Co to jest Token i do czego służy Token?

bitcoin

Token może mieć wiele znaczeń. W tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza: symbol, znacznik lub żeton. W języku polskim ma kilka bardziej fachowych znaczeń. Po pierwsze w ekonomii „tokenem” nazywamy przedmioty numizmatyczne, inne niż monety i banknoty. Są to wszelkiego rodzaju żetony, spotykane w kasynach, a także vouchery, karty podarunkowe oraz bony.

W technologii może oznaczać generator kodów jednorazowych używanych przy uwierzytelnianiu transakcji, najczęściej internetowych takich jak płatność kartą, wykonywanie przelewów etc. lub przy logowaniu do konta.

W tym znaczeniu jest to urządzenie, najczęściej elektroniczne, służące do generowania ciągów liczbowych za pomocą funkcji jednokierunkowej, która wykorzystuje dwa parametry: pierwszy — stały dla konkretnego egzemplarza urządzenia i drugi — zmienny generowany na podstawie czasu, wprowadzony za pomocą klawiatury lub wyczytany z ekranu monitora. Takie tokeny występują w dwóch postaciach.

W formie generatorów haseł jednorazowych (One Time Password – OTP), które generują kod zmienny w małych odstępach czasu. Nie posiadają one przycisku lub posiadają jeden -powodujący wyświetlenie kodu.

Drugi rodzaj tokenów bardziej zaawansowany to tokeny wyzwanie-odpowiedź (challenge-response) i te, przypominające niewielkie kalkulatory, zazwyczaj chronione są kodem pin. Takim tokenem może być token dostępowy (ang. access token), czyli klucz – kryptograficzny dowód prawa do wstępu – rodzaj hasła autoryzującego.

W nowym znaczeniu token jest terminem odnoszącym się do jednostki wartości wydanej przez podmiot prywatny, czyli jest to jednostka wartości, którą tworzy organizacja do samodzielnego zarządzania modelem biznesowym.

Ma on ułatwić użytkownikom interakcję z produktami, tej organizacji, a także ułatwić redystrybucję nagród i korzyści. Takie tokeny są bardzo podobne do waluty Bitcoin. Jednak są czymś znacznie więcej niż waluta i są używane w szerszym spektrum zastosowań.

Są one nowym narzędziem inwestycyjnym opartym na technologii blockchain, podobnie jak kryptowaluty. Jednak kryptowaluta posiada swój własny blockchain stworzony na jej potrzeby. Jest ona walutą podstawową dla tego blockchainu. Tymczasem token jest żetonem, który korzysta z blockchaina danej kryptowaluty. Najczęściej opłaty za przelewy tokenów są pobierane w tej kryptowalucie.

W ramach prywatnej sieci token może być traktowany jak waluta, czyli wykorzystywany do przyznawania prawa własności, do zapłaty za pracę. Najczęściej tokeny są związane z jakimś projektem, firmą lub osobą. Na przykład, tokenami danej platformy można płacić za jej usługi lub usługi na niej oferowane, poprzez jej aplikacje lub platformę. Zastępują one tradycyjną gotówkę. Pozwalają na szybkie, oparte na inteligentnych umowach rozliczenia.

Z pojęciem tokenu związane się pojęcie tokenizacji, która jest dużym ułatwieniem i wzmacnia bezpieczeństwo płatności cyfrowych. Największą zaletą jest to, że numery kart płatniczych nie są już używane lub zapisywane, gdy mogą wystąpić osoby nieautoryzowane, dzięki czemu nie mogą one zostać przechwycone. Ponadto nie jest wymagane, aby klienci dokonywali poważnych zmian w swoich obecnych systemach płatności.

Co do samej tokenizacji, można ją zdefiniować jako tworzenie tokenów i przypisywanie im określonych wartości. Najprostszym sposobem na ich stworzenie jest przeniesienie wartości pieniądza do sieci blockchain.

Na przykład, możemy wykorzystać 1 mln PLN i wyemitować milion tokenów, z których każdy będzie reprezentował wartość 1 PLN. W ten sposób gotówka stanowiąca pokrycie tokenów nada im wartość. W dokładnie ten sam sposób, tokeny mogą reprezentować wartość udziałów w firmie lub nieruchomości. Mogą być związane z jakimś projektem, pełnić funkcję punktów lojalnościowych lub jakiegokolwiek innego środka płatniczego.

Jak zostało już nadmienione, mimo wielu podobieństw token a kryptowaluta posiadają pewne różnice. Kryptowaluta posiada swój własny blockchain stworzony specjalnie na potrzeby tej kryptowaluty, czyli stanowi ona walutę podstawową dla tego blockchainu. Token zaś jest żetonem, który korzysta z blockchainu danej kryptowaluty. Najczęściej opłaty za przelewy tokenów są pobierane w tej kryptowalucie lub walucie tradycyjnej.

Tokeny mają także jedno wyjątkowe zastosowanie. Można nimi oznaczać także produkty, by móc je śledzić, np. w łańcuchu dostaw lub by przypisywać im własność. Tokenizacja produktów może pozwolić na bezbłędne określenie autentyczności produktu. Ma to zastosowanie na przykład przypadku markowych ubrań, leków, dzieł sztuki etc.

Istnieją specjalne platformy, na których można tworzyć tokeny (np. ethereum, EOS, NEO). Każda posiada swój standard. Najpopularniejszą platformą, na której oparto większość tokenów jest ethereum. Najpopularniejszym standardem jest ERC20, który używany jest przez wiele znanych kryptowalut, np. OmiseGO, Golem, Augur, SunContract, Holo.

Ciekawostką jest, że bazując na wyżej wspomnianych platformach, każdy z nas może stworzyć własny token i wykorzystywać go na różne sposoby, na przykład przyjmować zapłatę za swoje usługi, dzielenie się wiedzą, doświadczeniem oraz umiejętnościami właśnie w tych wirtualnych żetonach.

Jest to bardzo młode zjawisko i nie wiadomo, w jakim rozwinie się kierunku, lecz są już pierwsze osoby posiadające właśnie taki token personalny, z reguły są to celebryci i znani sportowcy. Oznacza to, że w przyszłości wartość tokenu personalnego być odbiciem pozycji społecznej lub majętności.

4.5/5 - (ilość ocen: 12)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.