Gdzie warto trzymać swoje pieniądze

Na oszczędności nie może sobie pozwolić zbyt duża część społeczeństwa. Jeśli jednak już uda nam się coś odłożyć, to zazwyczaj nie mamy pomysłu na to gdzie nasze oszczędności trzymać. Możemy przecież przechowywać je w domu, w przysłowiowej skarpecie, ale czy rzeczywiście warto?

Z daleka od banków

Z daleka od banków

Wiele osób uważa, że bank to najgorsze miejsce do trzymania oszczędności. Przynajmniej w dzisiejszych czasach. Nawet finansiści polecają trzymanie pieniędzy w domach, ponieważ banki nie oferują żadnych dogodnych warunków, a mogą przecież upaść.

Przede wszystkim trzymanie pieniędzy w banku nie opłaca się, ponieważ wartość pieniądze ciągle spada. Trzymając je dziś w banku nie zarobimy zbyt wiele. W większości przypadków możemy liczyć na oprocentowanie w wysokości 1-1, 5%. Jest to naprawdę bardzo mało i w skali roku nawet przy sporej sumie pieniędzy na lokacie nie zarobimy zbyt wiele. Patrząc natomiast na stratę wartości pieniądze, to nie dość, że nie zarobimy, to jeszcze stracimy. Po roku za tę samą kwotę kupimy znacznie mniej. Przynajmniej w większości przypadków.

Warto również zwrócić uwagę na to, że nie wszyscy chcą swoje oszczędności ujawniać na przykład Urzędowi Skarbowemu. Prawda jest jednak taka, że trzymając pieniądze na koncie w banku, Urząd Skarbowy może jak najbardziej sprawdzić to ile mamy oszczędności i skąd je mamy. Jeśli więc chcemy tego uniknąć to powinniśmy się trzymać z daleka od banków.

Inwestycja tylko w co?

Inwestycja tylko w co

Pieniądze zawsze możemy zainwestować. Jest to znacznie lepsze rozwiązanie niż trzymanie ich na koncie w banku. Trzeba jednak wiedzieć o tym, że praktycznie każda inwestycja jest obarczona jakimś ryzykiem. Może być to ryzyko mniejsze bądź większe jednak zawsze jakieś jest.

Jeśli chcemy inwestować to od lat powodzeniem cieszy się złoto, platyna inne metale szlachetne. Oczywiście od czasu do czasu ich wartość wzrasta bądź maleje, jednak jest to zawsze inwestycja w coś co rzeczywiście istnieje i tak czy inaczej będzie jakąś wartość posiadać. W przypadku pieniędzy jest tak, że dziś je mamy i są coś warte, jednak jutro ten sam banknot może nie być warto dosłownie nic. Inwestowanie wydaje się więc całkiem rozsądnym i dobrym wyborem.

Oczywiście znajdą się chętni na inwestowanie swoich pieniędzy w papierach wartościowych, akcjach, obligacjach. Jak najbardziej można to uczynić. Na pewno jest to lepsze niż trzymanie pieniędzy w banku. Warto jednak mieć świadomość tego, że jak każda inwestycja, tak również ta wiąże się z ryzykiem utraty oszczędności.

Nie oszczędzaj

Jeśli masz pieniądze, to po prostu je wydaj. Oszczędzanie się dziś tak naprawdę nie opłaca, ponieważ nie wiadomo co będzie jutro. Trzymać pieniędzy więc nie warto. Lepszym rozwiązaniem będzie zakup jakiejś nieruchomości, ponieważ niezależnie od tego co stanie się w przyszłości z walutą, to ty nieruchomość nadal będziesz posiadać.

Dobrze jest inwestować w domy, mieszkania lub na przykład w działki. Wydawanie pieniędzy wydaje się dziś najrozsądniejszym wyborem. Dla niektórych osób może się to wydawać trochę nielogiczne. Prawda jest jednak taka, że jest to najlepsze co aktualnie można zrobić.

Jeśli już koniecznie musisz trzymać w banku

Niektórzy są już tak nauczeni, że każdy grosz chcą trzymać w bankach. Nie ma wtedy innego wyjścia jak wpłacić te pieniądze na konto. Warto jednak wybrać taki bank, który rzeczywiście nie pobiera żadnych opłat za prowadzenie rachunku bankowego.

Czemu trzeba o tym pamiętać? Otóż po to, aby na trzymaniu pieniędzy w bankach nie tracić. Przecież nie dosyć, że bank może obracać i operować naszymi pieniędzmi, to tracimy na ich wartości. Jeśli bank będzie pobierać opłaty za prowadzenie rachunków, to może się w przyszłości okazać, że straciliśmy naprawdę sporą sumę pieniędzy. Tym większy będzie to procent naszych oszczędności im będzie to mniejsza kwota pieniędzy. Z tego powodu tak wiele osób ucieka od banków. Są jednak zwolennicy, których nie da się do tego przekonać. Muszą więc oni wybrać taki bank, który nie będzie pobierać od nich żadnych opłat.

Czytaj blogi

Jednym z najlepszych blogów o oszczędzaniu i zarabianiu jednocześnie jest jak oszczędzać pieniądze. Kopalnia wiedzy dla osób chcących wyjść z długów i zacząć oszczędzać. Warto też zajrzeć na kanał Michała na YouTube.

Inwestuj/Pożyczaj komuś na procent

Przechowywanie pieniędzy nie jest dobrym wyborem. Możemy jednak pożyczyć je komuś innemu i to na jakiś w miarę dobry procent. Jak tego dokonać? Przede wszystkim wszystko zależy od tego czy mamy kogoś kto zechciałby od nas pożyczyć pieniądze, czy może będziemy takiej osoby dopiero poszukiwać. Jeśli taka osoba jest, to wystarczy udać się do notariusza gdzie sporządzona zostanie umowa notarialna wskazująca kto pożycza komu i jak wyglądać będzie spłata zobowiązania.

Jeśli nie mamy osoby, która chce od nas pożyczyć, to zawsze można skorzystać z jednego z portali internetowych, gdzie można pożyczyć pieniądze na procent. Trzeba to oczywiście później rozliczyć z Urzędem Skarbowym jednak i tak jak najbardziej warto się tym zainteresować.

Każdy kto pożycza komuś pieniądze na procent powinien liczyć się jednak z tym, że zawsze mogą nastąpić trudności z ich odzyskaniem. Na przykład ktoś zaprzestanie spłacać nam umówione raty. Wtedy pozostaje tylko skorzystanie z firm windykacyjnych i ewentualnej pomocy sądu. Nie jest to łatwe, ani szybkie rozwiązanie. Czasami nie ma jednak innego wyboru.

Gdzie warto trzymać swoje pieniądze
4.6 (92%) 15 głosów

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o

Zobacz też

Popularne:

Sprawdź też:
Zamontowanie trzech turbin wiatrowych na budynku o wielkości 148 metrów…
Ludzie Internetu Sklep internetowy Social Media Strony internetowe Wideo online Zwiększanie zasięgu
Wydanie Gutenberga i 5 darmowych motywów dla WordPress
facebook
Jak promować firmę na Facebooku
Jak się wybić na YouTube - Porady dla początkujących Youtuberów
Jak się wybić na YouTube – Porady dla początkujących Youtuberów
Biuro Ciekawostki Gospodarka Pomysły na biznes Prowadzenie firmy
foodtruck
Jak uruchomić własny foodtruck i ile to kosztuje?
Restauracja, czyli pomysł na dochodowy biznes
Gwiazda discopolo, czyli pomysł na dochodowy biznes
Inwestycje Kredyty Oszczędzanie
Jaki biznes otworzyć, czyli w co warto inwestować
Jaki biznes otworzyć, czyli w co warto inwestować
święta
Kiedy przed świętami zabraknie pieniędzy
Kalkulator OC – jak z niego korzystać?
wynagrodzenia
Rzut okiem na wynagrodzenia, czyli plany podwyżkowe w toku
Ile tak naprawdę zarabiają prezydenci miast
Ile tak naprawdę zarabiają prezydenci miast
Oto największy koszmar polskich pracowników
Cyfrowy detoks dla wielu osób zbyt stresujący