Ceny masła biją rekordy

masło

W ostatnim czasie, my jako konsumenci jesteśmy świadkami zmian na rynku gospodarczym. Wiele produktów w ostatnim czasie podrożało, część z nich uległa również znacznej obniżce. W tym roku jednak mamy do czynienia z produktem, którego cena wzrosła aż o ponad 50 procent, w porównaniu z rokiem poprzednim.

Chodzi tutaj oczywiście o masło. Jeszcze przed rokiem, za kostkę masła musieliśmy zapłacić w granicach trzech złotych, w tym roku cena wzrosła do prawie 4,70 złotego za tą samą kostkę. Co ciekawe, ceny za kostkę mogą się wynosić nawet 7 złotych! Skąd się wzięła tak wysoka podwyżka tego samego produktu w ciągu zaledwie dwunasty miesięcy?

Wielu specjalistów uważa i zaznacza, że znaczący wzrost ceny masła wiąże się z drożejącym mlekiem oraz cały czas chwiejną gospodarką na rynkach zagranicznych. Wielu Ekonomistów twierdzi, iż na świecie – głównie w Australii oraz na rynku azjatyckim, dochodzi do wybijania starych krów i zastępowania je nowymi, młodymi osobnikami. Niestety, ale taka zmiana wywołuje zaburzenie w produkcji mleka, co automatycznie powoduje, że na rynku jest go znacznie mniej.

Fakt ten przyczynia się do mniejszej ilości produkcji kostki masła, zatem podaż masła w ostatnim czasie uległa znacznemu pogorszeniu. Ponadto warto zaznaczyć, że nie ważne, czy kostka masła kosztuje 3 złote czy 7 złotych, przeważnie my – jako konsumenci i tak dokonamy zakupu, ponieważ częściowo jesteśmy do tego produktu przyzwyczajeni i ciężko byłoby zastąpić go innym produktem.

Dzięki czemu popyt utrzymuje się stale na wysokim poziomie, przez co sklepy spożywcze czy supermarkety ustalają taką a nie inną cenę. Warto również zauważyć, że w ostatnim czasie na ryku chińskim, który jest bardzo potężny, zauważono znaczącą chęć na kupno mleka, przez co właśnie zwykłe mleko jest przeznaczone od razu na bezpośrednią sprzedaż, a nie przeznaczane jeszcze do przerobienia go na masło.

Spora część analityków finansowych zauważa również, że rolnicy widują w górę ceny mleka, aby zrekompensować sobie lekkie straty ze sprzedaży mleka beztłuszczowego, które to jest bardzo cennym produktem eksportowym. Warto zadać teraz jakże istotne pytanie – jak będzie wyglądać cena masła za parę miesięcy? Na szczęście odpowiedź na to pytanie wygląda dobrze, z perspektywy konsumenta.

W tej chwili ceny za kostkę masła ulegają stabilizacji i nie obserwowane są już tak drastyczne i wysokie skoki cenowe jak kilka miesięcy temu. Ciężko jest odpowiedzieć na pytanie, jak długo obecna cena za kostkę masła pozostanie wysoka i kiedy ulegnie obniżce to cen sprzed dwunastu miesięcy. Wszystko zależy od tego, jak wysoki będzie popyt na mleko oraz masło na rynkach zagranicznych, bo jak widać na Dalekim Wschodzie popyt na mleko jest stale wysoki.

Ponadto ważną kwestią jest kiedy i jak dużo mleka będą dawać młode krowy, które zostały niedawno zakupione przez rolników. W początkowych fazach produkcji mleka, jej ilość będzie zapewne niska, jednak z czasem krowy będą dawać więcej mleka, co przyczyni się do większej stabilności cen na rynku, przede wszystkim zagranicznym.

Ceny masła biją rekordy
4.1 (81.82%) 11 głosów

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
Sprawdź też:
Każdy prowadzący obecnie własna działalność gospodarczą, czy też mający z tym…
Ludzie Internetu Sklep internetowy Social Media Strony internetowe Wideo online Zwiększanie zasięgu
10 stron z darmowymi zdjęciami do celów komercyjnych
10 stron z darmowymi zdjęciami do celów komercyjnych
Jak promować firmowy kanał na YouTube
Jak promować firmowy kanał na YouTube
10 motywow WordPress zawierających Elementor
Biuro Ciekawostki Gospodarka Pomysły na biznes Prowadzenie firmy
opona
Kwestia wymiany opon niejednemu kierowcy potrafi spędzić sen z powiek
dochodowy biznes
Jak pasję przekuć w dochodowy biznes?
Biznes - YouTuber
Biznes – YouTuber
Inwestycje Kredyty Oszczędzanie
Jaki biznes otworzyć, czyli w co warto inwestować
Jaki biznes otworzyć, czyli w co warto inwestować
Światowa gospodarka- trendy
10 trendów, które zmieniają światową gospodarkę
kredyt
Jak mądrze wziąć kredyt gotówkowy?
wynagrodzenia
Rzut okiem na wynagrodzenia, czyli plany podwyżkowe w toku
Ile tak naprawdę zarabiają prezydenci miast
Ile tak naprawdę zarabiają prezydenci miast
Oto największy koszmar polskich pracowników
Cyfrowy detoks dla wielu osób zbyt stresujący