Filmowanie dronem z powietrza

Rozwój technologii, z jakim mamy do czynienia obecnie sprawia, że mamy możliwość korzystania z dużej ilości udogodnień. Część z nich jest wykorzystywana do tego, by ułatwić ludziom wykonywanie codziennych czynności. Jednak nie da się ukryć, że tak szybki rozwój technologiczny daje szansę na wykorzystywanie interesujących rozwiązań w celach typowo rozrywkowych. Jednym z nich jest filmowanie z powietrza, czyli po prostu z drona.

Bardzo dużo momentów w życiu zasługuje na uwiecznienie. Dzięki zdobyczy techniki nie tylko mamy możliwość uwiecznienia pięknych chwil w formie nieruchomej fotografii, ale także dysponujemy urządzeniami umożliwiającymi nagrywanie ruchu i montowanie pełnoprawnych filmików. Nieważne, czy jest to short przedstawiający najciekawsze elementy z naszych wakacyjnych wojaży czy całkiem poważny projekt zakrawający o profesjonalizm.

Filmowanie dronem z powietrza

Szczególnie ważne i efektywne jest wykorzystywanie kamery podczas uprawiania sportu. Dzięki małym kamerkom sportowym, które można zamontować bez przeszkód na ramieniu, kasku czy na piersi możemy uzyskać niezwykłe ujęcia, które jeszcze kilka lat temu nie były możliwe do wykonania w domowym zaciszu. Praktycznie każdy sport ma dobre predyspozycje do tego, aby być nagrywanym z takiego rodzaju kamerki sportowej. Narciarskie szaleństwa na ośnieżonych stokach szczególnie pięknie wyglądają przy zastosowaniu szerokokątnego obiektywu oraz w najwyższej jakości (nawet 4K) przy zwolnionym tempie. Podobnie sprawa ma się w sportach motorowych i samochodowych czy też przy trekkingu górskim. Najczęściej mówiąc o tego rodzaju sprzęcie myślimy o kamerach oferowanych przez firmę GoSport.

Oferują one jakość na naprawdę wysokim poziomie, jednak kosztem równie wysokiej ceny. W sukurs tutaj jednak przychodzą chińskie odpowiedniki firmy Xiaomi. Prezentują one nieco gorsze parametry techniczne oraz jakościowe, jednak oglądając porównania chociażby na popularnym serwisie YouTube możemy dostrzec, że różnica owa nie jest wcale duża, a w niektórych przypadkach nawet bije droższego odpowiednika o kilka klas na głowę. No właśnie – same koszta sprawiają, że przemyślenie zakupu Xiaomi lub innego odpowiednika powinno być jednym czynników, dla których warto zagłębić się w ten temat.

Produkty inspirujące się oryginałem potrafią kosztować nawet pięć razy mniej

Dlaczego warto zainwestować w kamerkę sportową? Przede wszystkim ze względu na jej uniwersalność oraz rozmiary. Są one niewiele większe od pudełka zapałek, a ważą tyle co bateria do telefonu. Nie ma także problemu z wymienianiem lub ładowaniem baterii, w związku z czym nie musimy się martwić, że zabraknie prądu w najważniejszym momencie nagrania. Waga i rozmiar ma tutaj jeszcze jedno niebagatelne znaczenie – wpływa na użyteczność tego sprzętu, dając ogromne pole do popisu pod względem ujęć. Jednym z pomysłów jest często stosowane podpinanie urządzenia do drona. Dzięki temu możemy sterować zarówno samolocikiem jak i tym, co nagrywamy – otrzymując w efekcie nieprawdopodobne ujęcia, które do tej pory były w zasięgu jedynie specjalistów z Hollywood, którzy pompowali w takie rozwiązanie duże ilości pieniędzy.

Wyobraźmy sobie tylko sytuację, w której brawurowo pokonujemy zakręty u wzniesienia na rowerze (tak zwany downhill lub inne odmiany ekstremalnego użycia tego jednośladu), które rejestrujemy na kamerze zarówno zamontowanej na kasku ochronnym, jak i z powietrza przy pomocy drugiej osoby. W postprodukcji można uzyskać wspaniałe efekty, tworząc nietuzinkowy film przyciągający swoją dynamiką.

Inne możliwości filmowania z powietrza

Jeśli chodzi o inne możliwości filmowania z powietrza, na myśl przychodzi również filmowanie z balonu. Specjalnie przygotowane do tego aeroplany są niewielkich rozmiarów (oczywiście bezzałogowe) i filmują wszystko to, co dzieje się poniżej. Są one także sterowane, dzięki czemu nie ma obaw że balon taki na przekór naszej woli wybierze wolność i odleci gdzieś hen w siną dal, zabierając drogocenny sprzęt ze sobą. Niemniej rozwiązanie takie nie należy do najtańszych i najpopularniejszych przede wszystkim na niewygodę – mimo wszystko sterowanie takim balonem jest mocno ograniczone, odległość zazwyczaj jest na tyle duża, że także łączność z kamerą szwankuje i mamy marginalny wpływ na efekt końcowy włożonej pracy.

Jeszcze innym rodzajem filmowania z powietrza jest zaprzęgnięcie do pracy helikoptera, awionetki bądź szybowca. Rozwiązanie takie jest bardzo podobne do wykorzystywania dronów (wszak to niemal to samo, tylko rozmiary znacznie większe). Nie stosuje się tego jednak w rozwiązaniach budżetowych i jakichkolwiek innych oprócz komercyjnych (jak reklamy, profesjonalne transmisje sportowe dla telewizji czy filmy), gdyż jest to po prostu drogie oraz wymaga dużej pracy czynnika ludzkiego. Również czas włożony w zorganizowanie takiego przedsięwzięcia jest nieproporcjonalnie większy, niż w przypadku pozostałych opcji. A jak wiadomo, w amatorskich nagraniach – a o takich wszak mowa w tym artykule – czas jest na wagę złota, ale jeszcze cenniejszy jest kapitał, który pozostanie w naszej kieszeni na ulepszenie sprzętu bądź swoich możliwości i umiejętności.

Filmowanie z powietrza jest czymś, co coraz częściej gości pod przysłowiowymi strzechami domów. Nie jest to już coś poza zasięgiem zwykłego śmiertelnika, gdyż nie wiąże się z ogromnymi kosztami. Jednocześnie zakup dobrego sprzętu gwarantuje jego długowieczność, jest więc to inwestycja, nie zaś jednorazowy zakup. A jeśli się rozmyślimy i zniechęcimy do tego typu rozrywki, zawsze możemy sprzedać sprzęt po takiej samej lub niewiele niższej cenie – chętnych na takie zabawki i gadżety naprawdę nie brakuje.

4.7/5 - (15 votes)

2 komentarzy. Czytaj komentarze lub napisz nowy komentarz

 • 4 stycznia 2017 o 14:46

  Powinni zakazać tych wszystkich dronów. Co to jest w ogóle? Jeszcze komuś na łeb spadnie i zabije.

  Odpowiedz
  • 2 marca 2018 o 07:32

   Też wkurzaja mnie drony, ale dzieciaki które nie mają żadnych uprawnień na latanie tym, żadnych szkoleń itp. Jednak drony wykorzystywane są np. w policji, ochronie a także do robienia profesjonalnych zdjęć. Powinni aresztować ludiz którzy kupują drony i daja dziecku by sie pobawilo.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.