Co to jest Blockchain: jak on działa i co należy o nim wiedzieć

blockchain

Blockchain jest genialnym wynalazkiem – dzieckiem osoby lub grupy osób znanych pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Prawie wszyscy słyszeli o Blockchainie i on tym że jest fajny. Ale nie wszyscy rozumieją, jak działa. Ten artykuł pokazuje, że Blockchain na pewno nie jest magiczny.

Co więc jest w nim takiego szczególnego?

Sieć łańcuchów blokowych nie ma władzy centralnej – jest to sama definicja zdemokratyzowanego systemu. Ponieważ jest to wspólna i niezmienna „księga”, zawarte w niej informacje są dostępne dla każdego. Dlatego też wszystko, co jest zbudowane na łańcuchu blokowym, jest ze swej natury przejrzyste, a wszyscy zaangażowani są odpowiedzialni za swoje działania.

Dlaczego Blockchain jest popularny?

Załóżmy, że przekazujesz pieniądze rodzinie z konta bankowego. Zalogowałbyś się do bankowości internetowej i przelałbyś kwotę na rzecz drugiej osoby, używając jej numeru konta. Po zakończeniu transakcji, Twój bank aktualizuje zapisy transakcji. Jednak istnieje potencjalny problem, który większość z nas zaniedbuje. Tego typu transakcje mogą być zmanipulowane.

Zapisywanie danych transakcji to kluczowa część biznesu. Często informacje te są przetwarzane w domu lub przekazywane przez osoby trzecie, takie jak księgowi, bankierzy lub prawnicy, co zwiększa czas i koszty. Na szczęście Blockchain unika tego długiego procesu i ułatwia szybszy przepływ transakcji, oszczędzając tym samym zarówno czas, jak i pieniądze.

Większość ludzi zakłada, że Blockchain i Bitcoin mogą być używane zamiennie, ale w rzeczywistości tak nie jest. Blockchain jest technologią zdolną do wspierania różnych zastosowań związanych z wieloma branżami, takimi jak finanse, produkcja itp., ale Bitcoin jest walutą, która opiera się na technologii Blockchain, aby być bezpieczną.

Dlaczego nazywa się to „Blockchain”?

Blockchain zawdzięcza swoją nazwę temu, jak działa i w jaki sposób przechowuje dane, a mianowicie, informacje są pakowane w bloki, które łączą się w sieć z innymi blokami podobnych informacji.

To właśnie ta czynność łączenia bloków w łańcuch sprawia, że informacje przechowywane w łańcuchu blokowym są tak wiarygodne. Po zapisaniu danych w bloku nie można ich zmienić bez konieczności zmiany każdego bloku, który pojawił się po nim, co sprawia, że nie można tego zrobić bez zauważenia przez innych uczestników w sieci.

Kluczowe elementy łańcucha blokowego

Technologia księgi rachunkowej

Wszyscy uczestnicy sieci mają dostęp do rozproszonej księgi rachunkowej i jej niezmiennego zapisu transakcji. Dzięki tej wspólnej księdze transakcje są rejestrowane tylko raz, co eliminuje powielanie czynników typowych dla tradycyjnych sieci biznesowych.

Zapisy są niezmienne

Żaden z uczestników nie może zmieniać ingerować w transakcję po jej zarejestrowaniu we wspólnej księdze. Jeśli zapis transakcji zawiera błąd, należy dodać nową transakcję w celu odwrócenia błędu, a obie transakcje są wtedy widoczne.

Inteligentne umowy

Aby przyspieszyć transakcje, zestaw zasad – zwany inteligentną umową – jest przechowywany w łańcuchu blokowym i wykonywany automatycznie. Inteligentna umowa może np. zawierać warunki opłacania ubezpieczenia podróżnego i wiele innych.

Czy technologia Blockchain to nowy internet?

Umożliwiając rozpowszechnianie informacji cyfrowych, ale nie ich kopiowanie, technologia Blockchain stworzyła szkielet nowego typu Internetu. Pierwotnie stworzony dla waluty cyfrowej, Bitcoin blockchain.

Blockchain to w najprostszym ujęciu, seria niezmiennych rekordów danych, która jest zarządzana przez klaster komputerów nie należących do żadnego podmiotu. Każdy z tych bloków danych jest zabezpieczony i związany ze sobą za pomocą zasad kryptograficznych.

4.8/5 - (ilość ocen: 6)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.