Jak zabezpieczyć się przed utratą pracy?

przestrzeń do pracy w biurze

Statystycznie rzecz biorąc, co drugi Polak około trzydziestego roku życia boi się utraty swojej pracy. Mniej przejmują się pracownicy starsi o dekadę. Z danych wynika, że pod koniec ubiegłego roku prawie 40% biorących udział w badaniach, określiło wystąpienie takiego scenariusza jako umiarkowanie prawdopodobne, lub wysoko prawdopodobne.

W związku z tym, dobrze jest znać możliwości, dzięki którym jako pracownik w miejscu swojej pracy poczujesz się po prostu bezpiecznie.

Nikt nie wie, tego co Ty

Wyobraźmy sobie, że pracownik ma wiedzę potrzebną do rozwiązania problemu, jednak z nikim się nią nie dzieli. Daje mu to poczucie sprawczości, oraz wyższości nad innymi pracownikami firmy. Jest w ten sposób nie do zastąpienia. Gdy jesteś fachowcem, w swojej branży, który jako jedyny zna tajniki projektów-nie poradzą sobie bez ciebie inny pracownicy, oraz szef. Bywają sytuacje gdzie osoba, wkrada się w łaski szefa, poprzez zacieśnianie więzi. W ten sposób zdobywa wrażliwe informacje w jednym celu- aby zorientować się w jego słabych punktach.

W konsekwencji, gdy dochodzi do redukcji etatów, a Ty posiadasz wiedzę, której nie ma nawet Twój przełożony- jesteś bezpieczny. Są to tak sztuczki psychologiczne, które pomimo wszystko w trzech sytuacjach występujących w działalności firmy mogą nie przynieść żądanego efektu. Zaliczyć do niej można likwidacje zakładu pracy, stan upadłości firmy, oraz likwidacje Twojego stanowiska pracy.

Wykorzystywanie Kodeksu pracy

Warto wiedzieć, co może zrobić kobieta wracająca po długim urlopie macierzyńskim – najczęściej po roku – do swojej firmy. Wiadomo, że przez rok firma ma za sobą mnóstwo zmian, a pracownica potrzebuje czasu na ponowne wdrożenie. Nie każdy pracodawca chce na to czekać. Jeśli wiesz, że wracasz do firmy, gdzie panuje zła atmosfera, oraz zachodzą zmiany w obrębie zatrudnień możesz zrobić jedną ważną rzecz. Warto, wtedy zastosować obniżenie czasu pracy o godzinę. Zapis w Kodeksie pracy istnieje dla osób, które mają prawo do urlopu wychowawczego, lecz pomimo to, zdecydowały się na powrót do pracy. Kiedy pracownica, obniży swój zakres pracy- jest chroniona przed wypowiedzeniem przez okres całego następnego roku kalendarzowego.

Ten przepis ma wiele zastosowań, ponieważ etat można obniżyć maksymalnie do połowy etatu. Powołując się na Kodeks pracy, bezpieczeństwo korzystania z tego paragrafu jest zapewnione, więc nie należy się niczego obawiać. Warto pamiętać, że jeśli chcesz się chronić i korzystać z obniżenia etatu o jedną godzinę mniej dziennie, mocno nie odczujesz różnicy w pensji. Jeśli pieniądze nie grają roli, a zależy Ci na dalszym zdobywaniu doświadczenia, możesz etat obniżyć aż do połowy.

Jeśli karmisz dziecko piersią dalej, po powrocie z urlopu macierzyńskiego, możesz do tej godziny dziennie, dołożyć kolejną godzinę przewidzianą w Kodeksie pracy na karmienie dziecka. W ten sposób etat będzie obniżony finansowo tylko o tę jedną godzinę dziennie, jednak Ty z pracy będziesz wychodzić aż dwie godziny wcześniej- za zgodą pracodawcy przerwy na karmienie, można połączyć w jedną.

Oceń post