Jak wygląda rekrutacja oczami rekrutera

rekrutacja

Poszukiwanie nowej pracy oczami pracownika wygląda na zasadzie znalezienia ogłoszenia oraz aplikacji na wybrane stanowisko. Następnie przychodzi czas na rozmowę kwalifikacyjną i zapada decyzja o ewentualnym przyjęciu pracownika.

Nim jednak dojdzie do rozmowy rekrutacyjnej, rekruter wykonuje szereg potrzebnych zadań, by znaleźć pracownika.

Jak wygląda rekrutacja oczami rekrutera

W momencie kiedy osoba odpowiedzialna za rekrutowanie nowych pracowników otrzyma polecenie przyjęcia nowego pracownika, rozpoczyna rozmowy na temat stanowiska pracy, kandydata na pracownika i zasad jego zatrudnienia.

Kiedy zbierze już wszystkie potrzebne informacje, przychodzi czas na utworzenie szczegółowego ogłoszenia o pracę.

To właśnie w nim, rekruter zobowiązany jest podać wszystkie informacje dotyczące stanowiska pracy, sposobu wykonywania pracy oraz przedstawienie potrzebnych informacji dotyczących szukanego pracownika.

Znalezienie pracownika nie należy do łatwego zadania. pracodawcy wciąż borykają się z brakiem personelu, dlatego tak ważne jest szybkie znalezienie dobrego pracownika, który sumiennie i rzetelnie będzie wykonywał swoją pracę.

Kiedy ogłoszenie o pracę jest już gotowe, pozostaje je opublikować, najlepiej na znanych portalach ogłoszeniowych dotyczących pracy. Dobra promocja ogłoszenia spowoduje, że na ogłoszenie odpowie większa ilość ludzi, dlatego będzie można wybrać osobę na wybrane stanowisko.

Jak wygląda proces zaproszenia kandydata o pracę na rozmowę kwalifikacyjną

Po otrzymanych aplikacjach rekruter ma za zadanie znaleźć osobę, której kandydatura przypomina przedstawiony przez zleceniodawcę profil.

Nie jest to prosta i łatwa praca, ze względu na to, że pośród kilku aplikacji najważniejsze jest znaleźć osobę, z pożądanymi kwalifikacjami. Dodatkowym atutem jest posiadanie doświadczenia zawodowego, umiejętność pracy w zespole czy komunikatywność. Takie cechy spowodują, że przyszły pracownik łatwiej nawiąże kontakt z otoczeniem i szybciej rozpocznie prace.

Pracownik posiadający ukończone szkolenia czy kursy, jest osobą widzianą jako rozwijającą się i rekruter dostrzega w niej potencjał, który może spowodować lepsze wyniki na stanowisku pracy.

Jak wygląda rekrutacja

Kiedy rekruter wybierze już kandydata, przypomina profil przedstawiony przez zleceniodawcę, kontaktuje się z wybranymi osobami w celu umówienia się na rozmowę rekrutacyjną.
W brew pozorom to również nie należy do łatwego zadania.

W przypadku wybrania kilku kandydatów musi on bowiem, dopasować godzin oraz dzień spotkania z kandydatami, co może się okazać kłopotliwe w przypadku, gdy dany pracownik jest w trakcie zmiany pracy oraz obowiązuje go wypowiedzenie umowy.

Kiedy dojdzie już do spotkania rekruter ma obowiązek nie tylko przeprowadzenia rozmowy na temat posiadanych umiejętności, ale również pytań w kierunku wykonywania przez przyszłego pracownika zadań. Zobowiązany jest również do przedstawienia warunków pracy, umowy oraz wynagrodzenia, które otrzyma pracownik za wykonywaną pracę. Gdy kandydat spełnia wymogi zleceniodawcy, rekruter może umówić kandydata na dni próbne, w celu sprawdzenia jak poradzi sobie na stanowisku.

Kiedy nie ma żadnych przeciwwskazań do jego pracy, dopiero w tym momencie może on zatrudnić pracownika.

Jak wygląda szukanie pracy oczami rekrutera

To przede wszystkim stworzenie szczegółowego profilu kandydata do pracy, następnie dodanie ogłoszenia, wyszukania odpowiedniej osoby na dane stanowisko pracy, zaproszenie go na stanowisko pracy na dzień próbny oraz ewentualne zatrudnienie.

Szukanie pracy oczami rekrutera znacznie różni się od szukania pracy przez kandydata, którego zadaniem jest tylko znalezienie pasującej do niego pracy, aplikacja na stanowisko oraz wstawienie się na rozmowę rekrutacyjną.

Problem pojawia się w przypadku otrzymania kilku aplikacji do sprawdzenia i porównania z wytycznymi.

Czy praca rekrutera jest opłacalna?

Praca rekrutera jest zdecydowanie trudnym zajęciem. Na rekruterze spoczywa odpowiedzialność za znalezienie dobrego i rzetelnego pracownika. Wymagane jest również od niego szybkość pracy, sumienność, dokładność, komunikatywność, umiejętność podejmowania szybkich decyzji oraz kreatywność, w przypadku prowadzonych rozmów rekrutacyjnych.

Do ich obowiązków zalicza się również posiadanie dużej wiedzy na temat oferowanego zatrudnienia. Musi on przecież przedstawić szczegółowo wszystkie informacje na temat firmy, stanowiska pracy oraz obowiązków, jakie będzie miałam przyszły pracownik.

Ta praca, wymaga od niego długiego przygotowania się i precyzji, w wykonywanych obowiązkach.

Rekruter musi być również osobą otwartą, komunikatywną, musi być stanowczy i asertywny. Nie jest więc to łatwa praca, w dodatku przynoszącą duże zarobki.

Czy warto podjąć się pracy na tym stanowisku?

W przypadku gdy osoba posiada wyżej wymienione cechy, chce pracować z ludźmi, nie boi się podejmowania trudnych decyzji, jest wstanie wziąć odpowiedzialność za inna osobę, to tak, warto aplikować na stanowisko rekrutera. Jednak w przypadku braku posiadania tych cech, może on mieć problemy z wykonywaniem podstawowych obowiązków związanych z jego pracą, dlatego odradza się takim osobą pracę na tak odpowiedzialnym i wymagającym stanowisku.

Czy organizowane są dodatkowe szkolenia dla rekruterów?

Oczywiście. Aby rekruter dobrze wykonywał swoją pracę, musi często przejść szereg różnych szkoleń czy kursów. Biorąc pod uwagę pracę na stanowisku rekrutera, należy liczyć się z częstymi szkoleniami a nawet wyjazdami, w celu pogłębienia wiedzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *