Kredyt na dowód – czy to jeszcze działa?
Kredyt na dowód osobisty nie jest może rozwiązaniem tak popularnym, jak ma to miejsce w sektorze pozabankowym, ale można znaleźć go w ofercie kilku instytucji. Co warto o nim wiedzieć?
Finansowanie udzielane tylko w oparciu o dane z dowodu osobistego, bez konieczności dostarczania zaświadczeń i dodatkowych dokumentów, do niedawna kojarzyliśmy przede wszystkim z sektorem pozabankowym. Swego czasu kredyty na dowód zaczęły się jednak pojawiać również w ofercie banków. Obecnie, między innymi ze względu na coraz przystępniejsze warunki proponowane przez firmy pożyczkowe, temat nieco ucichł.
Nie oznacza to oczywiście, że kredyty na dowód całkowicie zniknęły z rynku. Nadal można znaleźć je w co najmniej kilku bankach. Jak jednak wygląda procedura ich przyznawania? Jakie wymagania musi spełnić klient ubiegający się o finansowanie? Jak znaleźć najkorzystniejszą ofertę?
Kredyt na dowód. Czy jest dostępny bez UoP?
Wielu klientów na pewno zastanawia się, czy kredyty na dowód osobisty są dostępne również dla klientów zatrudnionych w oparciu o umowy inne niż umowa o pracę. Mamy dla nich dobrą wiadomość – w przypadku tego typu finansowania bank nie sprawdza źródeł dochodów. Dla analityków istotne są jedynie ich wysokość oraz regularność, sprawdzane na podstawie wyciągu z konta.
Oznacza to, że z kredytu na dowód mogą skorzystać osoby związane ze swoim pracodawcom umową cywilno-prawną – zlecenie lub o dzieło. W porównaniu do standardowych ofert, uzyskanie pozytywnej decyzji dużo prostsze będzie też w przypadku studentów, drobnych przedsiębiorców, osób samozatrudnionych i utrzymujących się z zasiłków socjalnych. To też najlepsze rozwiązanie dla klientów, dla których priorytetową kwestią przy wyborze kredytu jest czas rozpatrywania wniosku oraz skrócone do minimum formalności.
Kredyt bez zaświadczeń. Jak złożyć wniosek?
Jak sama nazwa wskazuje, jedynym dokumentem wymaganym wobec klientów ubiegających się o kredyt bez zaświadczeń jest dowód osobisty. Jeśli wniosek składamy w placówce banku, musimy więc koniecznie mieć go przy sobie. Sprawa wygląda inaczej, gdy formalności załatwiamy online. W takim przypadku należy przygotować dobrej jakości skan lub zdjęcie dowodu osobistego.
Takie rozwiązanie daje pewne możliwości oszustom. By do absolutnego minimum ograniczyć ryzyko wyłudzenia, zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe wymagają weryfikacji tożsamości za pomocą konta bankowego. Ta może odbywać się na jeden z dwóch sposobów:
- przelewem weryfikacyjnym: przelewając symboliczną kwotę (np. 1 gr lub 1 zł) na konto banku. Po zakończeniu procedury, pieniądze wracają na konto kredytobiorcy wraz z pożyczoną sumą;
- z użyciem aplikacji: np. Kontomatik lub Instantor. Łączą się one z kontem bankowości online, pozwalając na przeprowadzenie weryfikacji bez konieczności wykonywania przelewu. Stosowane przede wszystkim w sektorze pozabankowym.
Kredyt na numer dowodu. Jak wybrać ofertę?
Oferty poszczególnych banków różnią się między sobą kosztami, maksymalną dostępną kwotą, okresem kredytowania i wymaganiami wobec klientów. Znalezienie tej, która będzie dostosowana do naszych potrzeb oraz możliwości spłaty jest zadaniem dość trudnym, a na pewno czasochłonnym. Warto więc skorzystać z pomocy certyfikowanego doradcy lub agenta (więcej o takiej współpracy można dowiedzieć się na https://plcg.pl/), który wybierze dla nas kredyt o odpowiednich parametrach.