Jaki biznes otworzyć na wsi
Na wsi można uruchomić naprawdę świetnie prosperujący biznes. Liczy się przecież pomysł ale również to, gdzie dokładnie nasza wieś się znajduje.
Inspiracje odnośnie biznesu znajdziesz również w tym artykule.
Biznes skierowany do turystów
Myśląc o biznesie na wsi warto zainteresować się gospodarstwem agroturystycznym. Ważne jest jednak aby mieć przestrzeń potrzebną do tego, aby takie gospodarstwo mogło funkcjonować. Najpopularniejsze są gospodarstwa agroturystyczne znajdujące się w miejscowościach turystycznych.
Ludzie chętnie przyjeżdżają nad morze bądź w góry. W takich miejscach warto zainwestować w gospodarstwo agroturystyczne. Budowa go od podstaw jest jednak bardzo dużym wydatkiem. Dobrze jest jeśli posiadamy już jakieś nieruchomości na wsi, które można przystosować pod miejsca noclegowe. Konieczne jest również zapewnienie różnego rodzaju atrakcji jak na przykład miejsca na rozpalanie ognisk, podziwianie zwierząt wiejskich, czy nauka jazdy konnej.
Zobacz też -> Pomysły dla kobiet na biznes na wsi
Koszt przystosowania istniejącego gospodarstwa pod działalność agroturystyczną może wynieść około 150-200 tysięcy złotych, a może nawet i więcej. Jest więc to sposób na biznes na wsi dla osób zamożnych. Może jednak przynieść naprawdę spore dochody, dlatego warto się nad nim zastanowić.
Uruchomienie dużego składu
Na wsiach są dosyć duże przestrzenie. Można więc zastanowić się nad tym, czy nie uruchomić na przykład składu węgla bądź drzewa. W niewielkich miejscowościach w domach pali się głównie drzewem bądź węglem. Nie wszędzie takie składy funkcjonują, a przecież jest to bardzo przydatna rzecz.
Nawet jeśli nie będziemy się zajmować sprzedażą węgla i drewna, to możemy na placu wynająć powierzchnię użytkową innym osobom, które takim handlem się zajmują. Nie poniesiemy wielkich kosztów, oprócz ogrodzenia placu. Oczywiście o ile wcześniej posiadaliśmy ziemię pod taką inwestycję. Najlepiej jeśli jest to plac o powierzchni co najmniej pół hektara, choć znacznie lepszym wyborem będzie hektar.
Duży skład może służyć również na przechowywanie maszyn budowlanych, samochodów ciężarowych. Niektórzy z okolicznych miejscowości mogą posiadać takie maszyny, ponieważ pracują na budowach. Nie zawsze jednak jest miejsce na trzymanie całego sprzętu. W takim przypadku jeśli będziemy część powierzchni naszego placu wynajmować innym za w miarę niewygórowaną cenę, to możemy naprawdę na tym sporo zyskać. Warto jak najbardziej się nad tym zastanowić, ponieważ jest to całkiem dobry pomysł na biznes funkcjonujący na wsi.
Wieś to idealne miejsce na uprawy
Jeśli posiadamy sporą ilość pola to warto zdecydować się po prostu na jego uprawianie. Coraz popularniejsza w naszym kraju staje się zdrowa żywność ekologiczna BIO. Jeśli będziemy posiadać zdrowe i ekologiczne warzywa i owoce, to na pewno znajdziemy rynek zbytu dla takich produktów.
Ekologiczne gospodarstwo może być świetnym wyborem. Trzeba trochę czasu na załatwienie formalności, dzięki którym będziemy mogli korzystać z oficjalnego oznakowania produktów, że są BIO jednak jak najbardziej warto.
Przykładowo cena kilograma ziemniaków ekologicznych w sklepie to około 4 złotych wzwyż. Nie musimy przecież sprzedawać naszych plonów do skupów produktów ekologicznych, ponieważ one zapłacą nam mniej. Lepszym wyborem jest produkcja i sprzedaż swoich produktów samemu. Można to robić na przykład przez Internet, bądź otworzyć niewielki punkt sprzedaży przy swoim gospodarstwie i dobrze go rozreklamować. Jest to na pewno pomysł z przyszłością, ponieważ ludzie coraz bardziej zaczynają zwracać uwagę na to, co jedzą.
Wynajem sprzętów rolniczych
Na wsi większość osób posiadających gospodarstwa rolnicze posiada także sprzęty konieczne do wykonywania w nich prac. Zdarza się jednak, że niektórych sprzętów rolnicy nie mają, ponieważ są drogie. Na przykład kombajny na wsiach nie znajdują się w każdym gospodarstwie.
W takim razie warto pomyśleć o zakupie sprzętów, na przykład kombajny i wypożyczaniu ich innym rolnikom, bądź oferowania usług rolniczych wykonywanych przez siebie. Tego typu działalność gospodarcza przynosi zyski głównie w sezonie. Są to jednak z reguły dochody na tak dużym poziomie, że w martwym sezonie jak najbardziej można z tych zarobionych wcześniej pieniędzy wyżyć.
Oprócz wynajmu sprzętów rolniczych można pokusić się o otworzenie przy tym wulkanizacji. Mieszkańcy wsi nie muszą wtedy jeździć do miasta po to, aby zmienić opony. Mogą dokonać tego na miejscu, praktycznie pod domem. Warto również oferować usługi wulkanizacyjne dla samochodów ciężarowych i maszyn rolniczych. Taki biznes naprawdę może cieszyć się sporym powodzeniem. Wymaga jednak od nas zainwestowania nie małych środków pieniężnych.
Jak można zauważyć możliwości na wsi jest bardzo wiele. Istotne jest to, aby posiadać odpowiednie miejsce do prowadzenia konkretnej działalności gospodarczej. Żeby biznes wypalił trzeba również zwrócić uwagę na to, czy w okolicy nie ma już ktoś podobnej działalności. Jeśli takowej nie ma w okolicy to istnieje naprawdę bardzo duże prawdopodobieństwo, że nasz pomysł będzie strzałem w przysłowiową dziesiątkę.
Czytaj dalej: W co warto zainwestować na wsi