Ceny masła biją rekordy

masło

W ostatnim czasie, my jako konsumenci jesteśmy świadkami zmian na rynku gospodarczym. Wiele produktów w ostatnim czasie podrożało, część z nich uległa również znacznej obniżce. W tym roku jednak mamy do czynienia z produktem, którego cena wzrosła aż o ponad 50 procent, w porównaniu z rokiem poprzednim.

Chodzi tutaj oczywiście o masło. Jeszcze przed rokiem, za kostkę masła musieliśmy zapłacić w granicach trzech złotych, w tym roku cena wzrosła do prawie 4,70 złotego za tą samą kostkę. Co ciekawe, ceny za kostkę mogą się wynosić nawet 7 złotych! Skąd się wzięła tak wysoka podwyżka tego samego produktu w ciągu zaledwie dwunasty miesięcy?

Wielu specjalistów uważa i zaznacza, że znaczący wzrost ceny masła wiąże się z drożejącym mlekiem oraz cały czas chwiejną gospodarką na rynkach zagranicznych. Wielu Ekonomistów twierdzi, iż na świecie – głównie w Australii oraz na rynku azjatyckim, dochodzi do wybijania starych krów i zastępowania je nowymi, młodymi osobnikami. Niestety, ale taka zmiana wywołuje zaburzenie w produkcji mleka, co automatycznie powoduje, że na rynku jest go znacznie mniej.

Fakt ten przyczynia się do mniejszej ilości produkcji kostki masła, zatem podaż masła w ostatnim czasie uległa znacznemu pogorszeniu. Ponadto warto zaznaczyć, że nie ważne, czy kostka masła kosztuje 3 złote czy 7 złotych, przeważnie my – jako konsumenci i tak dokonamy zakupu, ponieważ częściowo jesteśmy do tego produktu przyzwyczajeni i ciężko byłoby zastąpić go innym produktem.

Dzięki czemu popyt utrzymuje się stale na wysokim poziomie, przez co sklepy spożywcze czy supermarkety ustalają taką a nie inną cenę. Warto również zauważyć, że w ostatnim czasie na ryku chińskim, który jest bardzo potężny, zauważono znaczącą chęć na kupno mleka, przez co właśnie zwykłe mleko jest przeznaczone od razu na bezpośrednią sprzedaż, a nie przeznaczane jeszcze do przerobienia go na masło.

Spora część analityków finansowych zauważa również, że rolnicy widują w górę ceny mleka, aby zrekompensować sobie lekkie straty ze sprzedaży mleka beztłuszczowego, które to jest bardzo cennym produktem eksportowym. Warto zadać teraz jakże istotne pytanie – jak będzie wyglądać cena masła za parę miesięcy? Na szczęście odpowiedź na to pytanie wygląda dobrze, z perspektywy konsumenta.

W tej chwili ceny za kostkę masła ulegają stabilizacji i nie obserwowane są już tak drastyczne i wysokie skoki cenowe jak kilka miesięcy temu. Ciężko jest odpowiedzieć na pytanie, jak długo obecna cena za kostkę masła pozostanie wysoka i kiedy ulegnie obniżce to cen sprzed dwunastu miesięcy. Wszystko zależy od tego, jak wysoki będzie popyt na mleko oraz masło na rynkach zagranicznych, bo jak widać na Dalekim Wschodzie popyt na mleko jest stale wysoki.

Ponadto ważną kwestią jest kiedy i jak dużo mleka będą dawać młode krowy, które zostały niedawno zakupione przez rolników. W początkowych fazach produkcji mleka, jej ilość będzie zapewne niska, jednak z czasem krowy będą dawać więcej mleka, co przyczyni się do większej stabilności cen na rynku, przede wszystkim zagranicznym.

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o
Sprawdź też:
Każdy prowadzący obecnie własna działalność gospodarczą, czy też mający z tym…
Ludzie Internetu Sklep internetowy Social Media Strony internetowe Wideo online Zwiększanie zasięgu
10 trendów w projektowaniu webowym na 2019 rok
facebook
Jak promować firmę na Facebooku
wybór firmy pozycjonerskiej
5 rzeczy na które należy patrzeć kiedy wybiera się firmę pozycjonerską
Biuro Ciekawostki Firma Gospodarka Pomysły na biznes
Biznes skierowany do turystów
Jaki biznes otworzyć na wsi
Jakie obrazy wybrać do biura?
biznes bez wychodzenia z domu
10 pomysłów na biznes bez wychodzenia z domu
Inwestycje Kredyty Oszczędzanie
Bank Alior: efektywny, innowacyjny, stabilny i satysfakcjonujący dla klientów
Jaki biznes otworzyć, czyli w co warto inwestować
Jaki biznes otworzyć, czyli w co warto inwestować
Pożyczka pod zastaw samochodu
Jadąc za granicę, warto już wcześniej zastanowić się nad budżetem
Czy warto inwestować w studia MBA?
wynagrodzenia
Rzut okiem na wynagrodzenia, czyli plany podwyżkowe w toku
Ile tak naprawdę zarabiają prezydenci miast
Ile tak naprawdę zarabiają prezydenci miast