Internetowa księgowość dla firm

Internetowa księgowość dla firm

Każdy prowadzący obecnie własna działalność gospodarczą, czy też mający z tym kontakt w przeszłości, z pewnością wie, jak ważne jest poprawne prowadzenie odpowiedniego rodzaju księgowości. Robienie tego na własną rękę pochłania cenne zasoby czasowe, narażając przy tym na możliwość popełnienia błędu w dokumentacji przez właścicieli firm, którzy nie muszą koniecznie być biegli uzupełnianiu tego typu formularzy. Wynajęcie tradycyjnego księgowego z kolei jest pomysłem dosyć kosztownym, szczególnie w przypadku firm, które przychód wykazują na podstawie dużej ilości dokumentów zawierających małe kwoty. Dzieje się tak dlatego, iż opłata za korzystanie z usług zwykłego księgowego jest naliczana na podstawie ilości wypełnianych dokumentów. W przypadku księgowości internetowej cena jest stała.

Księgowość internetowa przeznaczona jest dla podmiotów rozliczających się „na zasadach ogólnych”, podatkiem liniowym oraz/lub będących płatnikami VAT – czyli w praktyce małych firm oraz mikroprzedsiębiorstw.

Praktycznie podczas prowadzenia księgowości w aplikacji on-line wszystkie dane, niezależnie czy są to informacje dotyczące pracowników, kontrahentów czy nawet własne, wprowadza się tylko raz. Resztą zajmuje się system – począwszy od odpowiedniej numeracji dokumentacji, poprzez odnalezienie adresu właściwego urzędu skarbowego aż po księgowanie we wszystkich wymaganych formach ewidencji. Adekwatne deklaracje są wypełniane w systemie i wysyłane przez system prosto do odpowiedniego urzędu. Wśród zalet należy wymienić także kwestię dostępu – 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Aplikacje śledzą także zmiany w przepisach i na bieżąco dostosowują do nich wszystkie swoje działania.

Do typowych funkcjonalności i narzędzi księgowości internetowej należą:

  • możliwość wystawiania faktur,
  • rejestrowanie zaistniałych kosztów oraz przychodów,
  • ewidencja oraz amortyzacja środków trwałych, wyposażenia i pojazdów,
  • generowanie gotowych do druku dokumentów, w tym deklaracji podatkowych,
  • prowadzenie Księgi Przychodów i Rozchodów oraz Ewidencji Zakupów i Sprzedaży VAT,
  • naliczanie składek ubezpieczenia ZUS oraz zobowiązań podatkowych,
  • posiadanie narzędzi do złożonych analiz wykorzystania zasobów, pracy czy sprzedaży,
  • ewidencjonujący ilość i wartość towarów i produkcji system magazynowy,
  • moduły pracownicze – kadry i płace,
  • ułatwiający utrzymywanie kontaktów z klientami i kontrahentami system CRM.

Proces ciągłego archiwizowanie danych pozwala na odzyskanie z łatwością dokumentacji w przypadku jej utraty bądź zniszczenia. Prócz zwykłej opcji zapisywania dokumentów przez użytkownika archiwizacji dodatkowo dokonuje administracja serwisów. Dostęp do takich aplikacji waha się w granicach 30- 40 złotych miesięcznie.

Innym rodzajem księgowości internetowej są mające dostęp do systemów on-line biura rachunkowe. Łączą one w sobie zalety obu rodzajów księgowości, dedykowane są osobom, które wolą darować sobie zabawę ze żmudnym księgowaniem i poświecić się w pełni prowadzonej przez siebie działalności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *