Dzieci mają bardzo duży wpływ na decyzje zakupowe swoich rodziców

Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że truizmem jest stwierdzenie, iż dzieci mają bardzo duży wpływ na decyzje zakupowe swoich rodziców. Twierdzenie to jednak nie jest bez żadnych przesłanek. Przede wszystkim na pewno należy wskazać sytuacje, w których dzieci idą z rodzicami na zakupy.

Na pewno w pierwszym rzędzie zdarzą się takie momenty, w których dziecku się coś spodoba. Po chwili namowy rodzic bardzo często zgodzi się na zakup danej rzeczy. Jednak jest to margines. Jeżeli nie margines, to stosunkowo mały procent. Dzieci wpływają na decyzje rodziców inny sposób, bardziej programowy, a często sama decyzja jest bez namowy dziecka, a właśnie ze względu na nie. Problem można szerzej analizować.

Przede wszystkim dużo jest zakupów, które rodzice kupują ze względu na dziecko. Widoczne to jest bardzo w pierwszych miesiącach życia dziecka, kiedy to kupuje się produkty specjalnie dla malucha. Jednak kiedy dziecko rośnie, nie zmienia to sytuacji, że bardzo wiele wyborów dokonywanych jest właśnie ze względu na niego.

Młodzi rodzice, którzy wcześniej nie przykładali dużej wagi do dobrych nawyków żywieniowych mogą w sytuacji posiadania dziecka kupować produkty wysokiej jakości właśnie z uwagi na dobro dziecka. Takich przypadków można wskazywać więcej, jednak wszystkie składają się w prosty wniosek, że pojawianie się dziecka często niesie za sobą zmianę nawyków chociażby żywieniowych.

Namowy dziecka stają się coraz większe wraz z jego dorastaniem. Jeżeli pomiędzy rodzicem a dzieckiem jest mocna więź, a relacja jest bliska, zdarza się też, że rodzice po prostu przejmują nawyki dzieci. Rodzic obeznany z nowymi technologiami za sprawą swojego dziecka, zdecyduje się na zakup nowego tabletu. Tutaj znowu dziecko wpłynęło na decyzję zakupowe swojego rodzica.

Jak widać wpływ dzieci wcale nie musi być oczywisty, a jednak może być bardzo silny, chociaż na pierwszy rzut oka tego nie widać. By usystematyzować wskazane informacje warto jeszcze raz wymienić, że dzieci mogą mieć wpływ na decyzje

  • bezpośrednio
  • pośrednio, kiedy to rodzice kupują coś ze względu na dziecko
  • pośredni, kiedy to rodzice przejmują nawyki dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *