Jak zorganizować wyjazd integracyjny

Jak zorganizować wyjazd integracyjny

Wyjazdy integracyjne są świetną formą poznania się, a także stworzenia zgranych grup pracowniczych. Trzeba jednak zorganizować je w taki sposób, aby rzeczywiście spełniły swoje zadanie. Organizacja jest bardzo ważna, ponieważ bez niej, nie będzie to możliwe.
Przede wszystkim trzeba tak organizować wyjazd integracyjny, aby nikt, kto ma w nim uczestniczyć nie czuł się do tego zmuszany.

Uczestnictwo powinno być dobrowolne, a jeśli komuś integracja i wyjazd nie odpowiada, to taka osoba nie powinna uczestniczyć w takim wyjeździe. Być może w przyszłości, po zapoznaniu się z opiniami na temat imprezy, która miała miejsce, taka osoba zdecyduje się na uczestnictwo w kolejnych.

Wyjazd integracyjny można zorganizować w pobliżu siedziby przedsiębiorstwa bądź przygotować go gdzieś znacznie dalej. Jeśli ma być to wyjazd daleki, to zazwyczaj trwa co najmniej 2-3 dni. Te bliżej siedziby firmy to zazwyczaj wyjścia, a nie wyjazdy, które trwają kilka godzin. Rzadko zdarza się, aby trwały większą ilość czasu.

Pracodawcy coraz rzadziej decydują się na organizowanie wyjazdu integracyjnego samemu. Robią to głównie ci, którzy prowadzą stosunkowo małe firmy i chcą integracji swoich pracowników jednak ja najniższym kosztem. Duże przedsiębiorstwa natomiast bardzo często korzystają z usług firm, które zawodowo zajmują się organizacją wyjazdów integracyjnych i przygotowują atrakcje dla pracowników firmy, która na taki wyjazd się zdecydowała.

Co jest dziś w modzie, jeśli chodzi o wyjazdy integracyjne? Większość firm, które organizują taki wyjazd dla swoich pracowników pragnie sprostać ich wymaganiom, a także podążać za modą. Jeszcze stosunkowo do nie tak dawna, popularne były wyjścia na kręgle, bilard, jeśli miało być to kilku godzinne wyjście integracyjne.

Jeśli jednak był to dłuższy czas to wyjeżdżało się do jakiegoś kurortu wypoczynkowego, jednak tam również z reguły odbywały się różnego rodzaju gry w pomieszczeniach zamkniętych. Oczywiście nie zapominano o muzyce i dużej dawce alkoholu. Na większości tego typu wydarzeń dostępny jest dla pracowników alkohol.

To po jego spożyciu integracja jest największa. Czasami jednak dochodzi do kompromitacji niektórych pracowników. Wyjazdy dlatego muszą być tak organizowane, aby nie dochodziło do przesadnego upojenia alkoholowego u pracowników.

Coraz popularniejsze i modne stają się wyjazdy integracyjne, które motywują pracowników do współdziałania na świeżym powietrzu, na łonie natury. Szczególnym upodobaniem cieszą się górskie kurorty, schroniska turystyczne. Tam naprawdę można zorganizować świetną imprezę, wyjazd integracyjny.

Firmy zajmujące się organizacją na zlecenie tego typu wyjazdów mają masę pomysłów na temat ewentualnych gier, zabaw i rywalizacji, które pozwalają na poznanie się z innymi pracownikami, a także nauczenie się wspólnej współpracy. O to przecież chodzi pracodawcy, aby jego pracownicy potrafili ze sobą współpracować i aby komunikacja między nimi przebiegała prawidłowo.

Wspólnie z rodzinami czy bez?

Wielu pracodawców organizujących wyjazd integracyjny zastanawia się nad tym czy zabierać na niego pracowników wraz z ich najbliższą rodziną, czy samych. Jeśli większość to osoby młode, to lepszym wyborem jest wyjazd indywidualny samych pracowników.

Nie jest to pozytywne, jeśli spojrzymy na to przez wzgląd na moralność, jednak w bardzo wielu przypadkach na wyjazdach integracyjnych dochodzi do zauroczenia się i romansów. Dla pracodawcy jest to jednak zaleta, przynajmniej dla niektórych.

Pracownicy wtedy chętniej zostają dłużej w pracy, ponieważ chcą jak najdłużej ze sobą pracować, spędzać czas. Oczywiście problemem będzie fakt, jeśli nie będą prawidłowo wykonywać swoich obowiązków. Z reguły robią wszystko bardzo dobrze, ponieważ zależy im na coraz to większych i bardziej wymagających zleceniach, aby mogli pracować dłużej.

Jeśli jednak w naszej firmie pracuje więcej osób, które posiadają rodziny i dzieci, to warto zorganizować wyjazd integracyjny dla całych rodzin. Nie musi być to przecież wyjazd kilkudniowy. Może być jednodniowy.

Pracownicy będą mogli integrować się ze sobą, a pomiędzy rodzinami i dziećmi może dojść do przyjaźni, zawarcia znajomości. Dzięki temu relacje międzyludzkie również się poprawią, a o to właśnie chodzi, aby ludzie się rozumieli i chcieli ze sobą rozmawiać i współpracować.

Jeśli posiadamy firmę i chcemy zorganizować wyjazd integracyjny, to naprawdę warto zlecić to specjalistom, którzy dobrze wiedzą, jak on powinien wyglądać i przebiegać. Odpowiednie atrakcje, jakość, a także warunki może nam zapewnić tylko firma organizująca wyjazdy.

Tym bardziej powinniśmy się na taką firmę zdecydować, jeśli wyjazd ma dotyczyć sporej ilości pracowników. Po co się tym wszystkim martwić, skoro można to zlecić komuś innemu?

Jeśli podejmiemy się tego zadania sami, a nie podołamy i nie uda nam się zorganizować ciekawego wyjazdu w stosunkowo komfortowych warunkach, to może okazać się, że końcowy efekt będzie odwrotny od zakładanego na początku. Pracownicy zamiast integrować się, jeszcze bardziej się od siebie oddalą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *