Kalkulator OC – jak z niego korzystać?

Kalkulator OC – jak z niego korzystać?

Coraz więcej osób korzysta z dostępnych w sieci narzędzi, które służą porównywaniu i kalkulowaniu cen ubezpieczenia OC. Nie ma w tym nic dziwnego, to bardzo proste i przydatne narzędzia, które w kilka chwil pozwalają zorientować się w stawkach, jakie obecnie obowiązują na rynku. Warto wiedzieć jednak, że wszystkie podawane tam dane mają ogromne znacznie. Im precyzyjniej zostaną więc wprowadzone, tym bardziej wartościowe wyniki można uzyskać.

Dane ubezpieczonego

Każdy kalkulator OC składa się ze specjalnego formularza, który należy wypełnić, by móc uzyskać informacje na temat możliwego ubezpieczenia OC. W pierwszej części tego kalkulatora zainteresowany jest proszony o podanie swoich danych. Nie są to dane ogólne, w formularzu podać trzeba wiele konkretów, dlatego też trzeba zwracać uwagę na to, z jakiego narzędzia się korzysta i czy jest ono bezpieczne. Nieufność powinno wzbudzić pytanie o numer i serię dowodu osobistego, numeru PESEL, czy tych dwóch danych jednocześnie. Są one potrzebne do podpisania umowy, jednak nie wszystkie formularze wymagają już od początku ich podawania.

Formularz prosi o podanie imienia i nazwiska zainteresowanego oraz daty jego urodzenia. Należy również podać datę uzyskania uprawnień do prowadzenia pojazdów oraz miejsce zamieszkania. W przypadku miejsca zamieszkania istotne znaczenie ma kod pocztowy, a nie nazwa ulicy czy dokładny adres. Chodzi o to, że mieszkańcy dużych miast muszą płacić za swoje OC nieco więcej z uwagi na to, że ryzyko ubezpieczeniowe w dużych miastach jest większe, trzeba więc je uwzględnić w składce.

Dane ubezpieczanego pojazdu

Druga część formularza to dane ubezpieczanego pojazdu. Trzeba podać rok jego produkcji, datę pierwszej rejestracji i datę pierwszej rejestracji w Polsce, jeżeli jest on sprowadzany z zagranicy. Należy również podać pojemność silnika, moc wyrażoną w koniach mechanicznych, a także jego dotychczasowy przebieg.

Wiele formularzy pyta również o szacunkowy planowany przebieg w danym roku – chodzi tu o to, jak bardzo samochód będzie eksploatowany. Jeżeli planowane jest jego częste i intensywne użytkowanie, to trzeba się liczyć z tym, że składka wzrośnie z uwagi na to, że rośnie ryzyko ubezpieczeniowe.

Duże znaczenie ma również to, gdzie pojazd będzie garażowany i czy będzie udostępniany osobom trzecim. Należy również określić, czy samochód użytkowany jest wyłącznie do celów prywatnych, czy wykorzystywany jest również do celów zawodowych.

Porównanie ofert

Po wprowadzeniu powyższych danych, kalkulator OC je analizuje i przelicza składkę. Pojawia się lista kilku propozycji ubezpieczeniowych. Najczęściej jest ona uporządkowana pod względem ceny – rosnąco. To bardzo prosty i skuteczny sposób na znalezienie taniej oferty ubezpieczeniowej. Nie należy się jednak sugerować wyłącznie składką.

Firmy ubezpieczeniowe stosują różne metody przyciągnięcia uwagi i zainteresowania klientów. Wśród nich jest oferowanie atrakcyjnych dodatków do ubezpieczenia, które mają przekonać do wybrania tej właśnie polisy. Niekiedy tym dodatkiem jest podstawowy pakiet assistance, innym razem może to być nawet mini autocasco. Niektóre towarzystwa oferują bezpłatne, promocyjne ubezpieczenie NNW dla kierowcy i pasażerów pojazdu lub dodatkowe ubezpieczenie OC na życie.

Z uwagi na te dodatkowe możliwości warto dokładnie przeanalizować prezentowane oferty, ponieważ może się okazać, że różnica w cenie nie będzie duża, ale propozycja ubezpieczeniowa będzie znacznie atrakcyjniejsza. Uwzględniając te kwestie, można naprawdę wiele zyskać, wyłącznie porównując aktualne propozycje.

porównanie ofert ubezpieczenia

Zakup polisy

Kolejnym plusem takiego kalkulatora jest możliwość szybkiego i prostego dokonania zakupu. Jeżeli któraś z zaprezentowanych ofert jest interesująca na tyle, że zapadła decyzja, by właśnie to ubezpieczenie kupić, to można to zrobić za pomocą zaledwie kilku kliknięć.

Przy każdej ofercie znajduje się bowiem przycisk, który umożliwia przekierowanie do systemu transakcyjnego i zawarcia polisy. Wystarczy podać swoje dane identyfikacyjne (wspomniany wcześniej PESEL lub numer dowodu osobistego). System przekaże numer konta, na które należy wpłacić składkę, a na adres mailowy zostaną przysłane dokumenty niezbędne do zapoznania się z warunkami ubezpieczenia.

Po zaksięgowaniu składki na koncie ubezpieczyciela, na maila zostanie przesłana polisa ubezpieczeniowa. Wystarczy ją sobie wydrukować, by zawsze była pod ręką.

Procedura jest prosta i łatwa. Trzeba jedynie pamiętać o tym, by dane podane w formularzu były rzeczywiście prawdziwe. W przeciwnym razie umowa jest zawarta, ale towarzystwo ubezpieczeniowe może oczekiwać uregulowania ewentualnej różnicy, gdyby taka istniała, a wynikała z różnicy w podanych danych. Firma może także wypowiedzieć umowę w związku z podaniem nieprawdziwych danych.

Kalkulator OC to praktyczne i bardzo przydatne narzędzie, które wspiera w dokonaniu wyboru właściwego ubezpieczenia OC, a po podjęciu decyzji ułatwia jego zakupienie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *