Czy Bitcoin spadnie? Kiedy rajd do 100 tys. USD?

Bitcoin

Bitcoin to najpopularniejsza i najchętniej kupowana kryptowaluta. Jest aktywem, od którego większość inwestorów zaczyna przygodę z kryptowalutami. Decentralizacja pozwala jej na poddanie się prawom wolnego rynku, co ma przełożenie ma kurs a ten wahał się w przeciągu ostatnich kilkunastu lat wyceniając 1 bitcoina na grosze jak i na grubo ponad sto tysięcy złotych.

Dzisiaj posiadacze bitcoinów zastanawiają się czy cena spadnie czy też chwilowy przestój przerodzi się w kolejny rajd do poziomu 100 tysięcy dolarów. Przeanalizujemy więc nieco historię tej kryptowaluty i zastanowimy się, kiedy można spodziewać się że Bitcoin spadnie a kiedy urośnie.

Bitcoin to najlepsza inwestycja w ostatnim roku i na przestrzeni ostatnich 10-ciu lat

Pierwszy kurs Bitcoina ustalono na podstawie kosztu wydobycia i wynosił on 1 do 1309, co oznacza, że za jednego dolara można było kupić 1309 Bitcoinów. Było to w 2009 roku. To były czasy W maju 2010 roku dokonano pierwszego zakupu konsumpcyjnego za Bitcoiny. Węgier, Laszlo Haneycz zapłacił 10 000 Bitcoinów za 2 pizze. Można powiedzieć, że to najdroższe dwie pizze na świecie.

W kolejnych latach cena Bitcoina wystrzeliła, pokonując kolejne bariery 500 USD, 1000 USD, 2000 USD itd. Ograniczona podaż i coraz większa ilość użytkowników na przestrzeni lat doprowadziła do wzrostu ceny najpopularniejszej kryptowaluty do 20 000 USD w 2017 roku. Sceptycy uważali, ze to już koniec a optymiści, że zgodnie z historycznym cyklem Bitcoina osiągnie nowy rekord za 3 lata.

I tak się stało. Aktualna sytuacja udowadnia po raz kolejny tezę, że jeśli nawet cena bitcoina gwałtowanie spada i utrzymuje się na obniżonym poziomie przez rok czy dwa to i tak finalnie podnosi się do niespotykanego wcześniej poziomu. Obecnie, nowy rekord to 41 999 USD ustanowione w styczniu 2021.

Bitcoin – podobieństwo do złota

Bitcoin i złoto możemy zakwalifikować jako dobra trzymające wartość. Pomimo, że kurs omawianej przez nas kryptowaluty jest o wiele bardziej zmienny, niż kurs wartości złota, to w dłuższej perspektywie, w obu przypadkach na takiej inwestycji nie powinniśmy stracić jeśli przyjmiemy wystarczająco długi horyzont inwestycyjny. Podobieństwo do złota pokazuje jednak, ze na bitcoinie też można stracić – złoto zalicza bolesne dla inwestorów spadki w poszczególnych latach sprawdzając ich cierpliwość do tego aktywa i podobnie jest z bitcoinem – ten walor też nie będzie rósł w nieskończoność. Inwestorzy potrzebują zrealizować swoje zyski i w dużych ilościach wyprzedają swoje aktywa co powoduje zazwyczaj gwałtowny spadek ceny.

Nie jest dobrą strategią celować w sam wierzchołek hossy, jest to praktycznie niemożliwe aby dokładnie przewidzieć maksymalny kurs. Jeśli więc jesteś już dobrze „zarobiony” powinieneś pomyśleć kiedy wycofać się z inwestycji.

Cena Bitcoina będzie spadać? Co nam mówi szalony rajd przy drugiej fali koronawirusa

Jeśli prześledzimy historię Bitcoina to z łatwością możemy dojść do wniosku, że w jego krótkiej historii wiele wzrostów spowodowane było czynnikami ze świata polityki czy klasycznej gospodarki. Wiele kryzysów, które miały miejsce w ostatnich latach przełożyło się na wzrost i spadek ceny Bitcoina. Tak stało się też przy koronawirusie. W pierwszej chwili inwestorzy przestraszyli się i wycofali środki a kurs zanurkował w dół, aby po kilku miesiącach pobić wszystkie dotychczasowe rekordy. Warto zwrócić uwagę, że sam Bitcoin narodził się w momencie jednego z większych kryzysów w ostatnich latach.

Wielu ekspertów, w tym autor bestsellerowych książek Robert Kiyosaki, prognozuje upadek Bitcoina po zakończeniu pandemii COVID-19. Wnioskują oni, że do spłacenia będzie ogromne zadłużenie w tym dług publiczny i długi przedsiębiorstw. Wielu inwestorów przeniesie kapitał na bardziej obiecujące, niedowartościowane aktywa z nadzieją na kolejne spektakularne wzrosty.

Czy to powód do zmartwień?

Otóż nie, skuteczny inwestor wykorzystuje okresy spadku cen do rozbudowy swojego portfela. Gdy cena Bitcoina znacznie spadnie będzie to najlepszy czas na zakupy. Inwestycja w kryptowaluty może być udana zarówno w momencie wzrostu i spadku ceny, tak trzeba to rozpatrywać i w odpowiednim momentach wchodzić i wychodzić z inwestycji w Bitcoina.

Czy i kiedy Bitcoin może osiągnąć cenę 100 tysięcy dolarów?

No dobrze, skoro cena Bitcoina rośnie dynamicznie, osiągając co 3 lata swój nowy rekord, to jaka jest jakaś granica tego wzrostu? Czy możemy przyjąć, że za jednego Bitcoina trzeba w najbliższej przyszłości zapłacić sto tysięcy dolarów? A w dłuższej perspektywie może nawet 1 milion?

Szansą na tak wysoką ceną najstarszej kryptowaluty jest wzrost kapitalizacji aktywa. Najwięksi entuzjaści kryptowalut uważają, że Bitcoin jest niedoszacowaną walutą i w przyszłości wycena wynosząca milion dolarów za 1 BTC nie powinna być niczym niezwykłym. Bitcoin w dość regularnych cyklach podbija przecież swoją maksymalną wycenę, a każda następna jest wyższa od poprzedniej co w konsekwencji za kilka lat powinno doprowadzić do oszałamiającego wzrostu ceny BTC. Trudno przyjąć za pewnik, ze cena dojdzie do 1 mln dolarów, ale patrząc na to co się dzieje na rynku, król kryptowalut, nie powinien mieć problemów z dojściem do poziomu 80 000 – 90 000 dolarów w ciągu najbliższych 3 – 4 lat.

4.5/5 - (ilość ocen: 2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.