Dlaczego masło drożeje?

masło

Masło to jeden z podstawowych produktów spożywczych, które kupowane jest praktycznie w każdym domu. Jednak nie da się nie zauważyć, że jego cena staje się wysoka i wiele osób musiało zrezygnować z prawdziwego masła na rzecz margaryny.

W ciągu ostatniego roku masło na rynku europejskim podrożało o ponad 100%, a tylko przez ostatnie dwa miesiące jego cena zwiększyła się o 40%. Ale nawet to nie jest najgorsze. Okazuje się, że do Świąt Bożego Narodzenia w UE masła może zabraknąć!

Coraz droższe masło

Jak można sprawdzić w danych podawanych przez GUS od drugiej połowy roku 2016 a do marca roku 2017 cena detaliczna masła wzrosła o 28 procent. Ale w innych krajach UE były to wzrosty nawet powyżej 30%. Tak samo na rynku hurtowym ceny znacznie wzrosły.

Od grudnia 2016 do marca 2017 cena zmieniła się z 3 do 4,5 tysiąca euro za tonę, czyli aż o 50%. Obecnie jednak cena sięga już 6,3 tysiąca euro za tonę i może wzrosnąć. Przeliczając to na złotówki daje to cenę 26,5 tysiąca złotych za tonę, czyli 5,3 zł za kostkę masła. Ale jest to tylko cena hurtowa, do tego dochodzą podatki czy marże. Dlatego trudno jest znaleźć kostkę masła w cenie niższej niż 5,8 zł.

Dlaczego masło drożeje?

Ograniczenia kwot mlecznych przez UE zostały już dawno zniesione, więc nie chodzi tu o ograniczenie surowca, z którego pozyskuje się masło. Jednak na dalekim zachodzie i jeszcze dalszym wschodzie po prostu zapanowała moda na masło. A do tego Stany Zjednoczone wycofują się z używania tłuszczów trans w żywności, więc trzeba je czymś zastąpić. I tu padło na masło właśnie.

Także w zachodniej Europie wzrosła konsumpcja masła. Jednak najgłośniej mówi się o Chinach, w których masło to nowy hit eksportowy. Jednakże w maślanej branży można mieć do czynienia jeszcze z popytem spekulantów. Przez to, że głośno mówi się o tym, że masła w Europie może zabraknąć na święta jego cena wzrasta, ponieważ masło staje się towarem luksusowym i limitowanym. Można też grać na giełdzie obstawiając spółki mleczarskie i przez to windować ceny samego produktu.

Dlaczego masło drożeje?
1.6 (31.67%) 12 głosów

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o
Sprawdź też:
Pożyczki pozabankowe to bardzo popularna forma dofinansowania, gdy jest się…
Ludzie Internetu Sklep internetowy Social Media Strony internetowe Wideo online Zwiększanie zasięgu
10 trendów w projektowaniu webowym na 2019 rok
facebook
Jak promować firmę na Facebooku
wybór firmy pozycjonerskiej
5 rzeczy na które należy patrzeć kiedy wybiera się firmę pozycjonerską
Biuro Ciekawostki Firma Gospodarka Pomysły na biznes
Jakie obrazy wybrać do biura?
biznes bez wychodzenia z domu
10 pomysłów na biznes bez wychodzenia z domu
Design
Design w biznesie się opłaca
Inwestycje Kredyty Oszczędzanie
Bank Alior: efektywny, innowacyjny, stabilny i satysfakcjonujący dla klientów
Jaki biznes otworzyć, czyli w co warto inwestować
Jaki biznes otworzyć, czyli w co warto inwestować
Pożyczka pod zastaw samochodu
Jadąc za granicę, warto już wcześniej zastanowić się nad budżetem
Czy warto inwestować w studia MBA?
wynagrodzenia
Rzut okiem na wynagrodzenia, czyli plany podwyżkowe w toku
Ile tak naprawdę zarabiają prezydenci miast
Ile tak naprawdę zarabiają prezydenci miast