Jak zwalczyć stres

Jak walczyć ze stresem

Czy trudno jest Tobie podejmować decyzje? Czy czujesz niestabilnie i czasami jesteś rozdrażniony?

Jeśli odpowiadasz twierdząco na te pytanie to znaczy, że cierpisz z powodu przewlekłego stresu.

Stres jest jednym z największych wrogów całej ludzkości, chociaż podlegają mu także zwierzęta (przy założeniu, że rozróżnimy ludzi i zwierzęta właśnie). Prowadzi w skrajnych przypadkach do depresji oraz myśli samobójczych, co jest jednym Z najgroźniejszych i – niestety cieszącego się rosnącym odsetkiem – schorzeń, na jakie choruje społeczność. Stres jest czymś, z czym wcześniej lub później spotka się każdy z nas.

Warto wiedzieć, że nie jest to z natury nic złego – wykształciliśmy sobie taki rodzaj mechanizmu obronnego którym on jest, który w niewielkich dawkach zwiększa naszą siłę, koncentrację oraz wytrzymałość, jednak w nadmiarze bardzo szkodzi. W każdym miejscu i w każdej chwili jesteśmy narażeni na negatywne skutki takiego stanu, których niestety jest znacznie więcej.

Pozwalając na kontynuowanie stresu, buduje się niewidzialną barierę w swoim życiu i ogranicza zdolność cieszenia się życiem. Wpływa to również na zdolność wyrażania emocji. Jeśli uczucie stresu jest dla Ciebie normą, a nie wyjątkiem to może to doprowadzić do poważnych szkód i ograniczać będzie poczucie szczęścia i zadowolenia z siebie.

Wyobrazić sobie, jak inaczej by wyglądało Twoje życie, jeśli po prostu poszedłbyś do przodu z decyzjami i dokonał odważnych decyzji. Wyobraź sobie ile więcej energii byś miał jakby się Tobie udawało. Cieszyłbyś się się z działań, które można wykonywać. Nie mówił byś “nie czuje się na siłach”.

Nie jesteś sam. Stres i lęk są powszechne w środowiskach konkurencyjnych i w większości miejsc pracy. Niestety w dzisiejszych czasach mamy erę “parcia na sukces”. Ludzie chcą kupować najnowsze produkty i gadżety, które dodają im krótkotrwałą radość w swoim życiu.

Pojawiają się przewlekłe bóle pleców, depresja i migreny. Ludzie mogą wpadać w syndrom uzależnienia od narkotyków i poczucie porażki, bo nie jesteś w stanie poradzić sobie z życiem. A innym może się to z zewnątrz wydawać niezrozumiałe.

Co można zrobić, aby uniknąć pułapki stresu?

Odpowiedź jest prosta. Należy nauczyć się sztuki życia świadomym i bycia świadomym we właściwy sposób. Zadaj sobie kilka przydatnych pytań.

Jak się przyczyniam się do mojego uczucia stresu? Może to prowadzić do zbadania, co dokładnie mówisz do siebie w głowie i możesz zauważyć czy jest to wartościowe lub pomocne.

Możesz zrobić ćwiczenie i napiąć swoje ciało w dowolnym miejscu. Możesz uzyskać świadomość, że za każdym razem, porozmawiać z pewną osobą, napinasz nieświadomie swój kark i ramiona. Zmiana myślenia na temat ludzi może wydawać się subtelna, ale ma to daleko idące skutki. Przede wszystkim stawia cię w kontroli i sprawia, że ​​można skupić się na tu i teraz. Świadomość jest pierwszym krokiem na drodze do zwalczenia stresu.

Uzyskaj pomoc – poszukiwanie wsparcia nie jest oznaką słabości, ale etapem wzrostu. Rozmowa z terapeutą, przyjaciółmi lub rodziną o swoich obawach i frustracji łagodzi napięcia emocjonalne i przynosi ulgę – nie jesteś sam.

Naucz się relaksować. Siedzenie przed telewizorem nie jest formą relaksu. Twój umysł i ciało potrzebują korzyści wynikających z regularnych technik relaksacyjnych, takich jak głębokie oddychanie czy regularne ćwiczenia.

Część ćwiczeń pomoże Ci odzyskać kontrolę i sprawi, że życie będzie miało sens. Po co czekać dłużej?

Stres w pracy

Sztandarowym przykładem miejsca, w którym jesteśmy bombardowani stresem, jest praca. Zarówno ta fizyczna, jak i uchodząca za lekką praca biurowa potrafi spędzać sen z powiek. Ciekawostką jest fakt, że ponad połowę zwolnień lekarskich wypisywano właśnie ze względu na choroby zawodowe, które w ogromnej mierze powodowane są przez naszego tytułowego bohatera. Nic dziwnego – pod jego wpływem znacząco spada nasza koncentracja, zdolności pracy pod presją oraz ogólna koncentracja.

Nie będąc w stanie wykonywać naszych zadań w odpowiednim stopniu i przy zachowaniu odpowiedniej jakości napędzamy tylko tę karuzelę bez wyjścia. Kiedy zaczynamy mieć wrażenie, że sprawa zaczyna nam się wymykać spod kontroli bądź nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować, nie powinniśmy pod żadnym pozorem tego ignorować i liczyć że jakoś to będzie.

Powinniśmy udać się do specjalisty. Psycholog nie tylko pomoże nam uporać się z problemem, ale może także wspomóc ten proces odpowiednio dobranymi lekarstwami, które ułatwią nam powrót do normalnego życia. Wielu z nas wstydzi się takich wizyt, na szczęście jednak ogólna świadomość społeczeństwa wzrasta i coraz więcej ludzi rozumie, że wizyta taka nie jest powodem do wstydu, wręcz przeciwnie – bywa powodem do dumy i satysfakcji, że odważyliśmy się na taki krok.

Nie musimy też od razu udawać się do specjalisty. Czasem wystarczy rozmowa z rodziną bądź przyjaciółmi, którzy pomogą nam otworzyć oczy na aspekty, które być może wymykają się naszej percepcji i znajdą dla nas rozwiązanie, którego sami nie potrafiliśmy odszukać. W niektórych przypadkach niezbędne może być podjęcie radykalnej decyzji, jak zmiana miejsca pracy bądź nawet zamieszkania. Jeśli dojdziemy do wniosku, że to najlepsze wyjście, nie powinniśmy się obawiać wdrożyć tego w życie. Nowa praca co prawda również z początku może być związana z niemałym stresem, niemniej jednak w dłuższej perspektywie może pomóc nam osiągnąć spokój ducha, tak upragniony.

W dotychczasowej pracy (zakładając że to ona jest źródłem problemów i naszego zła) i tak nie mamy prawdopodobnie szansy na normalne funkcjonowanie i będziemy jedynie narażeni na dalsze pogrążanie się w obecnym stanie, który nie daje szans na wyjście na równą.

Zgubne działanie stresu

Jednak nie tylko dorośli są narażeni na zgubne działanie stresu. Dotyka to także młodzież oraz dzieci, czego być może sami doświadczyliśmy we wcześniejszych latach. Powodów może być bardzo dużo – odrzucenie i ostracyzm, trudna sytuacja w rodzinie bądź nieradzenie sobie w szkole to czynniki, które także mogą prowadzić do nieszczęścia. Dlatego też bardzo ważne jest obserwowanie swoich pociech raz regularne rozmowy z nimi.

Pomogą one zorientować się w sytuacji oraz umożliwią reakcję w odpowiednim momencie, zanim problem nie zacznie urastać do większej rangi. W tym miejscu jednak należy uważać i postępować ostrożnie – nie powinniśmy w żadnym wypadku otaczać naszych dzieci nadmierną opieką i trzymać ich w przysłowiowej bańce, ponieważ w ten sposób nie wykształcą one swoich własnych mechanizmów obronnych i mogą mieć ogromne problemy w przyszłości w radzeniu sobie w trudnych lub ekstremalnych sytuacjach, a my będziemy odpowiedzialni za taką ułomność. Mimo wszystko jednak jest to delikatny temat i nie należy go w żaden sposób zaniedbywać.

Małe problemy mają to do siebie, że bardzo szybko – szybciej niż byśmy chcieli – zaczynają wpływać na wiele dziedzin i aspektów naszego życia. Nie możemy być więźniami własnej świadomości i naszych lęków, gdyż jest to droga donikąd. Zanim zdecydujemy się na radykalne i zdecydowane kroki, warto spróbować także mniej inwazyjnych metod. Zaliczają się do nich takie elementy, jak picie melisy, rozwijanie własnego hobby, które pomoże nam uciec od zmartwień bądź zaangażowanie się w pomoc społeczną, gdzie doświadczymy tego, że inni ludzie mają naprawdę znacznie gorzej od nas i to oni potrzebują realnej pomocy.

Taka terapia wstrząsowa może przynieść wiele pozytywnych skutków, pomijając już nawet fakt, że mamy możliwość przyczynić się do wyciągnięcia kogoś z większych tarapatów. Niewiele rzeczy w życiu potrafi dać podobnego, pozytywnego kopa do działania i tchnąć w nas nowy duch, jak właśnie pomoc komuś innemu, zwłaszcza najbliższej nam osobie, jeśli jakaś z naszego otoczenia tego wymaga.

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o
Sprawdź też:
Sklep na Facebooku - Jak założyć, prowadzić i reklamować sklep…
Ludzie Internetu Sklep internetowy Social Media Strony internetowe Wideo online Zwiększanie zasięgu
10 trendów w projektowaniu webowym na 2019 rok
facebook
Jak promować firmę na Facebooku
wybór firmy pozycjonerskiej
5 rzeczy na które należy patrzeć kiedy wybiera się firmę pozycjonerską
Biuro Ciekawostki Firma Gospodarka Pomysły na biznes
Biznes skierowany do turystów
Jaki biznes otworzyć na wsi
Jakie obrazy wybrać do biura?
biznes bez wychodzenia z domu
10 pomysłów na biznes bez wychodzenia z domu
Inwestycje Kredyty Oszczędzanie
Bank Alior: efektywny, innowacyjny, stabilny i satysfakcjonujący dla klientów
Jaki biznes otworzyć, czyli w co warto inwestować
Jaki biznes otworzyć, czyli w co warto inwestować
Pożyczka pod zastaw samochodu
Jadąc za granicę, warto już wcześniej zastanowić się nad budżetem
Czy warto inwestować w studia MBA?
wynagrodzenia
Rzut okiem na wynagrodzenia, czyli plany podwyżkowe w toku
Ile tak naprawdę zarabiają prezydenci miast
Ile tak naprawdę zarabiają prezydenci miast