebook
Jak promować firmę na Facebooku
wybór firmy pozycjonerskiej
5 rzeczy na które należy patrzeć kiedy wybiera się firmę pozycjonerską
Biuro Ciekawostki Firma Gospodarka Pomysły na biznes
Biznes skierowany do turystów
Jaki biznes otworzyć na wsi
Jakie obrazy wybrać do biura?
biznes bez wychodzenia z domu
10 pomysłów na biznes bez wychodzenia z domu
Inwestycje Kredyty Oszczędzanie
Bank Alior: efektywny, innowacyjny, stabilny i satysfakcjonujący dla klientów
Jaki biznes otworzyć, czyli w co warto inwestować
Jaki biznes otworzyć, czyli w co warto inwestować
Pożyczka pod zastaw samochodu
Jadąc za granicę, warto już wcześniej zastanowić się nad budżetem
Czy warto inwestować w studia MBA?
wynagrodzenia
Rzut okiem na wynagrodzenia, czyli plany podwyżkowe w toku
Ile tak naprawdę zarabiają prezydenci miast
Ile tak naprawdę zarabiają prezydenci miast