Budowanie kariery od zera

kariera

Raczej każdy dochodzi w życiu do momentu, w którym musi poszukać swojej pierwszej pracy. Są to najczęściej ludzie młodzi, których łączą te same związane z całą sprawą emocje. Do głosu dochodzi szereg wątpliwości, gdyż na samym początku ścieżki zawodowej, kierunek kariery nie jest sprecyzowany.

A nawet jeśli młody człowiek mniej więcej wie, co mógłby robić, brak jakiegokolwiek doświadczenia zawodowego może stanowić sporą przeszkodę i pomniejszać pewność siebie młodej osoby.

Istnieją jednak metody, które pomogą w skutecznym znalezieniu satysfakcjonującej pracy, zapobiegając tym samym, by sprawa kariery przerosła młodego człowieka i spędzała mu sen z powiek.

Budowa kariery od zera – jak poszukiwać swojej pierwszej pracy?

Czy zatem mimo młodego wieku i braku doświadczenia zawodowego można znaleźć pracę? Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Są na to sposoby, które przyspieszą cały proces. Pierwszą rzeczą, o której myśli człowiek zainteresowany zdobyciem pierwszej pracy, jest CV.

Zastanawia się on, w jaki sposób je napisać, skoro nie ma żadnego doświadczenia i co za tym idzie płynących z niego umiejętności. Młody człowiek może wahać się również, czy zawrzeć w CV dorywczą pracę w kawiarni lub coś tak mało imponującego jak roznoszenie ulotek.

Niestety bez skutecznego CV, młodemu kandydatowi nie uda się skłonić potencjalnego pracodawcy do zaproszenia go na rozmowę rekrutacyjną. Jednak doświadczenie to nie wszystko, skuteczne przedstawienie swoich zalet może pomóc w uzyskaniu pracy.

CV należy stworzyć w taki sposób, by w pierwszej kolejności rzucały się w oczy mocne strony kandydata, a więc na przykład znajomość języków obcych oraz umiejętności zdobyte na studiach. By wypaść korzystnie, warto by kandydat przedstawił, czym się zajmuje. Mogą to być różne koła i organizacje studenckie, czy dowolne inne projekty. Ważne, by zainteresować potencjalnego pracodawcę i przedstawić mu swoją motywację, dla której składa się aplikację w jego firmie.

Większość młodych ludzi nie ma sprecyzowanych preferencji, jeśli chodzi o karierę. Jest to dodatkowa przeszkoda w zdobyciu wymarzonej pracy. Dlatego najlepiej, by młody człowiek w pierwszej kolejności postarał się określić, jakie działanie sprawia mu przyjemność i czym chciałby się zajmować.

Takie zawężenie poszukiwań jest bardzo pomocne i daje ogromną motywację do starań o stanowisko pracy, które odpowiada ustalonym przez siebie preferencjom. A gdy człowiek jest zmotywowany, potrafi działać bardzo twórczo i skutecznie. Zatem naprawdę warto zastanowić się nad ścieżką swojej kariery i obrać konkretny kierunek.

Określenie ścieżki kariery mogą znacznie ułatwić wszelkie organizacje studenckie. Warto, by student zapisał się do wielu z nich, by na zasadzie prób i błędów mógł określić, co jest dla niego dobre, co go satysfakcjonuje i co mógłby robić na dłuższą metę.

W ten sposób można poznać siebie i swoje preferencje, sprawdzić się w różnych rolach i obrać tę najbardziej pasującą. Studia są również okazją do korzystania ze staży i praktyk. Warto pójść w tym kierunku. Dzięki temu dana osoba wypróbuje się w środowisku, które wydaje jej się dla niej dobre. Czy to prywatna firma, czy korporacja. Mała próba wszystko pokaże i młody człowiek będzie w stanie ocenić, czy dana specyfika pracy mu odpowiada, czy też zupełnie się w niej nie odnajduje.

Warto zgłębiać swoje zainteresowania, czy to związane z kierunkiem studiów, czy też zupełnie od niego niezależne. Śledzenie nowinek z danej branży, blogów, stron internetowych to nie wszystko. Zawsze można poprowadzić własnego bloga tematycznego. Będzie to ogromnym atutem w staraniu się o pracę związaną z tą właśnie branżą. Świetnym pomysłem jest również branie udziału we wszelkich wydarzeniach tematycznych.

Nie tylko jest to świetna okazja to zgłębiania swojej pasji, ale również doskonała możliwość do nawiązania kontaktów z interesującymi osobami z tej branży. Być może te kontakty okażą się pomocne w drodze do kariery. Czasem samo pochwaleniem się znajomością z jakąś ważną osobą z danej branży może przemówić na korzyść osoby ubiegającej się o pracę w tej właśnie branży.

Jeśli młody kandydat poszukujący pierwszej pracy studia ma już za sobą, nic straconego. Wtedy również warto skupić się na swoich zainteresowaniach i zacząć podążać w ich kierunku ścieżką kariery. Do CV należy bezwzględnie wpisać dodatkowe aktywności oraz cele zawodowe, jakie kandydat chciałby osiągnąć. Należy pamiętać również o tym, że na samym początku kariery zawodowej, to nie pieniądze powinny być główną motywacją do podjęcia pracy.

Praca powinna przede wszystkim być zgodna z celami zawodowymi danej osoby. A jeżeli młody człowiek z różnych względów takiej pracy znaleźć nie może, zawsze warto podjąć się na jakiś czas działalności w organizacji non profit spełniającej kryteria realizacji określonych celów. Przebieg początku kariery zależy tak naprawdę tylko od pomysłowości danej osoby.

3.8/5 - (ilość ocen: 9)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.