Jak się zabezpieczyć przed trojanami

Co to jest Trojan i jak się przed nim zabezpieczyć

Koń trojański, mimo, że jest motywem mitologicznym o wiele częściej kojarzy się z czasami obecnymi i komputerami. Funkcjonuje także pod nazwa Trojana i określa rodzaj wirusów, oprogramowania podszywając się pod inne aplikacje zostaje zainstalowany na komputerze czy urządzeniu mobilnym, aby udostępniać nieuprawnionym osobom (najczęściej poufne) zasoby urządzenia lub wykonywać różne działania: rozsyłanie spamu, wyświetlanie płatnych stron.

Trojany moja bardzo szeroką gamę zastosowań. Wszystkie wirusy, w tym i trojan wykorzystuje lukę w zabezpieczeniu systemu, tak zwany backdoor. Jaki jest cel wprowadzania Trojanów do komputera czy smartfona? Wszystko zależy od inwencji hakera. W skrajnych przypadkach Trojany powodują zablokowanie dostępu do danych, kasowanie plików lun uszkodzenia jednostki. Najczęściej jednak wirusy tego typu służą do przejęcia kontroli nad komputerem.

Zmiana strony startowej na Twoim komputerze czy wyświetlanie reklam to efekt pracy Konia Trojańskiego. Często hakerzy potrzebują przejąć kontrolę nad większą liczba komputerów w celu przeprowadzenia ataku DDoS (atak na system komputerowy w celu uniemożliwienia jego prawidłowego działania).

Zainfekowany komputer podczas takiej akcji, podobnie jak tysiące innych wysyła fałszywe zgłoszenie do ofiary blokują jego zasoby. Trojany mają także szpiegowskie zadania. Spyware służy do wykradania poufnych informacji oraz przejmowania haseł i kodów dostępów do bankowości elektronicznej.

Nie ma skutecznej ochrony przed wirusami. Kreatywność hakerów jest niewyobrażalna. Niestety zazwyczaj są oni o krok przed developerami systemów i oprogramowania. Mimo, że nie da się w 100% zabezpieczyć przed atakiem istnieje kilka podstawowych zasad, które w dużym stopniu utrudnią próby ataku, popularnych, mniej szkodliwych wirusów. Profilaktyka antywirusowa zawiera trzy podstawowe kwestie: aktualizacja oprogramowania antywirusowego, aktualizacja systemu operacyjnego oraz ostrożne korzystanie ze stron internatowych, nieotwieranie podejrzanych wiadomości i niepobieranie załączonych plików.

Niestety w wielu wypadkach sami jesteśmy sobie winni. Nawet jeśli nasz system antywirusowy przepuści zawirusowany program trzeba go zainstalować. Złym nawykiem jest bezmyślne potwierdzanie komunikatów i alertów pojawiających się na ekranach naszych komputerów.

Klikanie na ikonę „OK” lub „Dalej” programów, które zaczynają nam się instalować to poważny błąd. Jeśli nie pobieraliśmy nowego programu, nazwa instalki jest nowa i nieznana to warto zastanowić się zanim zakończymy proces instalacji. Podstawowa kwestia wpływająca na ochronę przed trojanami i innymi robakami to nie uruchamianie żadnych aplikacji, które przychodzą mailowo.

Wszelkie pliki z rozszerzeniem exe., scr. otrzymywane w załączniku to sygnał ostrzegawczy. Niebezpieczne są także maile z informacjami o konieczności opłacenia faktur, z załącznikami docx. lub doc., czy adresami stron www. od adresatów których w ogóle nie znamy.

Absolutna podstawa ochrony przed trojanami to program antywirusowy. Jak wybrać ten najlepsza? To kwestia sporna, wszystko zależy od potrzeb, możliwości finansowych i wielu innych czynników. Mimo powszechnej wiedzy na temat zagrożeń wirusami z sieci, wiele osób nie korzysta z zabezpieczeń! Ochrona przed wszelkiego rodzaju wirusami leży w interesie użytkownika.

Na rynku jest wiele aplikacji, które są darmowe. Oczywiście żaden program antywirusowy nie daje gwarancji, jednak skanowanie w czasie rzeczywistym pozwala w miarę skutecznie filtrować zagrożenia i blokować podejrzane operacje. Żaden program antywirusowy nie jest zaporą nie do przejścia, jeśli są w nim dziury.

Te błędy są poprawiane i usuwane w nowych wersjach, dlatego tak ważne jest aktualizowanie oprogramowania antywirusowego. Drugim działaniem zwiększającym bezpieczeństwo jest skanowanie zasobów specjalnym programem. W przypadku zlokalizowania szkodnika, scanner usuwa zainfekowane pliki. Istnieją również aplikacja do zdań specjalnych: Trojan removery, które są zorientowane na ten typ złośliwego oprogramowania.

Przy wyborze antywirusa warto zwrócić uwagę na jego zakres działania. Najlepszym rozwiązaniem jest soft, który poza zasobami na dysku, weryfikuje także witryny internetowe, które odwiedzamy oraz przeszukuje klienta poczty.

Skoro programy antywirusowe są tak potrzebne, dlaczego wiele osób z nich ni korzysta?

Poza niewiedzą, która wydaje się podstawową przyczyną, kolejnym powodem jest spowolnienie działania komputera. Wszystkie operacje, które wykonujemy są skanowane i weryfikowane przez antywirusa, co wpływa na wydajność, a czasem i jakość pracy.
W systemie operacyjnym również znajdują się słabe strony, które twórcy Trojanów wykorzystują jako zaproszenie do wejścia.

Luki w systemie są na bieżąco poprawiane, wiec każda aktualizacja oprogramowania to mały krok do bezpieczeństwa. Up-date zabezpieczy przed starymi, znanymi już wersjami złośliwego oprogramowania.

Niestety prawda jest taka, ze przed wirusami i trojanami nie ma skutecznej ochrony. Hakerzy włamuj a się do najlepiej strzeżonych serwisów, wiec i nasz komputer nie może być bezpieczny.

Są jednak pewne zasady, które pomogą nam zmniejszyć ryzyko zainfekowania. Aktualizacja oprogramowania antywirusowego, nieotwieranie podejrzanych wiadomości malowych z załączeniami i aktualizacja systemu operacyjnego to podstawowe działania, jakie możemy podjąć. Mimo wszystko warto być przygotowanym na niespodziewane problemy z komputerem. Kopia bezpieczeństwa wykonywana okresowo to gwarancja zachowania niezbędnych danych.

4.6/5 - (ilość ocen: 15)