Jak rozliczyć dochody z zagranicy

Jeżeli pracujesz za granicą, w większości sytuacji możesz z powodzeniem uniknąć płacenia podwójnych podatków – we własnym kraju oraz w kraju, w którym jesteś rezydentem podatkowym. Dotyczy to głównie krajów znajdujących się w strefie Unii Europejskiej. Na dobrą sprawę dopuszczalne są trzy różne globalne warianty sytuacji – możesz rozliczyć się i w Polsce, i za granicą, ale zazwyczaj jest to mało korzystne rozwiązanie, możesz rozliczyć się tylko za granicą albo możesz rozliczyć się tylko w Polsce.

Jak rozliczyć dochody z zagranicy

W niektórych krajach, w zależności od tego, ile zarobisz, rozliczenie się w swojej ojczyźnie może być korzystniejsze niż rozliczanie się w kraju, w którym obecnie przebywasz. Ważny jest również Twój przepracowany czas w ciągu roku na obczyźnie, jak i to, czy jesteś tam uznawany za rezydenta podatkowego.

Wyobraźmy sobie sytuację, w której masz ciągłe stosunki ze swoją ojczyzną, chociaż już od kilku lat pracujesz w Anglii. Być może posiadasz w Polsce kredyt na mieszkanie, na samochód, bądź zupełnie inne zobowiązania, które regularnie regulujesz. Na pewno planujesz powrót do kraju za następnych kilka lat. W tej sytuacji lepiej byłoby dla Ciebie, gdybyś rozliczał się w Polsce. W ten sposób będziesz mógł w dalszym ciągu budować swoją historię kredytową, a na pewno zostawiasz sobie otwartą furtkę i więcej możliwości, które ułatwią Ci powrót do ojczyzny.

Inną sytuacją jest możliwość zarabiania pieniędzy zarówno w kraju, w którym obecnie mieszkasz, jak i we własnej ojczyźnie. Taką pracą może być wykonywanie usług przez Internet w obrębie Polski bądź wynajem mieszkania, a także dzierżawa pola. W takim przypadku możesz rozliczać się „podwójnie” – dochody, które osiągasz w kraju, w którym aktualnie mieszkasz, możesz rozliczać oddzielnie z jego instytucjami finansowymi, a dochody, które uzyskujesz we własnym kraju, możesz rozliczać osobno z Urzędem Skarbowym.

Trzecią wreszcie sytuacją jest taka, w której nie posiadasz żadnych dochodów w Polsce, a stosunki z ojczyzną powoli ustają – nie posiadasz tu rodziny, dzieci, domu. W tym przypadku możesz rozliczać się tylko i wyłącznie w kraju, w którym pracujesz – zdecydowanie ułatwia to kalkulacje finansowe.

Czwartą sytuacją, choć zwykle bardzo rzadko stosowaną, jest możliwość rozliczania się w tym kraju, w którym są niższe podatki bądź nie jesteś rezydentem podatkowym w kraju, w którym pracujesz, ponieważ – dla przykładu – nie dopełniłeś wszystkich formalności. W tym przypadku będziesz musiał się rozliczyć w swojej ojczyźnie ze wszystkich pozyskiwanych dochodów.

Ostatecznie – zawsze możesz wybrać w celu rozliczenia się z podatków ten kraj, w którym będzie to dla Ciebie korzystniejsze. Czasami podatek w Polsce może okazać się niższy od podatku, który w całości uiścisz w kraju obecnie zamieszkiwanym. Posiadając odpowiednią dokumentację zabezpieczysz się na wypadek, gdyby dany z krajów poprosił o wyjaśnienia podatkowe. Jakkolwiek, obecne systemy informacji umożliwiają przepływ stosownych wiadomości dotyczących emigrujących i imigrujących osób między sobą, jeżeli są do tego zobowiązane prawnie.

Oczywiście, niezależnie od sytuacji, która Ciebie dotyczy i sposobu rozliczania się oraz danego kraju, jaki wybierzesz pamiętaj, że Twoje dochody mogą zostać inaczej rozliczone w oparciu o źródło dochodu, jego wysokość oraz ewentualne ulgi podatkowe. Wśród źródeł dochodu, które wpłyną na Twoje rozliczenia podatkowe, znajdują się: praca na etacie, praca dorywcza, własna działalność gospodarcza, wynajem i dzierżawa oraz inne zyski, na przykład z tytułu posiadanych lokat czy przeprowadzonych pomyślnie inwestycji.

Pamiętaj, że w sytuacji, w której czasowo pracujesz w obcym kraju – na przykład przez okres 5 miesięcy – masz możliwość od rozliczania w polskich urzędach odliczenia kwoty zwolnionej od podatku w formie tak zwanej diety. Dieta ta stanowi wysokość 30% zarobków przypadających na dzień roboczy – jest to zwyczajowo przyjęta kwota orientacyjna, stanowiąca przypuszczalną wysokość Twoich wydatków związanych z mieszkaniem, kosztami mediów i wyżywienia. W zależności od kraju, w którym przebywasz przez ten okres, może się różnić.

Aby z kolei móc rozliczać się w kraju, w którym chcesz zamieszkać i pracować na dłużej, musisz spełnić dodatkowo pewne warunki. Dla przykładu w Wielkiej Brytanii musisz posiadać numer ubezpieczenia społecznego, tak zwany National Insurance Number. Oprócz tego, by stać się tam rezydentem podatkowym, musisz mieszkać i pracować na terenie tego kraju przez okres co najmniej 6 miesięcy. Spełnienie tego warunku umożliwi Ci także korzystanie z dodatkowych finansowych przywilejów obowiązujących w Wielkiej Brytanii. Warunek ten nie dotyczy tych, którzy założyli firmę – obowiązek rozliczania się według brytyjskich warunków staje się nie tyle przywilejem i możliwością skorzystania z wielu możliwości, a wręcz koniecznością.

Podsumowując – warto pamiętać, że rozliczać się z podatku będziemy inaczej w zależności od zaistniałej sytuacji. Mamy szereg możliwości – warto więc dokładnie sprawdzić, która z nich będzie dla nas najkorzystniejsza.

Jak rozliczyć dochody z zagranicy
4.6 (92.5%) 16 głosów

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o

Zobacz też

Popularne:

Sprawdź też:
Rozliczenie i termin wypłaty ekwiwalentu za urlop dla pracownika nie…
Ludzie Internetu Sklep internetowy Social Media Strony internetowe Wideo online Zwiększanie zasięgu
10 stron z darmowymi zdjęciami do celów komercyjnych
10 stron z darmowymi zdjęciami do celów komercyjnych
wybór firmy pozycjonerskiej
5 rzeczy na które należy patrzeć kiedy wybiera się firmę pozycjonerską
facebook
Jak promować się na Facebooku
Biuro Ciekawostki Gospodarka Pomysły na biznes Prowadzenie firmy
bmw auto firmowe
Gdzie szukać zamienniki do opon do auto firmowego
Dlaczego telefon z Dual SIM świetnie się sprawdzi jako telefon służbowy?
foodtruck
Jak uruchomić własny foodtruck i ile to kosztuje?
Inwestycje Kredyty Oszczędzanie
inwestycja
Gdzie warto trzymać swoje pieniądze
Jaki biznes otworzyć, czyli w co warto inwestować
Jaki biznes otworzyć, czyli w co warto inwestować
święta
Kiedy przed świętami zabraknie pieniędzy
Czy warto inwestować w studia MBA?
wynagrodzenia
Rzut okiem na wynagrodzenia, czyli plany podwyżkowe w toku
Ile tak naprawdę zarabiają prezydenci miast
Ile tak naprawdę zarabiają prezydenci miast
Oto największy koszmar polskich pracowników