Które złote monety bulionowe są odpowiednie dla początkujących?

monety

Każdy młody inwestor wcześniej czy później stanie na drodze inwestowania w metal szlachetny. Miłośnikom złota może być jednak trudno rozpocząć tę podróż, gdyż ciężko przedostać się przez dużą pulę najróżniejszych, dostępnych produktów ze złotego kruszcu. Które ze złotych monet lokacyjnych będą najodpowiedniejsze dla początkujących?

Warto mieć szeroką bazę możliwości zakupowych, aby jak najbardziej zminimalizować ryzyko strat i by zachować elastyczność swojego portfela. Można więc rozważyć – obok zakupu złota – zakup srebra, palladu czy platyny. Złote monety bulionowe dedykowane celom inwestycyjnym cieszą się jednak wciąż rosnącym zainteresowaniem. Są to produkty wykonane ze szczerego złota i najczęściej o wadze 1 uncji trojańskiej. Z ich produkcji słyną najbardziej znane światowe mennice z USA, Kanady, Republiki Południowej Afryki i z Australii.

Bulionizm

Kiedy u schyłku średniowiecza intensywnie rozwijał się handel, zauważono zdecydowany wzrost zapotrzebowania na pieniądz. Eksploatowane do tej pory złoża metali szlachetnych zaczęły się wyczerpywać, do czego doprowadziła zwiększona emisja złotych monet.

Kiedy zmniejszyła się emisja pieniądza, a poszczególne państwa zakazały wywozu kruszców ze swojego terytorium, w społeczeństwach powoli zaczęło dojrzewać przekonanie, iż ilość zgromadzonego złota i srebra jest wyznacznikiem bogactwa danego kraju.

Wszystkie te wydarzenia doprowadziły do powstania bulionizmu (od francuskiego słowa bullion, które oznacza sztabki złota lub srebra) – jego zwolennicy bogactwo utożsamiali z posiadaniem szlachetnych kruszców: złota i srebra, i jednocześnie nie doceniali roli produkcji krajowej. Taka polityczna narracja cechowała większość krajów europejskich.

Dziś monety bulionowe to inaczej monety lokacyjne lub inwestycyjne. Podobnie jak w przypadku sztabek złota, ich wartość określana jest na podstawie zawartości kruszcu.

Typowa moneta bulionowa wykonana jest z materiału szlachetnego – najczęściej ze złota, jednak w sprzedaży niezwykle popularne są również monety srebrne, a zdarzają się również w ofercie produkty z platyny i palladu.

Aby moneta bulionowa mogła być traktowana jako inwestycyjna musi być wybita po 1800 roku, ze złota próby 900 lub wyższej. Waga monet bulionowych wyrażana jest w uncjach trojańskich (1 uncja trojańska = 31,1 gramów). Na monecie powinny zostać wybite następujące informacje: waga, oznaczenie kruszcu i jego próby, a także rok produkcji. Współczesne monety bulionowe często posiadają wybity nominał, ale zdarzają się też wyjątki (np. Krugerrand). Wartość tych monet determinuje przede wszystkim zawartość kruszcu.

Monety bulionowe cechują się nieograniczonym nakładem – uzależniony jest on od aktualnego popytu. Monety te są złotem inwestycyjnym, dlatego stanowią alternatywę dla złotych sztabek.

Monety kolekcjonerskie czy bulionowe?

Podstawowym wyzwaniem wydaje się być odróżnienie monet kolekcjonerskich od tych bulionowych. W temacie tych pierwszych należy podkreślić, iż o ich możliwej do osiągnięcia cenie decyduje nie tylko zawartość złota, ale również rzadkość ich występowania, stan monety, wyjątkowe motywy bicia. Monety bulionowe zaś wykorzystywane są ewidentnie do inwestycji i są w większości produkowane masowo.

Laicy powinni zatem skupić uwagę i swoje środki na monetach bulionowych, gdyż to one są monetami inwestycyjnymi, które wyceniane są według ceny czystego metalu. W przypadku monet rzadkich i monet specjalnych na wartość monety składa się również wspomniana już wartość idealna i kolekcjonerska. Jednak ich rozwój cenowy jest bardzo trudny do przewidzenia, dlatego monety te powinni kupować jedynie doświadczeni numizmatycy. Nie nadają się one jako monety inwestycyjne dla inwestorów początkujących.

Klasyczne złote monety na start

Swoje pieniądze inwestorzy, szczególnie ci początkujący, powinni lokować w złoto w formach rozpoznawalnych na całym świecie. Jedynie takie podejście zagwarantuje dobrą płynność, gdy inwestor zechce swoją inwestycję spieniężyć.

Jednym z czynników, który wpływa na rozpoznawalność złotej monety jest – publikowana przez Komisję Europejską – lista złotych monet, które winny być traktowane jako złote monety inwestycyjne we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej.

Ów wykaz posiada moc prawną, co oznacza z kolei, iż urzędy korzystają z tej listy przy określaniu zwolnienia z podatków do celów inwestycyjnych.

Powyższe warunki spełniają niewątpliwie złote monety bulionowe, które stanowią w świecie inwestycyjnym absolutną podstawę i gwarantują pewność wyjścia z inwestycji na całym świecie.

Wszystkie klasyczne monety inwestycyjne są odpowiednie jako inwestycje dla początkujących. Ponieważ ogólnie uznane monety bulionowe są akceptowane i odkupowane przez wszystkich handlarzy złotem na całym świecie. W dziedzinie monet złotych najpopularniejsze to:

Krugerrand

Krugerrandy to z całą pewnością najbardziej rozpoznawalne monety, bite ze złota w mennicy południowoafrykańskiej od 3 lipca 1967 roku. Krugerrand to najlepiej sprzedająca się moneta na całym świecie. Występuje w nominałach od 1 uncji do 1/10 uncji, co czyni ją doskonałą również dla małych inwestorów. Dzięki zawartości miedzi Krugerrand jest bardzo odporny na zarysowania. To właśnie domieszce miedzi Krugerrand zawdzięcza również swój charakterystyczny, lekko pomarańczowy kolor.

Nazwa Krugerrand pochodzi od nazwiska Paula Krugera (jego wizerunek widoczny na awersie) i południowoamerykańskiej waluty – Rand. Na rewersie ukazany jest wizerunek antylopy springbok – narodowego symbolu Południowej Afryki. Szacuje się, że w chwili obecnej, w postaci Krugerrandów, krąży po świecie około 54 milionów uncji złota.

Krugerrandy bite są ze złota 22-karatowego (pierwszej próby – 916) z niewielką domieszką miedzi (8,333 proc.). w celu zwiększenia twardości i zabezpieczenia przed zarysowaniem i ścieraniem. Ponieważ zawierają dokładnie jedną uncję (lub odpowiednio 1/2, 1/4 lub 1/10 uncji) złota, ich rzeczywista masa jest odpowiednio większa.

Warto podkreślić, iż Krugerrand to zupełnie pierwsza na świecie złota moneta inwestycyjna, jest prawnym środkiem płatniczym w RPA (przez ten fakt zresztą do 1980 roku monety te stanowiły blisko 90 proc. wszystkich monet bulionowych na świecie), jednak obecnie nie są już używane w obrocie pieniężnym.

Moneta ta aktualnie daje gwarancję natychmiastowej odsprzedaży niezależnie od sytuacji panującej na świecie. Złota moneta Krugerrand jest jedną z najstarszych i najbardziej cenionych złotych monet na świecie i jest bita przez rafinerię Rand. Krugerrand jest jedną z niewielu złotych monet 1 uncji, które są cenione ze względu na zawartość złota, a nie wartość nominalną.

Krugerrand to absolutnie obowiązkowa inwestycja i element kolekcjonerski w każdym portfelu. Moneta Krugerrand z RPA ma wszystkie cechy, których szuka każdy inwestor, gdy lokuje swój kapitał w fizycznym złocie.

Wiedeńscy Filharmonicy

Przez wielu moneta ta uważana jest za najpiękniejszą monetę bulionową. Nazwa bilonu pochodzi od uznanej na świecie orkiestry. Jest to jedyna europejska złota moneta bulionowa, która jest denominowana w euro. Jej rozpoznawalność i status środka płatniczego gwarantuje płynność i bezpieczne lokowanie kapitału.

Ta złota moneta z Austrii ma czystość wyższą aniżeli Krugerrand. Jest również dostępna w rozmiarze 1/10 uncji i dlatego jest poszukiwana przez inwestorów, którzy chcą zainwestować tylko niewielką kwotę.

Filharmonicy Wiedeńscy to moneta bita przez prestiżową mennicę austriacką – Münze Österreich. Jest to zdecydowanie jedna z najpopularniejszych złotych monet na świecie, jest bita w wysokim standardzie, co czyni z niej jedną z ulubionych przez doświadczonych inwestorów.

Ta austriacka moneta ma gwarantowaną minimalną czystość 9999 (pierwsza z monet inwestycyjnych wybita w tej próbie). Są to monety będące prawnym środkiem płatniczym o wartości nominalnej 100 euro lub 2000 szylingów w przypadku monet wybitych po 2002 roku.

Rewers tej złotej monety przedstawia wybór instrumentów muzycznych reprezentujących Filharmoników Wiedeńskich (niem. Wiener Philharmoniker). Awers przedstawia natomiast złote organy sali „Towarzystwa Przyjaciół Muzyki” (niem. Musikverein). Ponadto na awersie widnieją również: wartość nominalna 100 euro, czystość 999,9 oraz data emisji.

Według Światowej Rady Złota, złota moneta Filharmoników Wiedeńskich była najlepiej sprzedającą się złotą monetą inwestycyjną w latach 1992, 1995 i 1996.

Kanadyjski Liść Klonowy

Maple Leaf to moneta inwestycyjna wyprodukowana ze złota najwyższej próby – 9999. Na rynku ukazało się dotąd wiele edycji tej monety, jednak niezmiennie od 1979 r. na jej awersie znajduje się wizerunek królowej Elżbiety II, natomiast rewers przedstawia oficjalny, narodowy symbol Kanady – liść klonu – autorstwa Waltera Otta. Spośród wszystkich monet bulionowych Kanadyjski Liść Klonowy bity jest z największej ilości kruszców: złota, srebra, platyny i palladu.

Moneta ta jest jedną z najsłynniejszych złotych monet na świecie, bitą przez Kanadyjską Mennicę Królewską, jest też, co warte podkreślenia, drugą najstarszą monetą inwestycyjną po południowoafrykańskim Krugerrandzie.

Z uwagi na liczną dostępną gramaturę (1/20, 1/15, 1/10, 1/5, 1/4, 1/2 uncji, 1 uncja). Maple Leaf cieszy się dużym zaufaniem kupujących i stanowi ciekawą alternatywę dla drobnych inwestorów, choć należy pamiętać, iż cena tych monet ponad spot może być wyższa w przypadku mniejszych nominałów.

W 2014 roku Kanadyjska Mennica Królewska wprowadziła do swojej monety grawerowane laserowo detale zabezpieczające, a w 2015 roku tło monety zaczęto pokrywać strukturą radialnych promieni. Te innowacyjne i nowatorskie rozwiązania sprawiły, że Kanadyjski Liść Klonowy stanowi obecnie monetę o najwyższym na świecie poziomie zabezpieczeń.

Od pierwszego wydania w 1979 r. wybito w tej monecie lokacyjnej już ponad 20 milionów uncji złota.

Australijski Kangur

Australijski Kangur jest monetą bulionową produkowaną od 1986 roku przez The Perth Mint. Jest jednocześnie najpopularniejszą monetą australijską z rządową gwarancją masy i czystości kruszcu.

Ze względu na swoją jakość wykonania oraz unikatowe wzornictwo jest to moneta bardzo ceniona przez kolekcjonerów. Wykonana została z 24-karatowego złota i stanowi obecnie jedną z najlepiej sprzedających się monet bulionowych na świecie. Jest szczególnie polecana inwestorom pragnącym zabezpieczyć swój kapitał.

Amerykański Orzeł

Amerykański Orzeł to moneta produkowana i wspierana przez rząd Stanów Zjednoczonych, który emituje ją jako prawny środek płatniczy o nominałach różniących się wagą. Trafiła na rynek metali szlachetnych w 1986 roku. Każda z nich ma na przodzie wizerunek Lady Liberty, trzymającej pochodnię w jednej ręce i gałązkę oliwną w drugiej. Rewers monety przedstawia wizerunek samca bielika niosącego gałęzie do gniazda oraz samicę orła siedzącą na gnieździe, chroniącą jaja.

Monety American Eagle są doskonałym dodatkiem do każdego portfela inwestycyjnego, są bowiem znane i rozpoznawalne w niemal wszystkich krajach świata. Monety te produkowane są w licznych nominałach 1/10 uncji, 1/4 uncji,1/2 uncji i 1 uncja, dzięki czemu mniejsze nominały umożliwiają dostęp do monety większej liczbie inwestorów.

Britannia

Historia złotej Britanni zaczyna się w Mennicy Królewskiej w roku 1987, a zatem dwadzieścia lat po zaistnieniu Krugerranda. Pierwotnie moneta bita była ze złota próby 917, zawierającej domieszkę miedzi. W późniejszym czasie miedź zastąpiono srebrem, a od 2013 roku złota Britannia bita jest ze złota próby 9999.

Zarówno nazwa tej monety, jak i wzór zamieszczany na jej rewersie pochodzą od Britanni – kobiecej personifikacji Wielkiej Brytanii, której korzenie sięgają jeszcze czasów Imperium Rzymskiego. W I w. n.e. Rzymianie podbili Wyspy Brytyjskie i ustanowili na nich prowincję zwaną Britannią. Jej symbolem i personifikacją stała się bogini Britannia, uzbrojona w trójząb i tarczę, nosząca na głowie hełm centuriona. Przedstawiony w tle krajobraz to często wybrzeże. Pierwsze wyobrażenie Britannii na monecie pochodzi z 1672 roku.

Awers monety zdobi tradycyjnie portret królowej Elżbiety II, zaprojektowany przez znakomitego grawera i medaliera, od lat współpracującego z Royal Mint – Jody’ego Clarka. Ów awers stanowi klasykę współczesnych angielskich złotych monet.

Britannia jest pełnoprawnym środkiem płatniczym w Wielkiej Brytanii. Jej nominał to 100 funtów brytyjskich.

Gramatura monety w jej podstawowej, złotej wersji wynosi 31,1 gramów (uncja). Dostępne są również monety mniejsze: 1/2 uncji (15,6 g), 1/4 uncji (7,86 g), 1/10 uncji (3,13 g) oraz 1/20 uncji (1,58 g). Od 2013 roku można zakupić również wersję o masie pięciu uncji (126,29 g).

Brytyjska złota moneta Britannia jest bardzo pożądana wśród inwestorów i kolekcjonerów na całym świecie. Jej duża popularność i rozpoznawalność wpływają na płynność i akceptację w transakcjach handlowych.

Obecnie wiele osób stara się chronić swoje oszczędności lub po prostu pragnie wejść na drogę pierwszych inwestycji w metale szlachetne. Korzyści z inwestowania w złoto, a głównie w złote monety, jest wiele. Jest to dzisiaj niewątpliwie jedna z najbezpieczniejszych form inwestowania w metale szlachetne. Gwarantuje bowiem płynność, stanowi zabezpieczenie przed inflacją, wykazuje też tendencje do wzrostu wartości w czasach kryzysu gospodarczego. Złote monety bulionowe świetnie sprawdzą się jako sposób inwestowania w złoty kruszec.

Marta Andrejków-Osman, Goldenmark

Oceń post