Domowy budżet – jak go zaplanować, aby zaoszczędzić

tabliczka dom

Przypomnij sobie swoją pierwszą wypłatę – pieniądze koszenia trawy i grabienia liści, przychody z opieki nad dziećmi lub czek z pracy w niepełnym wymiarze godzin. Czy przyszedł z instrukcjami? Wydaje się, że instrukcje są teraz dołączane do najprostszych urządzeń, a jednak przy czymś tak ważnym, jak nasze kontrole wypłat, musimy sami je rozwiązać.

Nikt nie rodzi się z umiejętnościami zarządzania pieniędzmi. W wieku dorosłym powinniśmy być w stanie skutecznie zarządzać naszymi pieniędzmi; jednak niewielu z nas uczy się jak. Dlatego wiele osób doświadcza zwykłych emocji, które pojawiają się, gdy nie wiedzą, jak zrobić coś dobrze. I pojawiają się wtedy takie emocje jak:

-Poczucie winy
– Zazdrość
– Gniew
– Wstyd
– Rozczarowanie

Podobnie jak w przypadku prowadzenia samochodu lub gry na instrumencie, należy nauczyć się zarządzania pieniędzmi – i nigdy nie jest za późno, aby zacząć! Takie postępowanie zazwyczaj przynosi natychmiastowe korzyści. Ludzie mogą nie zarobić więcej pieniędzy, jeśli dobrze budżetują, ale będą w stanie mądrze wykorzystać pieniądze, które mają. Ktoś, kto odpowiedzialnie zarządza swoimi finansami, ma spokój ducha i wie, jak:

-Płacić koszty utrzymania
-Utrzymywać długi na rozsądnym poziomie
-Oszczędzać na dodatki, które sprawiają, że życie jest przyjemne
-Unikać ciągłego niepokoju związanego z pieniędzmi

Nie chodzi o to, ile zarabiasz, ale o to, co robisz z tym, co masz. Właściwe zarządzanie pieniędzmi nie wymaga magicznej formuły, aby znaleźć więcej pieniędzy. Oznacza to po prostu maksymalne wykorzystanie posiadanych pieniędzy.

Odpowiedz na poniższe pytania zgodnie z prawdą, w oparciu o to, co robisz dzisiaj. Zadaj sobie pytanie, ile wysiłku wkładasz w zarządzanie własnymi pieniędzmi? Czy śledzisz, co wydałeś w ciągu dnia, tygodnia lub miesiąca? Ile razy żałujesz wydawania tak dużej ilości pieniędzy na coś, co przyniesie ci tak niewiele korzyści? Nie musisz nikomu udostępniać swoich odpowiedzi – mają one jedynie pomóc w określeniu, w jaki sposób możesz poprawić swoje umiejętności zarządzania pieniędzmi.

Podstawą należytego zarządzania pieniędzmi jest budżet. Jednak dla wielu osób słowo „budżet” wywołuje uczucie strachu lub frustracji. Twój budżet to twój plan na twoje pieniądze. Opiera się na dokonanych przez ciebie wyborach i zidentyfikowanych priorytetach.

Budowanie planu wydatków lub budżetu jest procesem krok po kroku. Po zakończeniu budżet jest solidną podstawą do zarządzania bieżącymi dochodami i wydatkami oraz planowania przyszłych możliwości.

Zanim zaczniesz zarządzać swoimi pieniędzmi, musisz określić, co jest dla Ciebie ważne. Następnie masz podstawy, aby zdecydować, co chcesz zrobić ze swoimi pieniędzmi. Zapisz, co jest dla Ciebie ważne, i skorzystaj z listy, aby określić cele dla swoich pieniędzy. Oto kilka pomysłów, które pomogą Ci zacząć.

Twoim celem może być:

 • żyć bez zmartwień finansowych
 • mieć dom dla swojej rodziny
 • spędzać czas na podróżowaniu
 • bawić się na kempingu z przyjaciółmi
 • pomóc swoim dzieciom zdobyć wykształcenie
 • otworzyć biznes
 • prowadzić określony rodzaj pojazdu
 • spłacić karty kredytowe
 • zaoszczędź 3 miesiące czynszu na „na wszelki wypadek”
 • gromadzić oszczędności, aby wziąć wolne od pracy
 • kupić nowe artykuły kempingowe
 • zaoszczędzić wystarczająco, aby ubiegać się o pożyczkę na biznes

To nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Krótkoterminowym celem może być spłacenie długu lub zakup nowego urządzenia. Celem średniookresowym może być rejs statkiem lub oszczędność zaliczki na nowy samochód. Cele długoterminowe zazwyczaj obejmują plany przejścia na emeryturę, opłacenia domu lub pomoc dzieciom w rozpoczęciu samodzielnej działalności.

1. Oblicz swoje dochody po opodatkowaniu. Jeśli otrzymujesz regularną wypłatę, prawdopodobnie też masz automatyczne potrącenia za podatek oraz ubezpieczenie zdrowotne i na życie, dodaj je z powrotem, aby uzyskać prawdziwy obraz swoich oszczędności i wydatki. Jeśli masz inne rodzaje dochodów – odejmij wszystko, co je zmniejsza.

2. Wybierz plan budżetowy. Każdy budżet musi pokryć wszystkie Twoje potrzeby, niektóre Twoje potrzeby i – to jest kluczowe – oszczędności na wypadek sytuacji kryzysowych i na przyszłość. Przykłady planu budżetowego obejmują system obwiedni i budżet zerowy.

3. Śledź swoje postępy. Nagrywaj swoje wydatki lub korzystaj z narzędzi do budżetowania i oszczędzania online.

4. Zautomatyzuj swoje oszczędności. Zautomatyzuj jak najwięcej, aby pieniądze przydzielone na określony cel dotarły tam przy minimalnym wysiłku z twojej strony. Partner odpowiedzialny lub grupa wsparcia online może pomóc, abyś był odpowiedzialny za wybory, które obciążą budżet.

5. Ponownie sprawdź budżet w razie potrzeby. Twoje dochody, wydatki i priorytety zmienią się z czasem. Dostosuj odpowiednio swój budżet, ale zawsze go miej w pogotowiu.

Widok planów w czerni i bieli może być dziwnie motywujący, więc poświęć trochę czasu na spisanie swoich celów finansowych. Weź długopis i papier i zanotuj je, wpisz je na komputerze lub telefonie lub wydrukuj tę stronę i zapisz.

4.4/5 - (ilość ocen: 11)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.