Co to jest leasing?

Co to jest leasing

Wiele osób może słyszeć pewne nazwy na co dzień, nie zastanawiając się jednak co one znaczą. Może to być bardzo popularne, jednak czasami nikt nie zadaje sobie trudu, by sprawdzić co oznacza dane wyrażenie. Może być też tak, że często wiadomo na czym coś polega, tylko nie wie się, że jest to powiązane z konkretną nazwą. Warto jednak poznawać nowe określenia i być świadomym, ponieważ przyda to się bardzo często w rozmowie i może ją znacznie ułatwić. Jednym z takich określeń, chociaż obecnie coraz rzadziej, jest leasing. Czym jest umowa leasingu, na czym polega i jak ją dostać?

Na początku warto zaznaczyć dla kogo jest umowa leasingu. Przede wszystkim będą to osoby, które

  • chcą zakupić dany produkt
  • nie mają na niego pieniędzy w tym konkretnym czasie
  • mają pewne widoki na uzyskanie pieniędzy w przyszłości
  • są gotowi zapłacić odsetki

Umowa leasingu bowiem polega na zakupie danego produktu przez leasingodawcę (czyli potocznie finansującego) dla leasingobiorcy (korzystający). I tak po wskazaniu przez leasingobiorcę parametrów produktu jest on kupowany i oddawany leasingodawcy. Ten może z niego korzystać przez cały okres leasingu. Oczywiście na tym się nie kończy, bowiem korzystający musi wpłacać okresowe raty, wzbogacone oczywiście o procent by cała operacja opierała się także leasingodawcy.

W zależności od skonstruowanej umowy, przedmiot umowy leasingu może zostać oddany korzystającemu po okresie ratalnym, bądź też będzie istniała możliwość wykupu go. Warto jednak pamiętać, że przez cały okres trwania stosunku prawnego, przedmiot będący przedmiotem umowy leasingu jest własnością finansującego. Nie zmienia to jednak w znacznym stopniu sytuacji faktycznej korzystającego (jednak niektórych czynności wykonać nie może, np. sprzedać go).

Umowa leasingu opisana jest dokładnie w polskim kodeksie cywilnym, dzięki czemu jest ona nie tylko bezpieczna, ale i coraz bardziej popularna. Ze znalezieniem leasingodawcy nie ma problemu- w zasadzie wystarczy jedynie przeszukać kilka stron w internecie, bowiem umowa leasingu to bardzo popularny pomysł na biznes.

Zresztą jest to rozwiązanie korzystne zarówno dla jednej, jak  i drugiej strony. Z jedno punktu widzenia mamy zysk pochodzący bezpośrednio z rat. Druga strona ma możliwość korzystania z przedmiotu jeszcze przed momentem, w którym zgromadzone zostaną środki konieczne do zakupu. Godzi się tym samym z potrzebą opłacenia większej ceny, jednak nie jest to nic tragicznego- oszczędza za to czas.

Powstaje pytanie co najczęściej jest przedmiotem leasingu. Oczywiście z doświadczenia można wskazać, że są to samochody lub inne środki transportu. Jest to bardzo popularna forma zakupu samochodu i często bardzo opłacalna. Trzeba tylko wcześniej dokładnie sprawdzić warunki. Jednak leasing nie zamyka się tylko na samochodach.

Coraz częściej przedsiębiorcy, którzy na początku nie mają pieniędzy na specjalistyczne maszyny chwytają się takiego rozwiązania, dzięki czemu łatwiej jest im ruszyć z  działalnością. Sam sprzęt bardzo szybko się zwraca w takich sytuacjach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *