Jak się wybić na YouTube – Porady dla początkujących Youtuberów

Porady dla początkujących Youtuberów. Jak zdobyć popularność i tworzyć rewelacyjne filmy. Jak zacząć i co robić by ludzie nas oglądali. Zobacz też 10 sposobów dzięki którym wybijesz się na YouTube o których już napisaliśmy wcześniej.

Jak się wybić na YouTube - Porady dla początkujących Youtuberów

Angażujące treści

Warto tworzyć jak najbardziej ciekawe i angażujące filmy. Trzeba się starać już od samego początku. Miniaturki powinny posiadać wysoki kontrast i być „klikalne”. Co to znaczy klikalne? Takie, że zachęcają do klikania. Kiedy tylko na nie spojrzymy, spośród wielu innych które widzimy na ekranie to klikniemy właśnie w nie. Wskazane są ciekawe, soczyste kolory, które są nasycone. Obraz na miniaturce ma być wyraźny i powinien jasno przedstawiać to co odbiorca będzie mógł zobaczyć na filmie.

Podejście

Zaczynaj powoli i bez większego nastawienie na zysk w pierwszych miesiącach, czy nawet w pierwszym roku. Na początku rozwijaj kanał, ciesz się z tego co tworzysz, baw się tym. Rozwijaj się, ucz nowych rzeczy, bo to ważne na początku. Zobacz na różnych kanałach z jakich korzystają ludzie technik filmowania. Podpatruj, a nawet kopiuj! Z każdym odcinkiem będziesz coraz lepszy.

Dźwięk jest ważniejszy od obrazu

Postaraj się, żeby dźwięk był w dobrej jakości już na samym początku. Żeby słowa były dobrze słyszalne i nie było słychać szumu wiatru. Widz ma dobrze słyszeć co masz do przekazania. Nie może się wysilać nasłuchując Twojego filmu i zastanawiać „co on powiedział”. Dźwięk można obrobić i odszumić w darmowym programie Audacity.

Promocja kanału

Zadbaj o marketing. Na początek przynajmniej poinformuj swoich Twoich znajomych którzy mogą być zainteresowani daną tematyką. Niech wiedzą, że tworzysz coś nowego. Poproś o komentarz pod filmem i o „łapkę w górę” tak by film lepiej się pozycjonował w samym YouTube. Niech się już coś dzieje pod filmem i będzie jakaś aktywność. Niestety niektórzy początkujący nawet tego nie robią i film ogląda tylko parę osób. Wystarczy poprosić 10-20 znajomych z Facebooka, żeby skomentowali film. To bardzo proste. Piszesz jedną wiadomość do wszystkich, robisz kopiuj-wklej i wysyłasz do tych dwudziestu osób za każdym razem kiedy dodasz film. Masz na dzień dobry 20 wejść gratis i ponad 20 aktywności w filmie. Możesz to zrobić z 50 osobami lub 100. Możesz maila wysłać do 100 znajomych.

YouTube zobaczy, że jest aktywność pod filmem i będzie go promować dalej. Jeśli będzie dobry dla obcych osób to algorytm będzie promować ten film dalej i tak krok po kroku do sukcesu. Promuj się na grupach Facebookowych, chociaż to nie działa zbyt dobrze, ale zawsze parę osób wejdzie na film. Dodawaj swoje filmy do znanych serwisów tj. Demotywatory, Kwejk, Wykop, popularne fora internetowe. Dzięki temu film będzie dodatkowo promowany, ponieważ algorytm będzie widział, że duże obce serwisy linkują do tego filmu. To tak jak z pozycjonowaniem. Jak znane serwisy linkują do strony, to jest ona wyżej w rankingu Google. Tak w dużym uproszczeniu mówiąc. Podobnie jest z filmami. Może to wpływać korzystnie na ilość wyświetleń, a wysiłek jest stosunkowo niewielki.

Zobacz też -> SEO na YouTube. Co robić dodając film do YouTube

Wejdź w kolaborację z innymi YouTuberami

Pokaż, że tworzysz coś wartościowego i zainteresuj innych twórców swoimi filmami. Przeprowadzaj ciekawe wywiady z gwiazdami YouTube, dzięki czemu kanał wzrośnie. Wspólnie nagrywajcie vlogi lub Q&A. To tylko kilka pomysłów z całej palety. Zobacz co sprzedaje się aktualnie za granicą i jakie filmy ludzie tam oglądają. Jeśli chcesz tworzyć filmy związane z rozrywką to zobacz które filmy za granicą zdobywają dziesiątki milionów wyświetleń. Podglądaj sposób w jaki tworzą inni twórcy w Polsce i zagranicą. Jakie jest ustawienie kadru, skąd światło może dobiegać, jakiego sprzętu używają, w jaki sposób mówią.

Eksperymentuj

Na początku masz dużą swobodę. Kiedy nikt cię nie zna, możesz tworzyć co chcesz. Zrób kilka różnych formatów na swoim kanale i zobaczyć co najlepiej się sprzedaje. Dowiedz się też co sprawia największą i co przychodzi z łatwością.

Dobry sprzęt

Nie kręć byle czym. Kręć używaną lustrzankę na początek lub minimum Samsungiem Galaxy S6  lub iPhone 6. Ceny mogą wahać się w okolicy 1000 zł. Wypatruj okazji na OLX. W miejscach gdzie jest mało światła – lustrzanką za 1000 zł otrzymasz lepszą jakość niż iPhone 7.

Program do montażu

Naucz się obsługiwać program do montażu. W niektórych przypadkach może to być nauka tylko opcji „cięcie”. Program na początek może być dowolny. Niektórzy korzystają z Adobe Premiere, inni z Sony Vegas Pro, a jeszcze inni z Final Cut Pro. W każdym z tych programów można zdziałać cuda. Najważniejsza jest kreatywność i umiejętności, a nie program do montażu.

Zacznij

Teraz odstaw wszystko i zacznij. Zobacz jak ludzie będą reagować na film i kontynuuj lub porzuć kanał. Mniej czasu poświęcaj na naukę filmowania, a więcej na pierwsze realizacje. Jeśli film się nie uda to zawsze możesz go wyrzucić. Możesz go nawet zmontować, pokazać prywatnie paru osobom i ewentualnie skasować.

Czytaj dalej: Jak zwiększyć zasięg w mediach społecznościowych

4.6/5 - (ilość ocen: 124)

2 komentarzy. Czytaj komentarze lub napisz nowy komentarz

 • 19 czerwca 2017 o 08:45

  A jak jest teraz z zarobkami na Youtube ?dolar od 1tys wyswietlen? chce wystartowac ale szukam aktualnych informacji na temat zarobku. Czy dopiero jak wzrasta popularność od 10tys wyświetleń mozna włączyć zarobkowanie, i jak jest naliczne za same relamy czy za reklamy i wyswietlenia osobno, jakies dodatki za lajki i subskrypcję? Proszę o pomoc.
  Z góry dziękuję 😉

  Odpowiedz
 • 19 czerwca 2020 o 22:46

  Aby zarabiać na filmach musisz mieć 1k sub i 4k godzin oglądania. Zarobki tez zależą czy film trwa co najmniej 10 min (ma więcej reklam). Zależy też ile czasu przeznaczają widzowie na oglądnięcie reklamy. Średnie zarobki to na 10k wyświetleń około 5$. Chcę też zauważyć, że niektórzy mają AdBlocka i nie dostają reklam. Jeśli pomogłem to fajnie by było jakbyś zostawił suba na moim kanale: Miker. Mam ponad 150 subskrypcji

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.