Co warto zrobić z rosnącymi ratami kredytów
Ciągły wzrost stóp procentowych skutkuje, tym że kredytobiorcy mają problem ze spłatą swoich zobowiązań. Jeśli na skutek recesji dojdzie do tego utrata pracy, może być to sytuacja ponad możliwości nie jednego z nich. Co robić w momencie rosnących stóp procentowych ze swoimi kredytami? Podpowiadamy.
Nadpłata kredytu hipotecznego lub gotówkowego
Każdy kto ma kredyt, niekoniecznie wie, że można go nadpłacać. Warunkiem jest oczywiście zapewnienie odpowiednich środków. Na stronie internetowej UOKIK jest dostępny kalkulator, za pomocą którego można wyliczyć oszczędności odsetkowe z tytułu nadpłaty kredytu gotówkowego, lub hipotecznego. Takie narzędzie daje klarowny obraz na indywidualną sytuację kredytobiorcy, oraz jego zadłużenia. W ramach nadpłaty kredytu, posiadacz zobowiązania może skrócić okres trwania kredytu, lub zmniejszyć wysokość raty kapitałowo-odsetkowych. Warto pamiętać, o możliwości skorzystania z wakacji kredytowych-rządowego programu. Dzięki niemu można zawiesić ratę kredytu na 4 miesiące w roku 2022, oraz na kolejne 4 w 2023 roku. W ten sposób łatwiej oszczędzić środki na nadpłatę kredytu. Spłacając jednorazowo sam kapitał, kredyt będzie tańszy.
Zawnioskuj o stałe oprocentowanie, lub wydłuż spłatę kredytu
UOKIK radzi, aby odkładać pieniądze w ramach zabezpieczenia przyszłości. Gdy zdarzą się niespodziewane okoliczności takie jak utrata pracy, czy jeszcze wyższe stopy procentowe, kredytobiorca powinien mieć do własnego użytku tak zwaną poduszkę finansową. Cenną radą również jest ograniczenie konsumpcji, a co za tym idzie skupienie się na najważniejszych wydatkach gospodarstwa domowego.
Można również sprzedać mieszkanie w droższej lokalizacji, lub kupić albo mniejszą nieruchomość, albo dalej zlokalizowaną. Warto wiedzieć, że stałe stopy procentowe w Polsce obowiązują tylko przez okres 5 lat. Po tym czasie jeśli kredytobiorcy zależy na dalszym stałym oprocentowaniu kredytu, dług należy przenieść do innego banku.
W ten sposób istnieje bufor bezpieczeństwa na kolejny okres czasu, niezależnie od decyzji polityczno-gospodarczych. Warto również rozmawiać z bankiem na temat wysokości marży kredytu. Jeśli jesteś sumiennym kredytobiorcą, a także osobą która nadpłaca swoje zobowiązanie-może warto spłacić zobowiązanie innym kredytem, w innym banku?
Dzięki temu, można zyskać niższą ratę kredytu hipotecznego, która wynika ze zmian parametrów kredytowych. Inną sprawą jest wydłużenie okresu kredytowania, a co za tym idzie zmniejszenie raty kapitałowo-odsetkowej w ujęciu miesięcznym. Kij ma dwa końce, więc taki ruch spowoduje naliczenie wyższych opłat obsługi kredytu poprzez większe zobowiązania odsetkowe. Jednak gdy nie masz skąd brać pieniędzy na najbliższy miesiąc, nie martw się tym. Kiedy sytuacja się poprawi, zawsze będziesz mógł nadpłacić swój kredyt.
Rozwiązania tu przedstawione, to czasowe czynności, które można modulować w ramach swoich potrzeb i indywidualnych możliwości finansowych. Warto mieć świadomość różnych ruchów związanych z obsługą swojego długu.