Dotacje z PUP

Dotacje z PUP

Wiele osób marzy o tym aby rozpocząć własną działalność gospodarczą. Wiąże się to jednak z wieloma kosztami i wydatkami, na które niestety nie każdy może sobie na starcie pozwolić. Na szczęście możemy liczyć na dotację z Państwowego Urzędu Pracy. Tak naprawdę nie tylko wtedy, gdyż chcemy założyć własną firmę, ale również w wielu innych przypadkach.

Jeśli chcemy założyć własną działalność gospodarczą, to przede wszystkim musimy mieć jakiś pomysł, który następnie przedstawimy w Państwowym Urzędzie Pracy. Trzeba liczyć się jednak z tym, że nie każdy pomysł zostanie przyjęty z entuzjazmem, a także nie zawsze będą na nas czekały pieniądze. Najlepiej starać się na początku roku, ponieważ im dalej tym mniej pieniędzy pozostaje do dyspozycji właśnie na wszelkiego rodzaju dotacje.

Dotację na rozpoczęcie działalności może otrzymać osoba, która nie studiuje dziennie. Może natomiast jak najbardziej być studentem studiów zaocznych. Sprawdza się również to, czy osoba starająca się o dotację na rozpoczęcie działalności w ostatnim czasie nie zrezygnowała z jakiejś oferty pracy, jaką Urząd Pracy jej oferował. O dotację na działalność mogą starać się osoby, które przez conajmniej 12 miesięcy były bezrobotne. W wielu urzędach wymagania różnią się trochę od siebie, dlatego konieczna jest wizyta konkretnie w tym, w którym będziemy składać wniosek o dofinansowanie.

Osoby bezrobotne mogą również liczyć nie tylko na dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Państwowe Urzędy Pracy oferują pieniądze na dodatkowe szkolenia dla bezrobotnych po to, aby ci zdobyli jakiś fach, który jest porządny na rynku pracy.

Szczególnie osoby młode mogą liczyć na darmowe szkolenia. Mają możliwość zrobienia kursu spawacza, operatora wózka widłowego, a także w niektórych przypadkach oferowane im są kursy prawa jazdy, zazwyczaj kategorii C lub C+E. Oczywiście na dotacje mogą liczyć osoby bezrobotne, które już od dłuższego czasu poszukują zatrudnienia i z różnych powodów nie są w stanie go zdobyć.

Często jest tak, że Państwowe Urzędy Pracy oferują dotacje przedsiębiorcom, którzy zdecydują się na przyjęcie stażystów kierowanych z Urzędu Pracy. Stażyści otrzymują szansę zdobycia doświadczenia, a także zarobienia niewielkich, choć jakby nie było w przypadku osób bezrobotnych bardzo potrzebnych pieniędzy. Pracodawca zyskuje na w miarę taniej sile roboczej, a także osoby poszukujące pracy, ponieważ mają szansę zaprezentowania swoich możliwości, umiejętności i otrzymania ewentualnego stałego zatrudnienia.

Wiele osób, które należą do osób bezrobotnych myślących o otworzeniu własnej działalności gospodarczej zastanawia się nad tym, ile można pieniędzy otrzymać z Państwowego Urzędu Pracy. Z reguły są to kwoty w okolicach 20 tysięcy złotych. Trzeba jednak przedstawić kosztorys dotyczący sprzętu i wyposażenia, jakie jest niezbędne do prowadzenia naszej działalności gospodarczej. Po otrzymaniu pieniędzy, młody przedsiębiorca ma określony czas na ich wydanie, a także na rozliczenie się z Urzędem Pracy, który pieniądze przekazał. Zazwyczaj wystarczy przedstawić faktury za zakupiony sprzęt. Czasami w miejscu pracy pojawia się kontrol, która sprawdza, czy sprzęt rzeczywiście jest w posiadaniu osoby, która otrzymała dotację na uruchomienie swojej własnej działalności gospodarczej.

Z ciekawostek warto także wiedzieć, że PUP oferuje również dotacje dla osób, które chcą podjąć się nauki na studiach podyplomowych. Dotacja może sięgnąć nawet 100% kosztów kształcenia. Oczywiście w tym przypadku również trzeba spełnić pewne wymagania.

Warto jak najbardziej się tym zainteresować, ponieważ dzisiejsze dotacje w Urzędach Pracy dają nam ogromną szansę rozwoju i samozatrudnienia. Osoby z pomysłem na siebie i prowadzony przez siebie biznes mają możliwość spróbowania prowadzenia działalności z naprawdę ograniczonym ryzykiem, ponieważ otrzymają sporą kwotę na jego uruchomienie. Oczywiście konieczne jest posiadanie pieniędzy na comiesięczne opłaty i ZUS, są to jednak naprawdę niewielkie kwoty i jeśli mamy dobry pomysł na biznes, to zapewne uda nam się na te opłaty zarobić.

Konsekwencje nie spełnienia obowiązków. Każda dotacja jest obarczona umową, z której trzeba się wywiązać. Jeśli nie spełnimy jej zapisów, to pomimo otrzymania pieniędzy na kurs, studia, czy rozpoczęcie działalności gospodarczej, będziemy zmuszeni do ich zwrócenia. Może być to naprawdę bolesne i kosztowne, ponieważ z reguły otrzymane pieniądze już dawno są wydane. Musimy więc ukończyć rozpoczęte studia, na które otrzymaliśmy pieniądze z PUP. Jeśli je przerwiemy, nie ukończymy, to musimy oddać pieniądze. Podobnie jest z pieniędzmi na uruchomienie działalności. Jesteśmy zmuszeni prowadzić ją przez przynajmniej 24 miesiące. Ci, którzy zdecydują się ją zamknąć wcześniej, również muszą oddać pieniądze otrzymane na uruchomienie własnego biznesu.

Jak więc widać własna działalność gospodarcza nawet uruchomiona dzięki dotacji z Państwowego Urzędu Pracy jest jakimś ryzykiem, z którym jak najbardziej musimy się liczyć. Jest to jednak znacznie mniejsze ryzyko, niż inwestycja swoich pieniędzy. Warto dlatego z różnego rodzaju dotacji korzystać jeśli tylko się nam należą.

1 komentarz. Czytaj komentarze lub napisz nowy komentarz

  • 4 stycznia 2017 o 20:48

    łatwo brać dotacje, a po 12 miesiącach albo 24 biznesy zamykają

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *