Jak zacząć oszczędzać pieniądze – 10 prostych kroków

świnka oszczędzanie

Oszczędzanie to sposób na realizację marzeń. Regularne odkładania pieniędzy daje również mnóstwo satysfakcji. Poniżej przedstawiamy 10 sposobów na skuteczne oszczędzanie

Spisuj wydatki

Na początku ustal ile wydajesz. Zapisuj wszystkie swoje wydatki takie jak zakupy spożywcze, kino, czy artykuły gospodarstwa domowego. Wyrób nawyk zapisywania wydatków po zakupach, lub raz dziennie wieczorem. Na początku pomyślisz, że to przykry obowiązek, jednak po czasie to będzie dobry nawyk, który docenisz.

Stwórz budżet

Gdy już wiesz, ile wydajesz w ciągu miesiąca, możesz zacząć tworzyć swój domowy budżet. Twój budżet powinien określać wydatki stałe, takie jak czynsz i koszty wynajmu, opłaty i rachunki, wydatki na żłobek, na paliwo, na jedzenie. Pamiętaj, aby uwzględnić tutaj również wydatki, które ponosisz regularnie, ale nie co miesiąc, takie jak na przykład naprawa samochodu.

Znajdź sposób na zmniejszenie wydatków

Oszczędności biorą się z niewydanych pieniędzy. Znajdź miejsca gdzie wydajesz zbyt dużo pieniędzy, oraz ogranicz wydatki. Przydadzą się do tego aplikacje śledzące wydatki. Zwróć uwagę na stałe opłaty takie jak abonamenty.

Kupuj mądrze

Kupuj mądrze- trend który jest coraz popularniejszy. Pozwala ona oszczędzać, oraz kupować szybko i skutecznie. Kupuj na promocjach, czy okazjach. Kupuj poza sezonem.

Śledź okazje

Skoro możesz kupić coś taniej, to po co przepłacać? W dzisiejszych realiach oszczędzanie jest prostsze. Nie trzeba już chodzić od sklepu do sklepu pytając o cenę produktu. W Internecie porównasz te same przedmioty od różnych sprzedających szybko i przyjemnie za pomocą stosowania filtrów.

Wyznacz cel oszczędnościowy

Najważniejszą motywacją w oszczędzaniu jest cel. Warto go sobie wyznaczyć, na czas kiedy będziesz wątpić w swoje starania. Celem mogą być wakacje, zmiana auta, czy remont domu. Pomyśl ile czasu zajmie Ci oszczędzanie na podstawie kwoty którą wybierzesz, oraz możliwości oszczędzania w skali miesiąca.

Priorytety

Ustal priorytety korzystając z nadania kolejności celom, oraz marzeniom do których dążysz. Jeśli wiesz, że potrzebujesz nowego auta, załóż osobne konto na ten cel. Pamiętaj, że cele warto dzielić na długoterminowe, krótkoterminowe, oraz średnioterminowe.

Korzystaj z dostępnych narzędzi

Najlepsze efekty osiągniesz kiedy będziesz dysponować osobnymi funduszami oszczędnościowymi dla każdego z celu. Pomogą tu lokaty, konta oszczędnościowe, oraz regularne oszczędności odkładane przez bank na Twoje konto.

Automatyczne oszczędzanie

Jak wyżej napisane, warto korzystać z możliwości oferowanych przez bank. Oprócz regularnego oszczędzania, warto zlecić stałe dyspozycje przelewów na osobne konto. Decydujesz ile chcesz przelewać, którego dnia miesiąca, oraz jak często.

Obserwuj stan konta swoich oszczędności

Obserwowanie jak oszczędności pojawiają się i mnożą na Twoim koncie będą wspaniałym czynnikiem motywacyjnym. W ten sposób możesz zainspirować również inne osoby z Twojego otoczenia. Nic tak nie dodaje otuchy jak rosnący stan konta. Pomyśl, że te pieniądze są na realizacje Twoich marzeń.

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.