Davinci Resolve 16: Darmowy i profesjonalny program do edycji filmu

studio montażu

Tworzenie ciekawych filmów, robienie niecodziennych ujęć oraz umiejętność nagrywania interesujących dla widza obiektów, ludzi, miejsc czy zjawisk jest czynnością wymagającą odpowiedniego wyczucia i obeznania z filmowaniem.

Jest to jednak kwestia wprawy, a sam proces nagrywania jest zaledwie połową sukcesu. Możemy nagrać wiele wspaniałych, zapierających dech w piersiach ujęć, jednak jeśli nie zlepimy ich w jedną, spójną, mającą sens całość, proces jest tak na prawdę pozbawiony jakiegokolwiek sensu.

Proces nagrywania jest na pewno tym najbardziej interesującym i ciekawym w przypadku tworzenia filmów. Przeżywamy różne przygody i dokumentujemy je na kamerze co jest niezwykle wspaniałe. Ważna jest jednak jakość materiałów, a aby o nią zadbać należy zaopatrzyć się w dobrą jakościowo kamerę.

Nie jest to tania rzecz, ale na pewno to inwestycja na długie lata. Jednak wydanie kwoty liczonej w tysiącach może być obciążeniem dla portfela, a trzeba pamiętać o tym, że równie ważny jest montaż wideo.

Licencje na renomowane programy są niezwykle drogie i kolejny tak duży wydatek może się okazać niemożliwy. I tu z pomocą przychodzi darmowa alternatywa dla wszystkich pakietów Adobe i innych programów montażowych. Mowa tutaj o Davinci Resolve 16.

Davinci Resolve 16 to program dewelopera Blackmagic Design Ltd. Program stosowany jest do profesjonalnej i nieliniowej edycji materiałów wideo. Zawarte w nim narzędzia umożliwiające kontrolowanie, zarządzanie i edycję kolorów, pozwalając na uzyskanie pożądanych i zaskakujących efektów.

Wiele ścieżek do edycji obrazu jak i dźwięku umożliwiają nieliniowość w naszych działaniach prowadząc do niezwykle oryginalnych i niespotykanych skutków. Niewątpliwą zaletą programu jest jego uniwersalność, która umożliwia tworzenie i pracę z nim w każdych warunkach.

Intuicyjny interfejs jest kompatybilny zarówno z myszką i klawiaturą jak i z profesjonalnymi panelami do produkcji. Daje opcje tworzenia zarówno na laptopie, w podróży czy hotelu jak i w profesjonalnym studiu przy wykorzystaniu topowego sprzętu. Davinci Resolve 16 jest programem dającym możliwość montażu produkcji telewizyjnych.

Dróg do edycji kolorów i dostosowywania palety barw do własnych preferencji jest zatrważająco dużo. Praca z programem odbywa się w standardzie kinowym ACES 1.0, a dodatkowo w autorskiej przestrzeni zwanej YRGB. Dzięki temu można wpłynąć na temperaturę, cienie, światła i tym podobne efekty.

Dodatkowo narzędzia bardziej precyzyjne i zaawansowane, jak HSL czy LUM, dzięki którym możliwa jest praca na konkretnych przestrzeniach i wycinkach. Poza tymi wszystkimi ficzerami graficznymi, program udostępnia narzędzia do dopasowywania kolorytu obrazu czy wykrywania twarzy.

Przydatne narzędzia i funkcje programu

Zakładka CUT. Jest to nic innego jak strefa do ucinania i wyrzucania zbędnych fragmentów naszego materiału wideo. Zaprojektowana jednak w całkiem nowy, innowacyjny, i co najważniejsze, intuicyjny sposób. Nowa zakładka jest podzielona na dwie części (A i B) umożliwiając szybszą i bardziej efektywną pracę. W prosty sposób można przenosić, usuwać i dodawać fragmenty do głównego wideo. System bazuje na tradycyjnym interfejsie jednak oferuje innowacyjne i nowoczesne ułatwienia.

Istnieje możliwość nakładania dźwięków na całą przestrzeń roboczą za pomocą jednego kliknięcia. Synchronizacja dźwięku z wideo odbywa się bardzo szybko i program lepiej sobie radzi niż Premiere Pro. Jest to niezwykła ułatwiająca funkcja, ponieważ bez niej nakładanie dźwięków i efektów wymagało grupowania i odpowiedniego ustawiania, a wszystko odbywało by się ręcznie. Teraz cały proces jest usprawniony do jednej prostej funkcji.

Zakładka EDIT. To po prostu przestrzeń, narzędzia i miejsce w którym edytujemy nasze wideo, dodając efekty, nakładając dźwięk czy obrabiając grafikę. To właśnie tutaj nadajemy naszej produkcji jej emocji, duszy, przekazu i wydźwięku. Tutaj odbywa się cała esencja procesu. Davinci Resolve 16 daje wiele różnych narzędzi ułatwiających montaż. Umożliwia dodawanie napisów importując je lub manualnie tworząc. Program wykryje niedoskonałości w obrazie i wskaże je na ekranie, na przykład pokazując gdzie jest za jasny punkt. Niesamowitą responsywność zapewnia między innymi dzielona oś czasu, dzięki której nasza praca jest bardziej przejrzysta i wydajniejsza.

W programie wbudowany jest Fusion, czyli odpowiednik AfterEffect od Adobe. Można w nim tworzyć animacje. Ciekawą opcją jest dokupienie szablonów gdzie będziemy mogli korzystać animowanych napisów.

Wszystkie te narzędzia, ułatwienia i technologie są możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnego silnika Neural Engine, który jest oparte o sieci neuronowe. Pozwala automatycznie rozpoznać twarz. Funkcje umożliwiające nakładanie przejść i różnego rodzaju efektów specjalnych, a do tego wsparcie karty graficznej przy obróbce graficznej raz obsługa przestrzennego dźwięku w panelu Fairlight. Te wszystkie ułatwienia są możliwe dzięki silnikowi Neural Engine.

Davinci Resolve 16 jest świetnym programem dla każdego pasjonata tworzenia i montażu filmów, zarówno tych hobbystycznych jak i tych bardziej profesjonalnych. Niewątpliwą zaletą jest cena produktu. Niemal cały program jest udostępniony całkowicie za darmo. Płatna wersja daje więcej szablonów i parę innych bajerów, jednak mnogość opcji jakie dostarcza darmowa wersja, sprawia że jest to program, który może skłonić autorów do całkowitej rezygnacji z pakietów Adobe.

3/5 - (4 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.