Fundusze z ograniczonym poziomem ryzyka

fundusze z ograniczonym ryzykiem dla początkujących

Uznaje się, że to właśnie inwestowanie w fundusze inwestycyjne może przynieść największe zyski. Jednocześnie należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że są to instrumenty obarczone ryzykiem inwestycyjnym. Okazuje się jednak, że udaje się je skutecznie minimalizować. Dowiedz się więcej i zacznij inwestować swoje oszczędności z pełnym sukcesem.

Czy fundusze są dobre dla początkujących inwestorów?

Aby inwestować w fundusze, niezbędna jest podstawowa wiedza z zakresu mechanizmów funkcjonowania tychże instrumentów. Nie oznacza to jednak, że zyski osiągać mogą jedynie doświadczeni gracze rynku inwestycyjnego. Warto wybierać fundusze inwestycyjne dla początkujących, które charakteryzują się ograniczonym ryzykiem.

Do tych bardziej bezpiecznych zaliczają się fundusze obligacji, gotówkowe czy rynku pieniężnego. Te najbardziej agresywne to zaś fundusze akcji. Co ciekawe, sprawnie inwestować mogą w nie również ci, którzy nie zdołali jeszcze zgromadzić dużych oszczędności. Warto wiedzieć, że jednostki uczestnictwa w poszczególnych instrumentach tego rodzaju można nabywać już za 50 złotych.

Jak minimalizować ryzyko inwestycyjne?

Aby minimalizować ryzyko inwestycyjne, można wybierać fundusze inwestycyjne dla początkujących, które charakteryzują się mniejszym ryzykiem – to wspomniane fundusze obligacji, rynku pieniężnego czy gotówkowe.

Warto również rozdzielać swój kapitał. Oszczędności nie powinny trafić na jeden fundusz. Inwestor musi założyć cały portfel uczestnictwa w różnych instrumentach. Dzięki temu w przypadku niepowodzenia nie straci wszystkich środków, a jedynie ich część.

Fundusze, na których na pewno nie stracisz

Nikt nie da nam gwarancji, że fundusze inwestycyjne przyniosą zysk. Nawet w przypadku tych z ograniczonym ryzykiem nie mamy pełnego bezpieczeństwa ulokowanego kapitału.

Eksperci rynku finansowego potwierdzają jednak, że o wiele mniejsze ryzyko inwestycyjne występuje w przypadku funduszy długoterminowych – wtedy inwestor ma szansę przeczekania niestabilnej sytuacji, może również reagować w długim okresie. Te bardziej ryzykowne, to fundusze krótkoterminowe.

Oszczędności lokowane w fundusze inwestycyjne

Im więcej pieniędzy zostanie zainwestowanych w fundusze inwestycyjne dla początkujących, tym na większy zysk może liczyć inwestor. Jednocześnie, im więcej środków ulokuje, tym więcej może stracić. Właśnie takie zależności są typowe dla funkcjonowania funduszy inwestycyjnych.

Początkującym inwestorom zaleca się powierzenie kapitału doświadczonych doradcom inwestycyjnym. To oni będą sprawnie zarządzać środkami finansowymi w taki sposób, by wypracować dla inwestora jak największy zysk.

Inwestowanie pomimo ryzyka

Polacy są coraz bardziej skłonni do podejmowania ryzyka inwestycyjnego. Wylicza się, że w fundusze inwestuje już 2% Polaków, którzy posiadają jakiekolwiek oszczędności.

Zmienia się świadomość finansowa mieszkańców naszego kraju. Wiemy już, że pomnażanie pieniędzy jest niezbędnym czynnikiem w całościowej strategii zarządzania finansami. Ponieważ mamy coraz więcej, nie boimy się już tak bardzo utraty kapitału. Nie chcemy marnować czasu na inwestycje, które zapewniają mały zysk. Wolimy podjąć ryzyko, ale za to cieszyć się dużym zarobkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *