Kredyt hipoteczny w Euro – 2 najważniejsze informacje

euro monety

Kredyt hipoteczny w Euro skierowany jest do grona tych osób, które otrzymują dochody właśnie w tej walucie. Jeśli ktoś stara się o takowy kredyt, to nawet kiedy posiada wysoką zdolność kredytową, ale jego przychody widnieją w innej walucie, bank zdecyduje się na odrzucenie jego wniosku. 

Strona finansowa takiego kredytu, czyli określenie, ile należy zapłacić za jego otrzymanie nie jest jednoznaczna, ponieważ każdy przypadek indywidualnie zależy od oferty banku, a także od wysokości zdolności kredytowej. Jednakże, jeśli chodzi o koszty kredytu w Euro, składają się one na odsetki, jak również prowizje, koszty ubezpieczeń czy marże. Mimo to, porównując kredyt w euro do kredytu w złotówkach, zarówno koszty jak i miesięczne raty nie są aż tak wysokie. Poza tym dochodzi tutaj również kwestia niższego oprocentowania, jakim jest tak zwany EURIBOR czyli stopa referencyjna oprocentowania będąca składową oprocentowania dla kredytów udzielanych w euro jest dla kredytobiorcy bardziej korzystna niż polski WIBOR. W przypadku kredytów walutowych, wymagany okres spłaty to maksymalnie 20 lat.

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego w Euro składa się z kilku kroków: 

Na sam początek warto się rozejrzeć i porównać dostępne oferty, które znajdziemy na rynku. Po spełnieniu tego kroku należy stawić się w placówce banku, lub telefonicznie skontaktować się z doradcą kredytowym, który dostarczy wszystkich potrzebnych informacji na temat wszelkich formalności, a dodatkowo rozjaśni przebieg całego procesu,

Kolejnym krokiem jest wypełnienie wniosku kredytowego, a następnie złożenie go razem z pozostałymi dokumentami. Niektóre banki pozwalają na przekazanie całościowej dokumentacji online, bez pojawiania się osobiście w placówce, natomiast u innych fizyczne stawienie się jest wymagane.

Następny krok leży po stronie banku – musi on dokładnie sprawdzić wszystkie dokumenty przekazane przez wnioskodawcę, przyjrzeć się jego zdolności kredytowej i ocenić możliwość udzielenia dofinansowania. Zazwyczaj okres oczekiwania w tym przypadku leży w granicy od kilku dni do dwóch tygodni. 

Na sam koniec pozostaje już tylko decyzja kredytowa. 

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt hipoteczny w Euro? 

Przede wszystkim, tak jak przy innych możliwościach dofinansowania, chcąc ją otrzymać, musimy posiadać wysoką zdolność kredytową. Ważne jest więc dysponowanie odpowiednią historią kredytową. Oprócz tego, konieczne jest zgromadzenie określonego wkładu własnego, a także wyżej wspomniany warunek zarabiania w euro. 

Do uzyskania kredytu w Euro istnieją wymagane dokumenty. Składają się one na: 

  • dokumenty identyfikujące osobę wnioskującą – zazwyczaj jest to dowód osobisty, 
  • dokumenty na temat przedmiotu kredytowania, 
  • dokumenty, zatwierdzające włożenie wkładu własnego kredytobiorcy, 
  • i oczywiście dokumenty finansowe, które potwierdzą źródło, z którego otrzymywane są finanse. Takie źródło musi być stabilne, wymagane jest więc aby minimalny okres zatrudnienia wnioskodawcy wynosił co najmniej pół roku.
Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.