Kary za brak zwrotu podatku z Holandii
Holandia od lat przyciąga naszych rodaków. Powodów jest co najmniej kilka. To kraj, który oferuje godne warunki do życia i zatrudnienia. Polaków można spotkać w wielu miastach, ale głównym miejscem osiedlenia są trzy z nich – Haga, Rotterdam i Amsterdam. Podejmują się pracy w różnych branżach. Oferty pracy w agencjach lub na popularnych portalach z ogłoszeniami dotyczą branży budowlanej, ogrodniczej, rolnej czy przemysłowej. Na terenie Holandii mieszka i pracuje około 250 tys. Polaków. Jedni są tam zameldowani na stałe, inni zaś przyjeżdżają do pracy sezonowej. Każdy, kto pracował tam legalnie, zobowiązany jest do rozliczenia z holenderskim urzędem skarbowym.
Pracowałeś lub pracowałaś pierwszy raz za granicą? Dowiedz się więcej o zwrocie podatku z Holandii
System podatkowy w Holandii działa podobnie jak w Polsce. Pracodawcy odprowadzają za pracownika składki na poczet podatku dochodowego co miesiąc. Jeżeli były one wyższe, niż prognozowane przez urząd skarbowy, podatnikowi należy się zwrot nadpłaconej kwoty. Polacy, którzy legalnie byli zatrudnieni w Holandii muszą wypełnić i dostarczyć zeznanie podatkowego do holenderskiego urzędu skarbowego – Belastingdienst.
Zwrot podatku z Holandii dla wielu rodaków do dodatkowe pieniądze do domowego budżetu, którą mogą otrzymać w ciągu 6 miesięcy. Kwota może wzrosnąć dzięki ulgom podatkowym, które dostępne są w kraju tulipanów, m.in. ulga na dziecko, rozłąkowe oraz zwrot kosztów dojazdu. Dodatkowo nasi rodacy mogą liczyć na tzw. Kinderbijslag – rodzinne w Holandii, czyli holednerski zasiłek rodzinny.
Rozliczenie podatku z Holandii – terminy, dokumenty, zaświadczenia
Cała procedura rozliczeniowa z urzędem skarbowym nie jest skomplikowana. Wszystko jest teraz dostępne w sieci. Istnieją również specjalne biura podatkowe, które od lat pomagają odzyskać dla Polaków zwrot podatku z Holandii. Obowiązkiem wypełnienia deklaracji objęte są osoby zameldowane, jak i niezameldowane. Podatkowe rozliczenie z Holandii wymaga od nas przede wszystkim skanu karty podatkowej – jaaropgave, gdzie przedstawione są wszystkie dochody osiągnięte u danego pracodawcy. Zeznanie podatkowe osoby niezameldowane dostarczają do 1 lipca. Natomiast Ci, którzy mają stały meldunek dniem ostatecznym jest 1 maja. Warto wspomnieć, że rozliczenie się z holenderskiego podatku możliwe jest do 5 lat wstecz i dla wielu Polaków jest naprawdę opłacalne.
System podatkowy w Holandii – co, jeśli się spóźnię z dostarczeniem zeznania podatkowego?
Na całym świecie obowiązują terminy we wszelkich urzędach na załatwienie sprawy. Nie inaczej jest z holenderskim PIT-em. System podatkowy przewiduje kary za niewywiązanie się z wysłania deklaracji podatkowej. Dla osób, które zignorują ten fakt kara może być dotkliwa i wynieść nawet kilka tysięcy euro, a nawet skończyć się na sali sądowej. Dlatego im szybciej rozliczysz się z Belastingdienst, tym prędzej pieniądze trafią na Twoje konto bankowe i unikniesz płacenia wysokich kar finansowych.