Broker ubezpieczeniowy

Broker ubezpieczeniowy

Broker ubezpieczeniowy doradza, czy przygotowuje dla klienta ofertę ubezpieczenia. Orientuje się on w zawiłościach ekonomicznych i prawnych. Jest zaraz negocjatorem jak i marketerem. Jest to  zajęcie pełne wyzwań, ale dające olbrzymią satysfakcję, również finansową.

Zdarzają się sytuacje w życiu każdego z nas, że z jakichś powodów – bardzo często niezależnych od nas, ale absolutnie losowych – nie jesteśmy w stanie sami uczestniczyć w sprawach związanych z ubezpieczeniem bądź też nie czujemy się na siłach aby tym się zajmować.

Wówczas z pomocą przychodzą brokerzy ubezpieczeniowi. Są to osoby fizyczne oraz prawne, które reprezentują interesy klienta na tej właśnie arenie finansowej przy udzieleniu pełnomocnictwa. Jest to dobre rozwiązanie przede wszystkim w momencie, kiedy popadliśmy w spore tarapaty finansowe czego skutkiem jest duża ilość zaciągniętych pożyczek których odsetki rosną do horrendalnych sum i czego nie jesteśmy w stanie sami już ogarnąć.

Wykształcenie

Broker ubezpieczeniowy jest osobą wykształconą w kierunku finansów i bankowości, która doskonale się orientuje w niuansach prawnych oraz przepisach i może wyciągnąć do nas pomocną dłoń, wyciągając nas z tych kłopotów.

Jednak nie tylko w skrajnych przypadkach warto się zwrócić do takiej agencji brokerskiej. Także w życiu codziennym nierzadko warto zapytać lub poprosić o pomoc kogoś takiego, tym bardziej, że wzięcie ubezpieczenia nie jest błahostką i nie może być w żadnym wypadku decyzją podejmowaną pochopnie, pospiesznie w biegu i bez przemyślenia wszystkich wad oraz zalet.

Jak powszechnie wiadomo, każda umowa ubezpieczeniowa jest bardzo zawiła i nie oszukujmy się – niezrozumiała dla przeciętnego człowieka. Niemożliwe czasem jest przebrnięcie przez może paragrafów i podpunktów zawartych w umowie, a podpisanie czegoś, czego się nie rozumie a co się wiąże z niemałymi pieniędzmi jest najgorszą i najbardziej lekkomyślną decyzją, jaką można popełnić w swoim życiu i której możemy później żałować przez bardzo długi okres czasu.

Osobną kategorię zaś stanowią organizacje pozabankowe pełniące podobne funkcje (tak zwane para banki).

Bardzo głośno jest w różnych programach informacyjnych wiadomości, że ludzie – najczęściej starsi – są oszukiwani i wciągani w wysokoprocentowe pożyczki czy też właśnie nie opłacalne w żaden sposób oferty ubezpieczeniowe, z długów których nie mają praktycznie szans się wygrzebać. Właśnie chociażby z takiego powodu warto jest się zabezpieczyć odpowiednio wcześnie i reagować, póki jest ku temu szansa, zanim obudzimy się z ręką w przysłowiowym nocniku.

Brokerzy ubezpieczeniowi obecni są na rynku praktycznie od zawsze odkąd bankowość i ubezpieczalnie rozwinęły swoje skrzydła tak bardzo. Można takie organizacje obdarzyć zaufaniem, ponieważ są kontrolowane przez inspekcje zewnętrzne, które nie dopuszczają do możliwości łapówkarstwa czy innych czynności z tak zwanej szarej strefy.

Jest to na pewno wygodne rozwiązanie, z którego warto skorzystać zawsze wtedy, kiedy tylko mamy okazję oraz okoliczności sprzyjające zaczerpnięciu wiedzy. Skąd taka pewność co do rzetelności w działaniu brokerów? Otóż nie jest łatwo zostać kimś takim. Należy spełnić szereg wymogów, zdobyć przede wszystkim licencję i być gotowym na wizyty organów nadzoru, które to właśnie strzegą interesu.

Współpraca z brokerem ubezpieczeniowym

Sama współpraca z brokerem wygląda tak, że omawiamy z nim naszą sytuację i przedstawiamy problem czy też prośbę, z jaką się do niego zwracamy. Tutaj warto nadmienić, że ludzie wykonujący ten zawód są zobowiązani do okazania dokumentu potwierdzającego posiadanie niezbędnych uprawnień i nie mogą odmówić nam okazaniu owej legitymacji.

Następnie, po wstępnej weryfikacji i omówieniu sprawy, broker przygotowuje dla nas długą i rzetelną listę ofert ubezpieczeniowych wraz z dogłębną analizą, na podstawie której możemy wybrać jaka oferta nam odpowiada i z której chcielibyśmy skorzystać.

Wówczas też broker ubezpieczeniowy może odpowiedzieć nam na wszelkie pytania przed finalizacją transakcji oraz udzielić ostatnich rad i wskazówek, ewentualnie wskazać lepszą według niego ofertę ubezpieczeniową wraz z uzasadnieniem. Kiedy wszystkie szczegóły są już omówione, nasz pełnomocnik udaje się do ubezpieczalni, gdzie w naszym imieniu finalizuje ostatecznie zakup usługi.

Czy wszystko wobec tego jest takie piękne, jak wynika z niniejszego artykułu? Niestety nie. Otóż usługi brokera ubezpieczeniowego nie należą do najtańszych. Musimy być przygotowani, że za dobrze wykonaną pracę będziemy musieli słono zapłacić – i że prawdopodobnie więcej oszczędzilibyśmy sami załatwiając sobie ubezpieczenie.

Co jednak z osobami, które nie są w stanie z powodu chociażby kalectwa tego dokonać? Wówczas mogą polegać na różnego rodzaju formach pomocy społecznej, która zajmuje się również tego typu zagadnieniami. Skorzystanie z usług brokera jest odpowiednie i ma uzasadnienie wówczas, kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, jaką niesie za sobą cenę.

W przeciwnym wypadku możemy – zamiast oszczędzić sobie nerwów, czasu i pieniędzy – wejść na znacznie większą minę, której odkręcenie będzie kosztować nas jeszcze więcej i prawdopodobnie odbije się na naszym zdrowiu, także tym psychicznym. Zszargane nerwy oraz stres nie zawsze warte są oszczędzenia kilkuset złotych. To naprawdę trudny temat i warto prędzej zasięgnąć rady kogoś zorientowanego w temacie.

4.8/5 - (ilość ocen: 22)

1 komentarz. Czytaj komentarze lub napisz nowy komentarz

  • 4 stycznia 2017 o 14:43

    Czy są tutaj jacyś Brokerzy?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.