Cały proces wyboru leasingodawcy nie jest prosty

samochód na leasing

Umowa leasingu jest jedną z popularniejszych metod finansowania, pozwalającą nabyć samochód, który nie byłby dla nas dostępny za gotówkę. Odpowiadając na rosnące zapotrzebowanie firmy oferujące leasing prześcigają się w ofertach. Na co zwrócić uwagę, by dobrze wybrać i nie dać się złapać na ukryte koszty?

Oferty leasingu różnią się wieloma szczegółami dlatego samo porównanie kosztów całkowitych może nie wystarczy. Warto zwrócić uwagę, czy w kosztach całkowitych ujęte są wszystkie opłaty związane z leasingiem, w tym koszt wykupu. Jeśli któraś z opłat nie jest zawarta w kosztach, możemy odnieść mylne wrażenie, że dana oferta jest atrakcyjna, a później niemiło się rozczarować.

Istotne też jest ile dokładnie rat ma dana oferta. W zależności od firmy leasingowej może to być 23 lub 24 w przypadku okresu 2 lat i analogicznie 35/36. Może to utrudniać porównywanie ofert ze sobą, bo przy takim samym koszcie całkowitym, wysokość raty może się różnić. Poza tym jeśli leasing ma więcej rat istnieje ryzyko, że na koniec będziemy zmuszeni przedłużyć ubezpieczenie o kolejny rok, chociaż faktycznie do końca umowy pozostanie parę dni lub tygodni.

Kolejną rzeczą którą powinniśmy porównać wybierając leasing jest stopa oprocentowania oferty. Oprocentowanie może być stałe lub zmienne, jednak zazwyczaj jest zmienne i oparte o WIBOR 1M lub 3M. Wartość przyjętego WIBOR powinna być podana w ofercie i jak najmniej odbiegać od aktualnej wartości. Pozwoli nam to ocenić rzetelność danej oferty.

Różnice między ofertami leasingów dotyczą też kosztów ubezpieczenia. Istotne jest nie tylko kto proponuje niższe koszty, ale też czy możemy skorzystać z innego pakietu ubezpieczeniowego niż ten oferowany, a jeśli tak to ile wynosi opłata za zmianę. Wybranie odpowiedniego ubezpieczenia jest szczególnie ważne w przypadku szkody całkowitej, kiedy to umowa zostaje rozwiązana przed terminem.

W takim przypadku leasingodawca jest zobowiązany pomniejszyć pozostałe raty o tak zwane dyskonto. Jednak może ono być różnie ustalane, często ze szkodą dla klienta. Sposób obliczania dyskonta powinien więc być dokładnie opisany w umowie i jest jednym z elementów decydujących, czy dana oferta jest godna uwagi.

Jeśli już zdecydujemy się na konkretną ofertę leasingu na co zwrócić uwagę w zapisie umowy? Żeby mieć czas na spokojne przeanalizowanie treści umowy możemy poprosić o przesłanie kompletu gotowej umowy wraz z załącznikami. Zarówno umowa jak i OWUL (Ogólne Warunki Umowy Leasingu) to dość długie dokumenty. Jest jednak kilka punktów szczególnie wartych uwagi.

Jeden z nich to sposób obliczania opłat na skutek zmiany wskaźnika WIBOR. Niezbędny jest zapis o tym jak często i w jaki sposób raty mogą ulec zmianie. Najlepiej gdy leasingodawca zobowiązuje się do korygowania opłat w zależności od wysokości WIBOR. Dzięki temu unikniemy sytuacji gdy opłaty są tylko podnoszone, a nigdy obniżane.

Równie ważne są zapisy dotyczące zasad rozliczania szkód, szczególnie w przypadku szkody całkowitej, o czymś wspomnieliśmy już wcześniej. Umowa musi również precyzować zasady rozliczania umowy w przypadku jej wcześniejszego rozwiązania. Na koniec warto zapoznać się z Tabelą opłat i prowizji, by wiedzieć w jakich przypadkach mogą zostać naliczone dodatkowe opłaty.

Cały proces wyboru leasingodawcy nie jest prosty. Można go sobie znacząco ułatwić korzystając ze strony kredomoto.pl. Portal ten wyszukuje dla nas najlepszą ofertę, oszczędzając tym samym sporo naszego czasu. Dzięki darmowej pomocy doświadczonych pracowników możemy uniknąć ukrytych i dodatkowych kosztów.

Wzrasta też nasz szansa na uzyskanie leasingu, ponieważ 98% wniosków zostaje rozpatrzonych pomyślnie. Portal kredomoto.pl ma ponadto wiele pozytywnych opinii zadowolonych klientów. Jeśli szukasz więc ofert leasingu warto zacząć tam, a jeśli już otrzymałeś jakąś ofertę możesz sprawdzić czy kredomoto zaproponuje ci tańszą.

4.8/5 - (11 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *