Kierunki przyszłości w IT – moje predykcje

miejsce pracy

Żyjemy z zglobalizowanym świecie, w którym technologia odgrywa coraz większą rolę. Bez względu na to czy zajmujemy się działalnością biznesową, edukacyjną czy medyczną technologia to coś, co czyni nasze działania innowacyjnymi, wydajniejszymi i bardziej powszechnymi. Jest to bardzo dynamiczny świat oparty na wiedzy, ludzkiej pomysłowości oraz specjalistycznych rozwiązaniach technologicznych.

Które z nich wydają się być najbardziej istotne na najbliższe lata? Poniżej kilka wskazań bazujących na obserwacji świata i doświadczeniach zawodowych.

Artificial Inteligence (AI)- sztuczna inteligencja

Dziś już wiemy, że do przeprowadzania skomplikowanych obliczeń matematycznych, analizy behawioralnych zachowań użytkowników w sieci, automatyzacji procesów potrzeba czegoś więcej niż kalkulatora i człowieka potrafiącego dokonać obliczeń w określonym czasie. Dzięki wykorzystywaniu sztucznej inteligencji na coraz większą skalę mamy możliwość analizy terabajtów danych niemalże w czasie rzeczywistym. Potrzeba coraz szybszego pozyskiwania informacji z ogromnych zbiorów danych daje gwarancję, że zastosowanie AI będzie coraz powszechniejsze.

Internet of Things (IoT) – Internet rzeczy

Możliwość sterowania coraz większą ilością urządzeń za pośrednictwem Internetu sprawia, że IoT to kolejny ważny kierunek rozwoju technologicznego, który nie przestanie być istotny w najbliższych latach. Inteligentne czujniki, budynki, kamery, kuchenki, elektroniczne nianie, klimatyzacje, pralki, samochody –  kolejne zastosowania zdaje się ograniczać tylko nasza wyobraźnia.

Virtual Reality (VR) – wirtualna rzeczywistość

Wirtualna rzeczywistość to trend bardzo widoczny nie tylko w branży gamingowej, ale też rozwiązanie, po które sięgają coraz częściej twórcy największych portali społecznościowych czy branża turystyczna. Rynek na usługi i produkty oparte o tę technologię rośnie. Jednym z ciekawszych zastosowań VR jest edukacja medyczna.

Multicloud – środowisko wielochmurowe

Koszty związane z budowaniem własnej infrastruktury, koszty energii, wprowadzenia odpowiednich zabezpieczeń, brak dostępnych na rynku odpowiednio wykwalifikowanych pracowników do jej obsługi sprawiają, że firmy coraz częściej przenoszą swoje zasoby do infrastruktury w chmurze. Nacisk na zapewnienie ciągłości działania, umożliwienie swobodnego dostępu z dowolnego miejsca na świecie, jak też zapewnienie odpowiedniego poziomu SLA sprawia, że dzisiaj firmy nie myślą już o tym, czy przenieść się do chmury, ale którą z dostępnych na rynku wybrać. Rosnąca popularność usług i aplikacji dostępnych w modelu „as a service’ sprawia, że praktycznie większość firm korzysta już z kilku chmur równocześnie, co rodzi nowe potrzeby w zakresie integracji tych środowisk i przetwarzanych w nich informacji.

Cybersecurity – bezpieczeństwo przetwarzanych danych i dostępu do nich

Wszystkie powyższe kierunki rozwoju IT niejako wymuszają zmiany w jeszcze jednej dziedzinie rozwoju informatycznego – cyberbezpieczeństwie. Bez względu na to czy mamy do czynienia z infrastrukturą w chmurze, IoT, AI czy VR z uwagi na to, że każda z tych technologii w jakimś stopniu sprowadza się do przetwarza danych, a także zmienia formę dostępu do nich co sprawia, że gwałtownie wzrasta potrzeba holistycznych strategii zabezpieczeń oraz doskonalszych narzędzi. Rozwój coraz doskonalszych rozwiązań monitorujących, zabezpieczających sieci, infrastrukturę i uwierzytelnianie dostępu to z pewnością obszar, który będzie się rozwijał w kolejnych dekadach.

Oceń post