Czy jest ubezpieczenie dla osób w związku partnerskim?
Coraz więcej osób decyduje się na to, aby żyć w związkach partnerskich. Nie ma w tym nic złego, jeżeli ktoś nie chce zdecydować się na zalegalizowanie związku. W środowisku funkcjonuje jednak przekonanie, że związki partnerskie pozbawiają mężczyznę i kobietę pewnych praw, jak chociażby możliwość dziedziczenia, czy też ubezpieczenia.
Czasy mocno się zmieniły. Zarówno sprawę dziedziczenia, jak również ubezpieczenia można uregulować. Co trzeba wiedzieć dokładnie na temat polis ochronnych? Czas na zapoznanie się z właściwymi informacjami.
Ubezpieczenie dla związków nieformalnych
Potrzeby konsumentów rosną z roku na rok. Towarzystwa ubezpieczeniowe, które chcą nadal cieszyć się zainteresowaniem wśród konsumentów muszą wiedzieć, że dopasowanie się do ich potrzeb, jest celem priorytetowym. To właśnie dzięki temu powstały polisy ochronne, które są dedykowane dla związków nieformalnych. Tak, jak najbardziej można pomyśleć o tym, aby osobę z jaką żyje się na co dzień, pod jednym dachem (lub też nie, w końcu do czynienia ma się z różnymi formami związków nieformalnych), włączyć do ochrony ubezpieczeniowej. Zarówno, jeżeli mowa jest o indywidualnym ubezpieczeniu na życie, jak również grupowym. Może nie każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma już taką ofertę przygotowaną dla swoich klientów, ale zdecydowana większość z nich jest w stanie zaoferować taką ochronę na dobrych warunkach.
O czym nie można zapomnieć?
O tym, aby za każdym razem zapoznać się z zapisami, jakie znajdują się w umowie. Tak, aby być pewnym tego, że w razie zaistnienia jakiejkolwiek sytuacji, móc liczyć na wypłatę odszkodowania. W szczególności należy zapoznać się z zapisami, jakie znaleźć można w OWU – Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. To właśnie tam można znaleźć informacje odnoszące się do tego, kiedy takie ubezpieczenie działa lub też nie. Co więcej, zakresem ochrony ubezpieczeniowej można objąć nie tylko siebie wzajemnie, ale również dzieci, jakie znajdują się pod opieką. Trzeba jednak sprawdzić, czy dana firma nie wymaga złożenia deklaracji o tym, że żyje się faktycznie w jednym gospodarstwie domowym.
Dodatkowa ochrona ubezpieczeniowa
Ochrona dla związków nieformalnych może mieć różny zakres, który – jak było wyżej wspomniane – trzeba poznać w pierwszej kolejności. Warto sprawdzić, czy w OWU jest mowa o takich przypadkach, jak:
- śmierć w następstwie wypadku komunikacyjnego,
- śmierć w następstwie nieszczęśliwego wypadku,
- poważne zachorowanie, np. nowotwór, udar,
- pobyt w szpitalu, operacja medyczna,
- trwały uszczerbek na zdrowiu w następstwie nieszczęśliwego wypadku,
- niezdolność do pracy gwarantująca przejęcie opłacania składek,
- osierocenie dziecka.
Jeżeli w umowie nie ma takich zapisów (należą one do podstawowego pakietu na ogół), trzeba pomyśleć o rozszerzeniu tego pakietu lub o dodatkowej polisie. W myśl zasady „nigdy nie mów nigdy”. Pieniądze, jakie wpłynąć mogą z tytułu odszkodowania, są w stanie zapewnić byt przez pewien czas chociażby dzieciom, które w wyniku wypadku mogły stracić obydwoje rodziców.