Co to jest Bitcoin, jak działa i czy warto kupować Bitcoiny

bitcoin

Rozwój Internetu i bankowości elektronicznej sprawił, że coraz częściej dokonujemy transakcji w internecie. Przelewamy zarówno drobne jak i duże kwoty, opłacamy rachunki czy dokonujemy zakupów, bez wychodzenia z dom i wizyty w naszym banku.

W obecnych czasach, nie jest konieczne nawet abyśmy odwiedzali bank zakładając konto. Ma to za zadanie ułatwić korzystanie z bankowości i oszczędzić nasz czas. Od kilku lat na rynku internetowym występuje również pojęcie kryptowaluty.

Jest to nic innego jak wirtualna waluta którą możemy dokonywać transakcji i wygodnie płacić na dobra dostępne w internecie. Do kryptowalut należy między innymi bitcoin. Jest to waluta stworzona w 2009 roku przez nieznanych twórców posługujących się pseudonimem Satoshi Nakamoto.

Zafascynowali się oni wyglądem i sposobem wydobycia złota, tworząc walutę która funkcjonuje na praktycznie takich samych zasadach. 1 Bitcoin składa się z 100000000 jednostek zwanych satoshi. Jest on umieszczony zdecentralizowanych baz danych, które znajdują się pomiędzy węzłami sieci peer-to-peer a ich zadaniem jest przechowywanie informacji o transakcjach oraz kryptografii w celu zapewnienia transakcja i użytkownikom.

Głównym zadaniem tych baz jest sprawdzanie czy dany użytkownik posiada niezbędną ilość bitcoinów do wykonania transakcji. Jeśli chodzi o kontrolę emisji pieniądza, to tutaj również w przeciwieństwie do normalnych banków, nie jest ona kontrolowana przez instytucje czy poszczególne osoby.

Odpowiada za to specjalnie zaprojektowany algorytm, który od początku istnienia bitcoina reguluje jego ilość. Jego ilość nie przekroczy 20 milionów.

Jak działa Bitcoin

Wydobywanie bitcoinów polega na udostępnianiu mocy obliczeniowej komputera. Konieczna jest jednak wielka moc obliczeniowa, aby uzyskać pieniądze które zwrócą koszty użytkowania. Bitcoiny podobnie jak i inne metody płatności mają swoje wady i zalety.

Pierwszą niewątpliwą zaletą bitcoinów jest anonimowość. Nie występują tutaj żadne imiona i nazwiska osób od których i do których trafiają pieniądze, nie ma numeru w kąt oraz zbyt wielu możliwości z hakowania prywatności osób.

Z tego powodu bitcoiny bardzo często używane są, podobnie jak inne kryptowaluty, przez wiele osób które obawiają się łamania prywatności internautów przez instytucje rządowe i służby specjalne. Poczucie anonimowości skłania wiele osób do wyboru tej formy płatności.

Kolejny atut to pośredników w transakcjach. Ogranicza to nie tylko koszty ale również zwiększa bezpieczeństwo. Jest to bardzo ważne w przelewach międzynarodowych ponieważ w przypadku normalnych przelewów za granicę, dochodzą bardzo wysokie koszty przewalutowania a co za tym idzie, dzięki Bitcoin można obniżyć koszty transakcji zagranicznych. Szybkość transakcji to kolejny aspekt przemawiające za tą formą płatności.

Transakcja bowiem dociera błyskawicznie do odbiorcy, niezależnie od tego w jakim kraju się znajduje. Najważniejszym argumentem przemawiającym za tą walutą jest większe bezpieczeństwo niż w przypadku standardowych kąt.

Brak pośredników oraz liczne zabezpieczenia sprawiają że odsetek włamań i utraty bitcoinów jest o niebo niższy niż w przypadku standardowych kąt pieniężnych. Kolejny ważny aspekt to brak wpływu inflacji na walutę. Jego zasoby bowiem będą zwiększać się do konkretnego limitu i go nie przekroczą.

Nie wystąpi zjawisko do drukowania pieniędzy, a co za tym idzie spadku ich siły nabywczej. Jedną z największych wad tej waluty jest natomiast niestabilność. Żaden bank ani instytucja finansowa czy rządy danego kraju nie są w stanie zagwarantować stabilność i wartości tej kryptowaluty.

W praktyce oznacza to niesamowite wahania cen spowodowane spekulacjami internautów i decyzjami władz. Objawia się to między innymi gwałtownymi wzrostami, spowodowanymi entuzjazmem internautów, lecz i bardzo wysokimi spadkami spowodowanymi decyzjami władz.

Z tego właśnie powodu inwestowanie finansów firmowych czy opieranie budżetu firmy na kryptowalucie nie jest dobrym pomysłem, ponieważ bardzo szybko może okazać się, że stracimy ogromną ilość pieniędzy. Kolejna wada która jest również zaletą to anonimowość.

Z powodu tej że anonimowości kryptowaluty wykorzystywane są do płacenia nielegalnych transakcji i prowadzenia szemranych interesów. Z tego powodu wiele rządów uznaje lub nie uznaje kryptowalut jako formy płatności. Nie powinniśmy więc wybierać bitcoinów jako jedynego środka płatniczego w którym dysponujemy.

Pomimo wielu wad i zalet bitcoiny są bardzo często wybierane jako forma płatności.

Porozmawiajmy więc o tym jak zacząć płacić za pomocą kryptowalut. Podstawą do tego jest założenie portfela, to za jego pomocą będziemy mogli magazynować, dodawać i płacić za pomocą kryptowalut. Następnie dokonując zakupów sprawdzamy jakie są metody płatności i wybieramy te które są związane z kryptowalutami. Jeśli się nam to uda przechodzimy zgodnie z krokami prezentowanymi przez aplikację i dokonujemy płatności.

Kryptowaluty to wynalazek XXI wieku i stają się przy tym nową metodą płatności. Pamiętajmy jednak aby przy ich wydobyciu, wydawaniu oraz zakładaniu portfela, wybierać wyłącznie strony legalne. Jest to ważne ponieważ często zdarzają się próby oszustw i kradzieży kryptowalut przez nielegalne strony.

4/5 - (ilość ocen: 1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.