Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca – dobre porady
Coraz więcej obcokrajowców można znaleźć na terenie Polski. Niektórzy zostają na chwilę, by nieco dorobić, inni zamierzają pozostać na stałe.
Często przez Polskę przejeżdżali sąsiedzi ze wschodu pragnący udać się na zachód. Czasem pojawia się kwestia własnego mieszkania. Czy możliwy jest kredyt hipoteczny dla obcokrajowca?
Czy obcokrajowiec może uzyskać kredyt hipoteczny?
Wbrew pozorom nie jest to trudniejszej niż w przypadku zwykłego obywatela Polski. Trzeba jednak liczyć się z tym, że nie każdy bank będzie chciał udzielać pożyczki obcokrajowcom. Wielokrotnie dla nich oferty będą też nieco węższe niż zazwyczaj. Jednak to nie zmienia faktu, że można wziąć kredyt.
Minimalny wkład własny
W przypadku kredytu hipotecznego przeważnie mówi się o minimalnym wkładzie własnym. Przeważnie wynosi on 10-20% wartości nieruchomości. Zarówno Polacy, jak i obcokrajowcy powinni liczyć się z takim kosztem. Ważne jest też to, że im większe środki własne, tym na lepszych warunkach można uzyskać kredyt.
Waluta kredytu
Z pewnością ciekawym zagadnieniem jest kwestia waluty. W przypadku Polaków przeważnie udziela się kredyt hipoteczny w PLN, zwłaszcza że właśnie w tej walucie dochód otrzymuje większość obywateli. Jeśli chodzi o inne waluty, to można spotkać się z mniejszą możliwością otrzymania kredytu. Nie zawsze można trafić na bank udzielający kredytu walutowego.
Jak przebiega wzięcie kredytu hipotecznego przez obcokrajowca?
W przypadku obcokrajowca wszelkie formalności wyglądają podobnie, jak w przypadku brania kredytu przez Polaka. Najpierw należy udać się do specjalisty kredytowego, który orzeknie jakie są możliwości finansowe danej osoby. I czy w ogóle wzięcie kredytu jest możliwe.
Potem można zabrać się za szukanie wymarzonej nieruchomości. Warto ją sprawdzić pod kątem prawnym. Wtedy można zabrać się za składanie koniecznych dokumentów, podpisanie umowy kredytowej i aktu notarialnego nabycia nieruchomości. Na koniec pozostaje spłacanie kredytu hipotecznego.
Pochodzenie kredytobiorcy
Co ciekawe, możliwość uzyskania kredytu zależy w pewnym stopniu od pochodzenia obcokrajowca. Jeśli jest członkiem Unii Europejskiej i otrzymuje dochód w Polsce, to musi być traktowany na równi z polskim obywatelem. Jest to związane z prawej EU. W przypadku obywateli innych krajów dochodzi do większych obostrzeń. Banki czasami rozszerzają katalog akceptowanych krajów np. o strefę Schengen, Ukrainę czy USA.
Prawo pobytu
Jeśli ktoś posiada polski paszport oraz PESEL jest traktowany na równi z Polakami w kraju. W przypadku karty czasowego pobytu banki mogą mieć pewne zastrzeżenia do udzielania kredytu na dłuższy okres niż termin karty. Warto zatem posiadać kartę stałego pobytu, gdyż przynajmniej eliminuje niektóre problemy prawne.
Podsumowanie
Cudzoziemcy mogą otrzymać kredyt hipoteczny na terenie Polski. Oczywiście, wiele zależy od tego, z jakiego kraju pochodzą, czy zostają w Polsce na stałe czy są tylko na czas określony. Polski paszport, PESEL, pochodzenie z krajów UE może znacznie ułatwić uzyskanie kredytu.