Kapitał początkowy ważną częścią emerytury

Kapitał początkowy częścią emerytury

Pod koniec sierpnia tego roku rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych poinformował oficjalnie, że aż 60 tysięcy osób, które przed rokiem 1999 pracowały nie ma jeszcze ustalonego kapitału początkowego emerytury. Jest to sprawa wręcz absurdalna, ponieważ kapitał początkowy to tak naprawdę najważniejsza część emerytury z ZUS i ma bezpośredni wpływ na wysokość, w jakiej będzie wypłacana. A co tego wysokość kapitału początkowego czy ogólnie cała wysokość emerytury jest liczona prostym działaniem matematycznym.

Nie trzeba tego liczyć ręcznie na liczydle, a robi to system komputerowy. Co jeszcze bardziej istotne odbije się to na wysokości emerytury wypłacanej osobom, które przez wiele lat przed 1999 pracowały. Okazuje się, że wysokość ich emerytury bez wyliczonego kapitału początkowego będzie znacząco niższa niż u osób z wyliczonym poprawnie kapitałem. Jednakże warto pamiętać, że dopiero od 1999 roku składki odprowadzane za pracowników są obowiązkowo ewidencjonowane. Przed rokiem 1999 nie było to obligatoryjne i dlatego teraz stanowi to problem z uzyskaniem odpowiednich dokumentów i kwot, które by pomogły kapitał początkowy ustalić.

Dlaczego kapitał początkowy jest taki ważny?

Kapitał początkowy to nic innego jak hipotetyczne odtworzenie składek wpłacanych na ubezpieczenie społeczne przed 1999 rokiem, czyli przed rokiem kiedy zaczęły być one zapisywane u każdej osoby osobno na indywidualnym koncie w ZUS. Kapitał powinny mieć wyliczone osoby, które urodziły się po 31.12.1948 i pracowały zawodowo przed rokiem 1999 licząc od 1 stycznia.

Obecnie można wystąpić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z wnioskiem o wyliczenie kapitału, jeśli nie było zrobione to z automatu, a my chcemy już przejść na emeryturę. W tym wypadku skróci to oczekiwanie na przyznanie emerytury. Jednakże jeśli nie wystąpimy sami z wnioskiem o przeliczenie kapitału początkowego to ZUS w momencie złożenia wniosku o przejście na emeryturę zrobi to samodzielnie na podstawie wszystkich dotychczasowych nowelizacji prawa i obowiązujących stawek. Zatem nawet jeśli jeszcze nie mamy wyliczonego kapitału i tak ZUS będzie musiał to kiedyś zrobić.

Kapitał początkowy ważną częścią emerytury
2.9 (57.5%) 8 głosów

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
wpDiscuz
Ludzie Internetu Sklep internetowy Social Media Strony internetowe Wideo online Zwiększanie zasięgu
Jak zacząć nagrywać własny podcast
Jak zacząć nagrywać własny podcast i unikać błędów początkujących
sklep internetowy
Jak działa sklep internetowy
Reklamodawcy coraz częściej sięgają po vlogerów
Biuro Ciekawostki Gospodarka Pomysły na biznes Prowadzenie firmy
Jak wziąć się do pracy po powrocie z urlopu
Jak wziąć się do pracy po powrocie z urlopu
latające taksówki
Polacy pokochali latające taksówki
Oświetlenie LED
Oświetlenie LED – prawdy i mity
Inwestycje Kredyty Oszczędzanie
Spłata długu okiem windykatora
Bezpieczna platforma pożyczek społecznościowych
Bezpieczna platforma pożyczek społecznościowych
Pożyczka pod zastaw samochodu
wynagrodzenia
Rzut okiem na wynagrodzenia, czyli plany podwyżkowe w toku
Ile tak naprawdę zarabiają prezydenci miast
Ile tak naprawdę zarabiają prezydenci miast
Oto największy koszmar polskich pracowników
Cyfrowy detoks dla wielu osób zbyt stresujący