Jak rozpadła się fortuna Rockefellerów

Jak rozpadła się fortuna Rockefellerów
John D. Rockefeller – najbogatszy Amerykanin w historii kraju zgromadził majątek wart obecnie 340 miliardów dolarów. Dlaczego więc jego spadkobiercy dysponują majątkiem zaledwie 11 miliardów dolarów? Do wszystkiego przyczyniły się marne inwestycje, konsumpcjonizm i brak talentu do biznesu.

Fortuna Rockefellerów

Dzięki założonemu w 1870 roku Standard Oil Rockefeller kontrolował aż 90 procent rynku paliwowego w USA. Jego fortuna w tamtych latach wynosiła nawet 1,5 % rocznego PKB Stanów Zjednoczonych. Przez wiele lat był biznesowym szwarccharakterem.
Dążył do zmonopolizowania rynku naftowego, a także inwestował w europejski rynek paliwowy stosując ceny dumpingowe. Jednak po pewnym czasie John D. Rockefeller oddał się filantropi, która miała odkupić jego biznesowe grzechy. Także sądy nie były mu przychylne. Choćby w 1913 roku decyzją Sądu Najwyższego Standard Oil zostało podzielone na mniejsze spółki.
Kolejno zarządzanie majątkiem przejął jedyny syn – John Davison Junior (Rockefeller miał również 4 córki). Jednakże ten nie dość, że nie miał predyspozycji do prowadzenia agresywnego biznesu to jeszcze pozostawiał decyzje swoim doradcom co rzutowało na stanie majątku firmy.
Ponadto Junior odpowiada za zdywersyfikowania inwestycji firmy i wejście w rynek nieruchomości. Niestety był to okres Wielkiego Kryzysu, więc nie dość, że wydał aż 1,5 mld dolarów na budowę Rockefeller Center to jeszcze uszczuplił majątek firmy o 2,5 mld dolarów przez umowę z  Columbia University.
Ponadto Junior za swojej kadencji wydał też 540 mln dolarów na filantropię. Kolejne lata dla znanych przedsiębiorców nie były lepsze. Przez inwestycje w nieruchomości oraz wycofywanie się z biznesu paliwowego co roku tracili więcej niż zarabiali.
Z roku na rok majątek Rockefellerów więc topniał. Ostatnim z prawdziwych biznesmenów w tej rodzinie był David, najmłodszy wnuk Johna D. Rockefellera. To między innymi on przyczynił się do budowy budynków World Trade Center, a wieże nosiły imiona jego oraz jego brata Nelsona.David zmarł jako najstarszy miliarder w USA w wieku 101 lat dysponował majątkiem 3,3 mld dolarów. Co obecnie stanowi aż 1/3 całego majątku rodziny.

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o
Sprawdź też:
Bez trudu można urządzić małe biuro w sposób funkcjonalny, nawet…
Ludzie Internetu Sklep internetowy Social Media Strony internetowe Wideo online Zwiększanie zasięgu
10 trendów w projektowaniu webowym na 2019 rok
facebook
Jak promować firmę na Facebooku
wybór firmy pozycjonerskiej
5 rzeczy na które należy patrzeć kiedy wybiera się firmę pozycjonerską
Biuro Ciekawostki Firma Gospodarka Pomysły na biznes
Biznes skierowany do turystów
Jaki biznes otworzyć na wsi
Jakie obrazy wybrać do biura?
biznes bez wychodzenia z domu
10 pomysłów na biznes bez wychodzenia z domu
Inwestycje Kredyty Oszczędzanie
Bank Alior: efektywny, innowacyjny, stabilny i satysfakcjonujący dla klientów
Jaki biznes otworzyć, czyli w co warto inwestować
Jaki biznes otworzyć, czyli w co warto inwestować
Pożyczka pod zastaw samochodu
Jadąc za granicę, warto już wcześniej zastanowić się nad budżetem
Czy warto inwestować w studia MBA?
wynagrodzenia
Rzut okiem na wynagrodzenia, czyli plany podwyżkowe w toku
Ile tak naprawdę zarabiają prezydenci miast
Ile tak naprawdę zarabiają prezydenci miast