Na jakim poziomie będą deficyt, wzrost gospodarczy i bezrobocie?

bezrobocie

Pojawiają się już pierwsze prognozy wskaźników gospodarczych na rok 2018. Są one niezwykle optymistyczne i potwierdzają, że panuje ogólny wzrost i poprawa stanu gospodarki w Polsce. Prognozuje się, że PKB wyniesie 3,8 procent, a bezrobocie spadnie do rekordowo niskiego poziomu 6,4% (obecnie jest na poziomie 7,1% co i tak jest najlepszym wynikiem od wczesnych lat 90-tych).

Do tego deficyt sektora finansów publicznych ma wynieść 2,5% PKB. Prognozy te opierają się na wzroście inwestycji w sektorze publicznym a także na wzroście popytu inwestycyjnego w sektorze prywatnym. Według oceny rzecznika rządu niskie stopy procentowe mają przyczynić się do częstszych inwestycji dokonywanych przez osoby prywatne, a to z kolei ma pociągnąć resztę wskaźników ekonomicznych na lepszy poziom.

Bezrobocie spada już od pewnego czasu, więc faktycznie kolejny rok może przynieść rekordowo niski poziom niezatrudnionych osób. Według kolejnych założeń budżetowych wynika, że inflacja ma wynieść nawet 2,3%, a przeciętne wynagrodzenie brutto ma wynosić 4443 zł.

Czy te założenia są realne?

Według obecnego ministra rozwoju i finansów są realistyczne, ponieważ nie są ani zbyt optymistyczne, ani zbyt pesymistyczne. Ponadto rząd chce się trzymać stabilizującej reguły wydatkowej, a więc całkiem realne jest osiągnięcie wskaźników na podanym poziomie. Kluczowe jednakże może być to, ile osób zdecyduje się przejść na emeryturę będąc w wieku 60-65 lat, ponieważ nie jest to z góry wiadome, choć można założyć, że będzie to od 80 do 90% uprawnionych co oznacza wydatek co najmniej 10 miliardów złotych z przyszłorocznego budżetu.

Jednakże mimo to deficyt budżetowy może być nawet niższy niż zaplanowany w wysokości 59,3 mld złotych. Podano też założenia dla lat kolejnych, gdzie w 2019 roku deficyt sektora finansów publicznych wyniesie 2% a w 2020 roku już tylko 1,2% PKB. Z kolei dług tego sektora wyniesie w 2018 roku 54,8%, w 2019 roku 54% a w 2020 roku spadnie do 52,1% PKB. Z jednej strony są to optymistyczne założenia, ale z drugiej strony bardzo realne do osiągnięcia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *