Jak rozliczyć dochody z zagranicy

Jeżeli pracujesz za granicą, w większości sytuacji możesz z powodzeniem uniknąć płacenia podwójnych podatków – we własnym kraju oraz w kraju, w którym jesteś rezydentem podatkowym. Dotyczy to głównie krajów znajdujących się w strefie Unii Europejskiej. Na dobrą sprawę dopuszczalne są trzy różne globalne warianty sytuacji – możesz rozliczyć się i w Polsce, i za granicą, ale zazwyczaj jest to mało korzystne rozwiązanie, możesz rozliczyć się tylko za granicą albo możesz rozliczyć się tylko w Polsce.

Jak rozliczyć dochody z zagranicy

W niektórych krajach, w zależności od tego, ile zarobisz, rozliczenie się w swojej ojczyźnie może być korzystniejsze niż rozliczanie się w kraju, w którym obecnie przebywasz. Ważny jest również Twój przepracowany czas w ciągu roku na obczyźnie, jak i to, czy jesteś tam uznawany za rezydenta podatkowego.

Wyobraźmy sobie sytuację, w której masz ciągłe stosunki ze swoją ojczyzną, chociaż już od kilku lat pracujesz w Anglii. Być może posiadasz w Polsce kredyt na mieszkanie, na samochód, bądź zupełnie inne zobowiązania, które regularnie regulujesz. Na pewno planujesz powrót do kraju za następnych kilka lat. W tej sytuacji lepiej byłoby dla Ciebie, gdybyś rozliczał się w Polsce. W ten sposób będziesz mógł w dalszym ciągu budować swoją historię kredytową, a na pewno zostawiasz sobie otwartą furtkę i więcej możliwości, które ułatwią Ci powrót do ojczyzny.

Inną sytuacją jest możliwość zarabiania pieniędzy zarówno w kraju, w którym obecnie mieszkasz, jak i we własnej ojczyźnie. Taką pracą może być wykonywanie usług przez Internet w obrębie Polski bądź wynajem mieszkania, a także dzierżawa pola. W takim przypadku możesz rozliczać się „podwójnie” – dochody, które osiągasz w kraju, w którym aktualnie mieszkasz, możesz rozliczać oddzielnie z jego instytucjami finansowymi, a dochody, które uzyskujesz we własnym kraju, możesz rozliczać osobno z Urzędem Skarbowym.

Trzecią wreszcie sytuacją jest taka, w której nie posiadasz żadnych dochodów w Polsce, a stosunki z ojczyzną powoli ustają – nie posiadasz tu rodziny, dzieci, domu. W tym przypadku możesz rozliczać się tylko i wyłącznie w kraju, w którym pracujesz – zdecydowanie ułatwia to kalkulacje finansowe.

Czwartą sytuacją, choć zwykle bardzo rzadko stosowaną, jest możliwość rozliczania się w tym kraju, w którym są niższe podatki bądź nie jesteś rezydentem podatkowym w kraju, w którym pracujesz, ponieważ – dla przykładu – nie dopełniłeś wszystkich formalności. W tym przypadku będziesz musiał się rozliczyć w swojej ojczyźnie ze wszystkich pozyskiwanych dochodów.

Ostatecznie – zawsze możesz wybrać w celu rozliczenia się z podatków ten kraj, w którym będzie to dla Ciebie korzystniejsze. Czasami podatek w Polsce może okazać się niższy od podatku, który w całości uiścisz w kraju obecnie zamieszkiwanym. Posiadając odpowiednią dokumentację zabezpieczysz się na wypadek, gdyby dany z krajów poprosił o wyjaśnienia podatkowe. Jakkolwiek, obecne systemy informacji umożliwiają przepływ stosownych wiadomości dotyczących emigrujących i imigrujących osób między sobą, jeżeli są do tego zobowiązane prawnie.

Oczywiście, niezależnie od sytuacji, która Ciebie dotyczy i sposobu rozliczania się oraz danego kraju, jaki wybierzesz pamiętaj, że Twoje dochody mogą zostać inaczej rozliczone w oparciu o źródło dochodu, jego wysokość oraz ewentualne ulgi podatkowe. Wśród źródeł dochodu, które wpłyną na Twoje rozliczenia podatkowe, znajdują się: praca na etacie, praca dorywcza, własna działalność gospodarcza, wynajem i dzierżawa oraz inne zyski, na przykład z tytułu posiadanych lokat czy przeprowadzonych pomyślnie inwestycji.

Pamiętaj, że w sytuacji, w której czasowo pracujesz w obcym kraju – na przykład przez okres 5 miesięcy – masz możliwość od rozliczania w polskich urzędach odliczenia kwoty zwolnionej od podatku w formie tak zwanej diety. Dieta ta stanowi wysokość 30% zarobków przypadających na dzień roboczy – jest to zwyczajowo przyjęta kwota orientacyjna, stanowiąca przypuszczalną wysokość Twoich wydatków związanych z mieszkaniem, kosztami mediów i wyżywienia. W zależności od kraju, w którym przebywasz przez ten okres, może się różnić.

Aby z kolei móc rozliczać się w kraju, w którym chcesz zamieszkać i pracować na dłużej, musisz spełnić dodatkowo pewne warunki. Dla przykładu w Wielkiej Brytanii musisz posiadać numer ubezpieczenia społecznego, tak zwany National Insurance Number. Oprócz tego, by stać się tam rezydentem podatkowym, musisz mieszkać i pracować na terenie tego kraju przez okres co najmniej 6 miesięcy. Spełnienie tego warunku umożliwi Ci także korzystanie z dodatkowych finansowych przywilejów obowiązujących w Wielkiej Brytanii. Warunek ten nie dotyczy tych, którzy założyli firmę – obowiązek rozliczania się według brytyjskich warunków staje się nie tyle przywilejem i możliwością skorzystania z wielu możliwości, a wręcz koniecznością.

Podsumowując – warto pamiętać, że rozliczać się z podatku będziemy inaczej w zależności od zaistniałej sytuacji. Mamy szereg możliwości – warto więc dokładnie sprawdzić, która z nich będzie dla nas najkorzystniejsza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *