Kapitał początkowy ważną częścią emerytury

Kapitał początkowy częścią emerytury

Pod koniec sierpnia tego roku rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych poinformował oficjalnie, że aż 60 tysięcy osób, które przed rokiem 1999 pracowały nie ma jeszcze ustalonego kapitału początkowego emerytury. Jest to sprawa wręcz absurdalna, ponieważ kapitał początkowy to tak naprawdę najważniejsza część emerytury z ZUS i ma bezpośredni wpływ na wysokość, w jakiej będzie wypłacana. A co tego wysokość kapitału początkowego czy ogólnie cała wysokość emerytury jest liczona prostym działaniem matematycznym.

Nie trzeba tego liczyć ręcznie na liczydle, a robi to system komputerowy. Co jeszcze bardziej istotne odbije się to na wysokości emerytury wypłacanej osobom, które przez wiele lat przed 1999 pracowały. Okazuje się, że wysokość ich emerytury bez wyliczonego kapitału początkowego będzie znacząco niższa niż u osób z wyliczonym poprawnie kapitałem. Jednakże warto pamiętać, że dopiero od 1999 roku składki odprowadzane za pracowników są obowiązkowo ewidencjonowane. Przed rokiem 1999 nie było to obligatoryjne i dlatego teraz stanowi to problem z uzyskaniem odpowiednich dokumentów i kwot, które by pomogły kapitał początkowy ustalić.

Dlaczego kapitał początkowy jest taki ważny?

Kapitał początkowy to nic innego jak hipotetyczne odtworzenie składek wpłacanych na ubezpieczenie społeczne przed 1999 rokiem, czyli przed rokiem kiedy zaczęły być one zapisywane u każdej osoby osobno na indywidualnym koncie w ZUS. Kapitał powinny mieć wyliczone osoby, które urodziły się po 31.12.1948 i pracowały zawodowo przed rokiem 1999 licząc od 1 stycznia.

Obecnie można wystąpić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z wnioskiem o wyliczenie kapitału, jeśli nie było zrobione to z automatu, a my chcemy już przejść na emeryturę. W tym wypadku skróci to oczekiwanie na przyznanie emerytury. Jednakże jeśli nie wystąpimy sami z wnioskiem o przeliczenie kapitału początkowego to ZUS w momencie złożenia wniosku o przejście na emeryturę zrobi to samodzielnie na podstawie wszystkich dotychczasowych nowelizacji prawa i obowiązujących stawek. Zatem nawet jeśli jeszcze nie mamy wyliczonego kapitału i tak ZUS będzie musiał to kiedyś zrobić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *