Wydanie Gutenberga i 5 darmowych motywów dla WordPress

Przez kilka ostatnich tygodni najpopularniejsza nowość dla miłośników WordPress to oczywiście wydanie wersji 5.0 popularnego systemu o nazwie Gutenberg. Powstanie tej wersji odkładało się już kilka razy. Na początku były plany wypuścić aktualizacje w maju, potem – wrześniu, ale w końcu wszystko było przeniesione na grudzień. Taka zmiana planów przez zespół deweloperów nie była przypadkowa i wiąże się z nowym edytorem Gutenberg, który zastąpił wcześniejsze rozwiązanie.

Sęk w tym, że duża część użytkowników WordPress bardzo ostro zareagowała na zmianę edytora. Wtyczka Gutenberga dostała słabą ocenę na stronie wordpress.org, co właśnie jest temu potwierdzeniem. Głowna krytyka od użytkowników polega na małym wyborze widgetów, wolnym działaniu edytora oraz pojawieniu błędów podczas dostępu do danych na serwerze. Reagując na taki natłok negatywnych opinie, deweloperzy musiały ulepszać produkt przed ostatecznym wydaniem nowej aktualizacji WordPress.

Gutenberg

Ale od siebie mogę dodać, że większość negatywnych opinie przede wszystkim są związane z przyzwyczajeniem użytkowników do klasycznego edytora. Po pierwszej znajomości z Gutenbergom też zgubiłem się. Ale po kilka godzinach pracy opanowałem podane rozwiązanie i nawet zobaczyłem go pozytywne strony. Właśnie tak samo miałem z Elementorem, gdy musiałem użyć go do realizacji witryny www. Dlatego uważam, że część tych krytyków z czasem zacznie chwalić Gutenberg, a inna – powróci standardowy edytor oraz zmieni go na alternatywne rozwiązanie. Obecnie do użytku dostępne są sporo różnych wizualnych kreatorów dla WordPress.

Wracając do Gutenberga, jestem pewien, że ten produkt będzie dalej mocno się rozwijać i w końcu zostanie dobrym edytorem. A obecny brak rozbudowanych widgetów do użytku można rozwiązać za pomocą dodatkowych wtyczek. W ciągu ostatnich miesiące dla Gutenberga pojawiło się sporo takich rozszerzeń, również darmowych jak i płatnych. Dla przykładu mogę polecić wtyczkę JetGuten od zespołu ZEMEZ, która wzbogaca ten edytor 9 dodatkowymi widgetami.

Jeśli jeszcze nie odnowiłeś swoją stronę na WordPress do wersji 5.0 i boisz się Gutenberga jako ognia, zachęcamy wypróbować go na witrynie testowej. Wtedy będziesz wiedział o co w nim chodzi i na pewno zdecydujesz o wyborze tego lub innego edytora do użycia. A jeśli planujesz odnawiać aktualną stronę, prosimy zrobić kopię zapasową. To powoli uniknąć problemów ze straceniem danych, gdy coś pójdzie nie tak.

Na dodatek do Gutenberga chcę przedstawić kilka nowych darmowych motywów z wyższej półki. Jeśli planujesz realizować blog, portfolio fotograficzne oraz stronę firmową, na pewno znajdziesz tutaj coś ciekawe dla siebie. Poniższe motywy zawierają kluczowe rozszerzenia i są kompatybilne z popularnymi wtyczkami dla WordPress. Dlatego możecie zbudować dobrą stronę całkiem za darmo. 🙂

Więcej informacji o motywach można znaleźć w poniższych opisach.

Monstroid 2 Lite

Jest to uproszczona wersja motywu flagowego od TemplateMonster, która świetnie nadaje się do tworzenia blogu. Różnica pomiędzy podaną templatką a Monstroid2 polega ma obecności rozbudowanych wtyczek, w tym wchodzących w zestaw Cherry Framework 5.1. Jednak nie ma problemu ich zainstalować samodzielnie. Ten motyw jest całkiem kompatybilny z popularnymi wtyczkami dla WordPress. Do innych przewag templatki warto odnieść czysty projekt, brak rozbudowanych efektów animacyjnych i wygodne opcje nawigacji. Motyw także wspiera fonty webowe Google i technologię Retina. On również jest całkiem responsywny i przyjazny dla SEO.

Pobierz: https://www.templatemonster.com/pl/free-templates/monstroid2-lite-responsive-business-wordpress-theme-59560.html

Demo: https://www.templatemonster.com/pl/demo/59560.html

Calio

Za pomocą tego motywu można realizować stronę dla firmy świadczącej usługi doradcze. Templatka ma świetny projekt, w którym połączone są jaskrawe kolory i stylowe efekty animacyjne. Dzięki temu strona wygląda ciekawie i przyciąga do siebie uwagę odwiedzających. Oprócz cudownego projektu można także wydzielić szereg funkcje dostępnych do użytku dzięki oparciu o Cherry Framework 5.0. Ten motyw jest całkiem kompatybilny z popularnymi dodatkami ze strony wordpress.org.

Pobierz: https://www.templatemonster.com/pl/free-templates/calio-responsive-therapy-wordpress-theme-62326.html

Demo: https://www.templatemonster.com/pl/demo/62326.html

Melissa

Poszukujecie proste i wygodne rozwiązanie do tworzenia portfolio fotograficznego? W tym przypadku warto zwrócić uwagę na ten motyw. On ma elegancki projekt, który został wykonany w czarno-białych barwach. Oprócz tego templatka posiada galerię TM i mediatekę, co pozwala w najlepszy sposób przedstawić fotografie na stronie. Funkcjonalność motywu jest realizowana w oparciu o najnowszą wersję Cherry Framework. Oprócz tego motyw wspiera fonty Google i technologię Retina.

Pobierz: https://www.templatemonster.com/pl/free-templates/motyw-wordpress-dla-strony-fotografa/

Demo: https://www.templatemonster.com/pl/demo/52153.html

Mia Ittalonni

Podana templatka pasuje do realizacji strony dla pizzerii. Chociaż za potrzeby może być dostosowana do innych tematów gastronomicznych. Jest to możliwe dzięki obecności wszystkich potrzebnych wtyczek i widgetów do wyświetleniach różnych typów informacji na stronie. Oprócz tego wszystkie opcje zarządzania wyglądem zostały przeniesione do sekcji „Personalizacja”. To pozwala szybko dopasować projekt templatki do własnych potrzeb. Motyw także ma poprawny kod, który został stworzony w zgodności ze standardami W3C i rekomendacjami wyszukiwarek internetowych.

Pobierz: https://www.templatemonster.com/pl/free-templates/szablon-wordpress-restauracija/

Demo: https://www.templatemonster.com/pl/demo/62028.html

Globaly

Jeszcze jeden świetny motyw do tworzenia strony dla firm doradczych. Chociaż za potrzeby templatka może być dostosowana pod inne cele. Pomogą w tym również rozbudowane opcje personalizacji jak i obecność szeregu opcje w środku. Motyw opiera się o Cherry Framework 5.0 i zawiera popularne wtyczki Cherry. Oprócz tego w dowolnym czasie możecie Państwo dodać brakujące opcje na stronę. Ten motyw jest całkiem kompatybilny z popularnymi wtyczkami dla WordPress. On również jest responsywny i przyjazny dla SEO.

Pobierz: https://www.templatemonster.com/pl/free-templates/wordpress-business-theme-52382.html

Demo: https://www.templatemonster.com/pl/demo/52382.html</span

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.