Jakie warunki należy spełnić, by móc wziąć samochód w leasing? Jakich formalności trzeba dopełnić? Krótki poradnik

Leasing, obok kredytu bankowego, jest jednym z głównych źródeł finansowania zakupu maszyn, urządzeń czy pojazdów w przedsiębiorstwach. Wynika to przede wszystkim z wielu korzyści, wśród których wymienić można brak wpływu na zdolność kredytową. Powszechnie uważa się również, że leasingodawcy bardziej „przychylnym okiem” patrzą na przedsiębiorstwo, ponieważ – w razie niedopełnienia warunków umowy – przejmują samochód, który cały czas jest ich własnością.

lamborghini

Czynniki wypływające na ocenę zdolności leasingowej

Każda firma leasingowa ocenia wiarygodność przedsiębiorstwa ubiegającego się o leasing na podstawie stworzonej przez siebie polityki. Niemniej jednak można wyróżnić kilka ogólnych czynników uwzględnianych podczas oceny zdolności leasingowej.

  • Obroty firmy

Jednym z głównych kryteriów jest wysokość rocznych obrotów firmy. Znaczenie ma przede wszystkim ich tendencja do wzrostu lub spadku w porównaniu z poprzednim rokiem.

Większość firm leasingowych oferuje leasing, który nie przekracza 50-60% rocznego obrotu przedsiębiorstwa.

  • Wysokość dochodu

W ocenie zdolności leasingowej uwzględnia się także wysokość dochodu. Zwykle zakłada się, że zysk powinien odpowiadać równowartości co najmniej 12 rat leasingowych.

W niektórych firmach leasingowych, wysokość dochodów stosowane jest wymiennie w wysokością rocznych obrotów.

  • Historia w bazach i rejestrach dłużników

Firmy leasingowe weryfikują wiarygodność przedsiębiorstw, zasięgając informacji w bazach oraz rejestrach dłużników, takich jak: BIK, KRD, BRKN, BIG. Jeżeli przedsiębiorstwo nie miało do tej pory problemu ze spłatą żadnych zobowiązań, ma większe szanse na uzyskanie leasingu. Warto jednak mieć świadomość, że nie zawsze „potknięcia” z przeszłości przekreślają szansę na skorzystanie z tej formy finansowania.

  • Czas prowadzenia działalności

Finansowanie nowo powstałych przedsiębiorstw zawsze wiążą się z pewnym ryzykiem. Dlatego większość leasingodawców swoją ofertę kieruje do przedsiębiorstw działających na rynku przez okres co najmniej 6-12 miesięcy. W przypadku poważnych inwestycji, minimalny okres działalności może wynosić nawet 2 lata.

Uproszczona procedura w przypadku leasingu samochodowego

Wnikliwa weryfikacja przedsiębiorstw dotyczy przede wszystkim ubiegania się o leasingowanie kosztownych maszyn, urządzeń czy nieruchomości. W przypadku, gdy chodzi o leasing samochodowy, większość leasingodawców stosuje uproszczone procedury. Tak jest m.in. w przypadku Leasingu SMARTPLAN dostępnego w ofercie Toyota Leasing. Ograniczone do minimum formalności wcale nie muszą oznaczać dostarczenia dokumentów potwierdzających roczne obroty czy wysokość osiąganych dochodów. Niemniej jednak leasingodawca może poprosić o przedstawienie dodatkowych dokumentów lub ustanowienie dodatkowego zabezpieczenia – zdarza się do jednak sporadycznie. Atutem oferty jest możliwość dopełnienia wszelkich formalności u najbliższego dealera marki Toyota.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *